Connect with us

Kerítésen innen

Menczer Tamásnak nem ártott volna felütnie az értelmező szótárt a ‘szóvivő feladata’ passzusnál

Menczer Tamásnak nem ártott volna felütnie az értelmező szótárt a 'szóvivő feladata' passzusnál
Megosztás

Az év vége sokakat összegzésre sarkallt, ez alól nem húzhatta ki magát Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója sem, aki a kormánytól igencsak láthatatlan távolságra elhelyezkedő Magyar Nemzetben kapott lehetőséget, hogy belengetett január 1-ei „újévi beszédéig”  se maradjunk „magvas gondolatai” nélkül.

Fogalom -ha csak ez lenne…!- zavar

Felhívjuk a volt sportriporter figyelmét, hogy a beosztása, amiért a köz havi apanázsban részesíti: „Fidesz-KDNP kommunikációs igazgató”, ami nem keverendő össze a „szóvivő” titulussal, amit november óta Ibolya Csenge Gabriella, volt Megafon-tanuló tölt be.

„Nekem nem volt gyerekkori vágyam, hogy agresszív pszichopatákkal vitatkozzak az utcán. Ha viszont egy pszichopata megtámadja a közösségemet, akkor a közösségem elé állok, és mindig meg fogom védeni, ez a szóvivő dolga

-hagyta el a száját a „riport hevében”. Apropó, a „szóvivő-dolog”:

  • „A jó szóvivő képes függetleníteni magát az érzelmeitől, még a nem ritkán kínos témákkal kapcsolatban is…
  • A szóvivőknek a nemzetközi színtérről is bármikor címezhetnek kérdéseket – így aztán egy-két világnyelv magas szintű ismerete is elvárás a szakmában.
  • A kulturált, bizalomgerjesztő megjelenés, a munkakör betöltéséhez szükséges, kellemes beszédstílus is elengedhetetlen – éppúgy, mint a karizma és a személyes hitelesség, hiszen a szóvivőknek megbízhatóságot kell sugároznia, amikor kiáll a nyilvánosság elé.
  • A jó szóvivő pontosan ismeri az újságírói elvárásokat – így egyáltalán nem jelent problémát a számára az újságíró fejével és már 3-4 lépéssel előre gondolkodni a válaszadást illetően.
  • Szóvivőnek lenni egyébként bizalmi beosztás: feltétlenül bírni kell a felettes szimpátiáját.
  • A behódolás, az elvtelen lojalitás azonban semmiképpen nem ajánlott. Egy jó szóvivőnek így a felmerülő téma tálalásának rizikófaktoraira, esetleges kockázataira is fel kell tudni hívnia a felettese figyelmét – kiváltképp, ha kínos vagy érzékeny témákról van szó. Amennyiben ez nem valósul meg, szóvivő és nyilatkozat egyaránt hiteltelenné válik”

Ezzel szemben Menczer…

Dull Szabolcs, a magyar sajtó ismert újságírója, jogász, politikai elemző posztjában szálazta szét a fent említett év végi interjút. Bejegyzése különösen arra fókuszált, hogyan próbálja a kormánypárt a közbeszédet irányítani, és milyen kommunikációs paneleket vet be Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője ellen. Öt kulcsmondatot emelt ki, amelyek a Fidesz politikai stratégiájának lényegét tükrözik.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

1. Az új struktúra nem akadály a Fidesz számára

Egyrészt Menczer Tamás magabiztosan nyilatkozott a Fidesz választási esélyeiről:

„Négy országgyűlési választást nyertünk egymás után, meggyőződésem, hogy a következőt is megnyerjük. Persze a siker soha sincs ingyen, dolgozni és harcolni kell érte. Az ellenfél eddig is sok formációval állt elő, most egy új emberrel és valamelyest megváltoztatott struktúrával próbálkoznak.”

Dull szerint ez a mondat a Fidesz stratégiájának egyik sarokköve: a magabiztos narratíva fenntartása, amely szerint az ellenzék bármilyen formában is jelenik meg, nem jelent komoly fenyegetést.

2. Magyar Péter mint „báb” és Brüsszel kiszolgálója

Az interjú másik visszatérő eleme az ellenzék összekapcsolása Brüsszellel. Menczer így fogalmazott:

„Amit látunk, az egy brüsszeli támadás Magyarország ellen. És ezt a támadást nem Magyar Péter vezeti, ő csak egy bábfigura. A támadást Magyar Péter gazdái irányítják, Manfred Weber és Ursula von der Leyen.”

Dull elemzése szerint a Fidesz itt a korábbi, „Brüsszel-ellenes” kampányait folytatja, amelyben az ellenzéki vezetőket nem önálló szereplőként, hanem külföldi érdekeket szolgáló figurákként ábrázolják.

3. Közvélemény-kutatások és a „beteges hazudozó” narratíva

Menczer elutasította azokat a kutatásokat, amelyek szerint Magyar Péter és pártja előretörőben lenne:

„A balos felméréseken csak nevetni szoktam. Egyre többen látják, hogy »Brüsszel Péter« egy beteges hazudozó, egy botrányhős.”

Dull kiemelte, hogy a személyes támadások fontos elemei lettek a kormánypárti kommunikációnak, ami az ellenzéki vezetők lejáratására törekszik.

4. Az utcai konfliktusok mint a politikai stílus részévé tétele

Menczer kitért egy korábbi utcai összetűzésre is Magyar Péterrel kapcsolatban:

„Nekem nem volt gyerekkori vágyam, hogy agresszív pszichopatákkal vitatkozzak az utcán. Ha viszont egy pszichopata megtámadja a közösségemet, akkor a közösségem elé állok, és mindig meg fogom védeni, ez a szóvivő dolga. Elég volt ebből a gátlástalan, beteges hazudozóból! Magyar Péter egy agresszív, buldózerstílust hozott be a politikába, számos agresszív elemmel.”

Ez az idézet Dull értékelése szerint a konfliktusok eszkalációját célozza, amely a politikai párbeszéd helyett személyes ellenségeskedésre épít.

5. A jövő stratégiája: „Hadd rettegjen”

„Tisztességtelennek és igazságtalannak tartom, hogy egy ilyen ember akarja kioktatni az én közösségem tagjait! Ezért mentem oda. Hogy a jövőben mi lesz? Hadd rettegjen!”

A szóvivő zárómondatában egyértelmű fenyegetést fogalmaz meg: Magyar Péter „rettegjen” a jövőbeni lépésektől. Ez az állítás a politikai konfliktus személyes és érzelmi dimenzióját is kiemeli.

Szerző