Ez a nap
Merkel: Németország a lehető legszorosabb kapcsolatokra törekszik Londonnal a Brexit után is
Angela Merkel szerint Németország a lehető legszorosabb kapcsolatok fenntartására törekszik az Egyesült Királysággal a brit EU-tagság megszűnése után is. Merkel, aki a nyugat-balkáni országok és több nyugat-európai EU-tagállam keddi londoni csúcsértekezletén vett részt, Theresa May brit miniszterelnökkel tartott esti sajtóértekezletén kijelentette: haladást érzékel a brit kilépés feltételrendszeréről szóló tárgyalásokon.
Hozzátette: az unióban maradó 27 ország várja annak a fehér könyvnek a közzétételét, amely a brit kormány legújabb javaslatcsomagját tartalmazza, majd ennek tanulmányozása után kialakítja véleményét és közös választ ad.
A 120 oldalas fehér könyvet London várhatóan csütörtökön teszi közzé. Ez azoknak az indítványoknak a részletes kifejtése lesz, amelyeket Theresa May miniszterelnök és kabinetjének tagjai a brit kormányfők vidéki rezidenciáján, Chequersben tartott pénteki kihelyezett kormányülésen fogadtak el az unióval fenntartandó kereskedelmi kapcsolatok szabályozásáról.
Az Európai Bizottság számára kidolgozott brit kormányzati indítvány egyik legsarkalatosabb eleme az, hogy London közös szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolja az EU-nak a fizikai áruk forgalmának szabályozására, biztosítva a „súrlódásmentes” kereskedelmet Nagy-Britannia és az EU között a Brexit után is.
A brit kormány indítványa szerint London és az EU fokozatosan kialakítana egy olyan vámszabályozási rendszert is, amelyben szükségtelen lenne a vámellenőrzés a kétoldalú kereskedelemben, olyan módon, mintha Nagy-Britannia és az Európai Unió „kombinált vámtérséget” alkotna.
A chequersi kormányülésen elfogadott új javaslatcsomag összességében jóval szorosabb jövőbeni kapcsolattartást indítványoz az Európai Unióval, mint amilyent a kormányzó brit Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-tábora látni szeretett volna. Emiatt hétfőn lemondott tisztségéről e tábor két prominens képviselője, Boris Johnson volt brit külügyminiszter és David Davis, aki távozásáig a brit EU-tagság megszűnésének folyamatát felügyelő minisztérium (DExEU) vezetője volt.
Merkel: jó dolog, hogy vannak már javaslatok az asztalon
Merkel a keddi londoni sajtóértekezleten a brit kormány új indítványcsomagjáról szólva úgy fogalmazott: „jó dolog, hogy vannak már javaslatok az asztalon”. A német kancellár azonban nem volt hajlandó azonban részletekbe bocsátkozni a várható uniós válaszról, így nem felelt érdemben arra a kérdésre sem, hogy elképzelhető-e valamilyen vámuniós partnerség az Egyesült Királysággal, ha London nem érvényesíti a Brexit után az unión belüli szabad mozgás alapelvét.
A nyugat-balkáni vezetőkkel tartott csúcsértekezletről Theresa May a sajtótájékoztatón elmondta: az értekezleten London kötelezettséget vállalt arra, hogy a 2020-2021-es pénzügyi évben 95 százalékkal 80 millió fontra (30 milliárd forintra) növeli a térségnek nyújtott éves pénzügyi támogatását.
A brit kormányfő szerint ezt a pénzt a koszovói és az albániai igazságszolgáltatási rendszer reformjára, a bosznia-hercegovinai és a szerbiai üzleti környezet javítására, a térség egészében egymillió iskolás gyermek digitális ismereteinek fejlesztésére, valamint a nyugat-balkáni régió demokratikus és jogállami berendezkedésének megerősítésére lehet fordítani.
(Forrás: MTI)
London korlátozott szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolja az EU-nak
Szerző
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?