Gyorshír
Márton László: Szégyellném, ha nem lennék rajta a Fidesz feketelistáján
Márton László íróval, a németül és magyarul egyidejűleg megjelent Két obeliszk című regénye apropóján készített interjút a Heti Világgazdaság.

Márton László íróval, a németül és magyarul egyidejűleg megjelent Két obeliszk című regénye apropóján készített interjút a Heti Világgazdaság.

A fősodorral szemben…
Az író elmondta, regénye főhősének olyan szereplőt keresett, aki úgy vívott ki magának szellemi tekintélyt, hogy világéletében szembement a fősodrokkal. Az első világháború kitörésekor, amikor mindenki lelkesedett a háborúért, Kraus volt úgyszólván az egyetlen, aki azt mondta: ezt pedig nem:
„A két háború között, Hitler hatalomátvétele után, amikor a legreakciósabbnak állították be a Führert, ő felismerte, hogy itt valami másról van szó. Kimondta: „Hitlerről nem jut eszembe semmi.” Vagyis: a hagyományos humanista küzdési módok eszköztára kimerült. Ehhez nagy bátorság kellett.”
Az alkotó kitért arra, jó, ha egy író érdeklődik a hőse iránt. Ez már-már azt jelenti, hogy szereti, és ha szereti, akkor azonosul vele. Hozzátette, olyan idős nagyjából, mint a regénybeli Karl K. volt a történet második felében:
„Noha most a szomszédos államban nincs nemzetiszocialista diktatúra, fenyegető agresszió, de például ahhoz valami nagyon hasonlót élünk át ma Magyarországon, ami a két háború közötti Ausztriában élet-halál kérdése volt: a parlamenti demokrácia lebontása és a tekintélyelvű állam kiépítése. Anélkül, hogy az aktualizálást erőltetném, ijesztő módon ismétlődnek ezek a minták.”

fotó: youtube
Hirtelen önállóvá vált állam élet-halál görcsei
Márton beszélt arról, az új művében, egy hirtelen önállóvá vált állam élet-halál görcseiről akart beszélni, meg arról, hogy egy adott társadalom akarja-e a szabadságot, vagy a parancsuralomhoz kíván igazodni:
„Ezt a regényt teljes mértékben mesének kell olvasni. Ha az ember ismeri és hitelesen felmutatja a tényeket, legalább annyira fantasztikus történetet tud létrehozni, mint ha eleve kitalált elemekből dolgozik. Ha fölemlítem Ferenc Ferdinánd valószínűtlen mennyiségű elejtett állatról beszámoló vadásznaplóját, vagy leírom egy angol hadihajó, a Dreadnought szörnyeteg kinézetét, az sokkal szürreálisabb, mint az, hogy a trónörökös sellőt fog egy svájci tóban, ….”
Kultúrharc 2019. Magyarország…
Kikerülhetetlen kérdés volt, hogyan látja napjaink kérlelhetetlen kultúrharcát, mit gondol arról, ami napjainkban az országban történik:
„A Horthy-rendszerben többször is erőteljes kísérletet tettek kurzusirodalom kialakítására. De kik voltak azok a tehetséges alkotók, akik szívvel-lélekkel támogatták Horthyt? A Nyugat írói nem. A népi írók nem. A konzervatív írók, a Herczeg Ferenc típusúak szintén nem. Ez a kísérlet akkor kudarccal járt, és nem kell prófétának lenni, hogy megjósoljam, most is kudarccal fog járni. Létező szellemi műhelyeket szét lehet verni. „
A folytatásban, a kurzus írókról és a Petőfi Irodalmi múzeum élet végrehajtott pánik szerű vezetőcseréről.
Szerző
Friss
- Ordas Eszter a ‘rogáni bábszínház újabb figyelemelterelő felvonásáról’
- ‘Piros volt a paradicsom, nem sárga, Magyarország előre megy, nem hátra’
- Horn Gyula ma lenne 93 éves – Élete és hitvallása: nekem a politika nem mesterség, hanem szolgálat volt
- Deák Dániel Megafon-srác ‘Tisza-bennfentes’ minőségében leleplezte Ordas Eszter lódítását – Dániel, tényleg ezért taníttattunk?
- Lázár János bilije – ‘Mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére’
- Ha Revolut-ügyfél, akkor már tudja, de ha nem: azonnali hatállyal beszüntették kriptoszolgáltatását Magyarországon
- Kérésed asztrológusunknak parancs: friss, ropogós és itt olvasható a hétvégi horoszkóp
- Csillagjegyek és a hűség sorrendbe szedve
- Van arca hozzá: Áder János volt köztársasági elnök Kék bolygó alapítványa, mint pénz-szivattyú?
- Lázár újrázott: a Turul a mondavilágból eredően a magyar kultúra része, ezért marad – Na és a vonat-mizéria, az is marad?