Connect with us

Kiemelt hírek

Mennyibe kerül a boldogító igen?

Megosztás

Több ezer ember tiltakozik Szlovákiában az ellen, hogy fizetőssé tették Isten színe előtt kimondani a boldogító igent. Magyarországon nem újdonság, hogy a templomokban „stóla-pénzt” kell fizetni.

Az „igen” ára

2018 január 1-től Szlovákiában minden  templomi esküvő után hivatalosan 10 eurós (3100 forint) adminisztrációs díjat kérnek az ifjú pároktól. Magyarországon erre senki nem kapja fel a fejét, hiszen régóta bárhol is akar az ifjú pár egybekelni, mindenhol ez a helyzet.

Szlovákiában

az  egyházi anyakönyvet vezetők arra hivatkoztak, hogy az ottani előkészület sokkal időigényesebb, mint egy polgári szertartás esetén. Ezért kérték a minimális díj hivatalos bevezetését, és nem fogadjuk el azt, hogy ez egy szándékos diszkriminatív intézkedés lett volna. Az más kérdés, hogy most lehetne arról is vitázni, hogy tegyük akkor fizetőssé a polgári szertartásokat is.

Nem mindegy, hogy hol

Magyarországon 2010-es jogszabály értelmében minden önkormányzat maga dönthet a díjszabásokról, de csak a munkaidőn kívül tartott polgári szertartásoknál. Azaz munkanapokon ( hétfő-péntek), a hivatalos munkaidőben tartott polgári esküvők idehaza is ingyenesek. Az is érdekes lehet, hogy ez a szabály nem kizárólag az első esküvőre érvényes, hanem tetszőleges számú nász esetére is.

Hétvégeken és ünnepnapokon – amikor általában a legtöbben tartani szeretnék a ceremóniát – 12 000 és 60 000 forint között mozog az esketés ára, amiről természetesen számlát adnak. Az összeg nagyságát rengeteg körülmény befolyásolja. Függ például attól, hogy szűk családi körben, vagy százfős vendégsereg előtt történik, ami nem tűnik logikusnak, de így van.

Ha azt szeretné az ara, külső helyszínen, akár otthon is lehet a szertartás, amire az illetékes közjegyző ad engedélyt és a 30.000.- és 100.000.- forint befizetése után már zöld is a lámpa.

A katolikus templomokban az a megszokott, hogy egyházmegyénként változik az esküvői szertartás díjszabása. Nem titok, hogy idehaza „ősidők óta” fizetni kell a szertartásokért,függetlenül attól, hogy milyen nap, melyik napszakában történik az esketés. A Városmajori Plébánián például egységesen 30.000 forintos „stóla-pénzt” kérnek az ifjú pároktól.

A fentiek senkinek ne vegyék el a kedvét, csak tájékoztatásul írtuk le a költségeket, hogy tudják, mennyit kell még spórolni a nagy napra.

2017 legborzalmasabb hat esküvői ruhája

 

 

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük