Connect with us

Budapesti hétköznapok

Lázár János bilije – ‘Mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére’

„Mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére” - Önre illik a mondat?
Megosztás

„Köszönöm, hogy a sajtó a Lázárinfók óta minden lépésemről, találkozómról beszámol. Most éppen biciklizni indulok. Ha “tüntetőkkel” találkoznék, azonnal jelzem a sajtónak, ezzel is segítve munkájukat” – írta -a stílusból kitalálja?- Lázár János, akit jelenleg építési- és közlekedési miniszteri státuszban tartunk el reagálva az Iparművészeti Múzeum KKDSZ-es szakszervezeti tagjainak akciójáról szóló beszámolókra.


Lázárra várva…

„Műtárgy ≠ használati tárgy”

és

„Mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére”

feliratú pólókban fogadták az Iparművészeti Múzeum dolgozói Lázár Jánost, aki a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ) állítása szerint

azért kereste fel az intézményt, hogy személyesen választhassa ki azokat a műtárgyakat, amelyekkel az általa felügyelt Várkapitányság a Karmelita reprezentatív helyiségeinek berendezését kívánja kiegészíteni.

Közösségi oldalukon így számoltak be:

Válasz érkezett: „Vihar a biliben, avagy mi történt velem kedden”

Lázár János a fentiekre egy Facebook-posztban reagált. Mint írta, az Építési és Közlekedési Minisztérium alig négy hónapja, február 25-e óta felügyeli a Várkapitányságot, és tárcájának és intézményeinek munkatársai javaslatot kértek és kaptak az Iparművészeti Múzeumtól a folyamatban lévő beruházások befejezéséhez és az általunk működtetett épületek történeti magyar bútorokkal való berendezéséhez.

„Szerencsére 1867 óta a középületekben, minisztériumokban és a Miniszterelnökségen is folyamatosan találhatóak múzeumoktól kölcsönzött műtárgyak, ami nem szégyen, hanem erény az örökségvédelem számára. Emellett a jövőben is kitartunk!”.

Hozzátette, mielőtt bármilyen döntést hozott volna, személyesen nézte meg az Iparművészeti Múzeum átmeneti raktárában a kiállításra vagy elhelyezésre javasolt, de rossz állapotú, restaurálandó, mintegy 10 bútort, később pedig megjegyezte, a kiállított tárgyak helyével kapcsolatban nem ő határozott, mert az a szakértők feladata. Majd azzal folytatta, hogy állítólag a dolgozók egy kis csoportja tüntetéssel várta, de szerinte a valóság nem ez volt.

„Az ott tartózkodó kollégákat arra kértem, hogy a hűvösebb épületben beszélgessünk, hiszen itt is, most is: «bárhol, bárkivel, bármiről». Bár a múzeum fenntartója nem én vagyok, a beszélgetés mégis meggyőzött arról, hogy a restaurátorok, muzeológusok és az ott dolgozók többet érdemelnek, hiszen fantasztikus munkát végeznek. Sőt! Azt is megígértem nekik, hogy az örökségvédelemért kifejtett munkájukért, tárcám költségvetéséből valamilyen extra juttatást biztosítok számukra”

– írta, majd a KKDSZ vezetőjét kritizálta:

„…sajnálom, hogy a KKDSZ vezetője megpróbál gúnyolódni és uszítani – nyílván neki nem a megoldás, hanem a kampány a fontos.”

…és az utóirat:

„Köszönöm, hogy a sajtó a Lázárinfók óta minden lépésemről, találkozómról beszámol. Most éppen biciklizni indulok. Ha “tüntetőkkel” találkoznék, azonnal jelzem a sajtónak, ezzel is segítve munkájukat.”

Emlékeztetőül…

Bátonyi Péter kormányfőtanácsost, örökségvédelmi szakembert 2024 novemberében rúgták ki az Építési és Közlekedési Minisztériumból (ÉKM). Ő volt az első szakember, aki még minisztériumi dolgozóként tárta fel a hazai műemlékvédelemben tapasztalt szabálytalanságokat és visszásságokat a Partizán műsorában. Azóta öt további kollégájától vált meg a minisztérium, még korábbi szervezeti egységüket, a Műemléki Főosztályt is megszüntették.

A hat kirúgott vagy ellehetetlenített szakember ügyét a Magyar Helsinki Bizottság segíti – olvasható a jogvédő szervezet közleményében. Mivel mindannyian közszolgálati jogviszonyban álltak, nem fordulhattak egyből bírósághoz. Előtte még a Közszolgálati Döntőbizottsághoz (KDB) kellett panaszt tenniük. Bátonyi esetében egy hónapja megszületett a döntés, amely alapján a döntőbizottság jogszerűnek találta a művészettörténész rendkívüli felmentését. Bátonyi azt kérte a Fővárosi Törvényszéktől, hogy állapítsa meg: jogellenesen mentették fel a minisztériumi állásából. Térítsék meg elmaradt jövedelmét, és fizessenek – 12 éves példamutató folyamatos szolgálati jogviszonyát is figyelembe véve – megfelelő mértékű kártérítést.

Szerző