Connect with us

Kerítésen innen

Nincs felsőfokú végzettsége, sem nyelvvizsgája? Nem baj, diplomata simán lehet Önből…..

Megosztás

December 10-én derült ki, hogy a Magyar Gárda, a Jobbik és a Mi Hazánk után Volner János a Külgazdasági és Külügyminisztérium kötelékében folytatja diplomataként, külgazdasági attasé lesz Szingapúrban. A Hvg most végignézte, hogy Volner milyen feltételeknek meg felel meg – és arra jutott, hogy több nagyon fontosnak egyáltalán nem.

Megosztás

December 10-én derült ki, hogy a Magyar Gárda, a Jobbik és a Mi Hazánk után Volner János a Külgazdasági és Külügyminisztérium kötelékében folytatja diplomataként, külgazdasági attasé lesz Szingapúrban. A Hvg most végignézte, hogy Volner milyen feltételeknek meg felel meg – és arra jutott, hogy több nagyon fontosnak egyáltalán nem.

„…a Külügyminisztérium kapuja mindig nyitva állt azok előtt, akik készek a magyar nemzeti érdekért dolgozni.”…”

Felsőfokú végzettség, a maláj vagy a tamil nyelv ismerete, ennek hiányában legalább egy, de inkább két nyelvvizsga, két év gazdasági, külgazdasági területen szerzett szakmai gyakorlat, továbbá a külgazdasági szakmai vizsga eredményes teljesítése és B-kategóriás jogosítvány – ezeknek az előfeltételeknek kell megfelelnie egy leendő külgazdasági attasénak. Elvileg tehát az exjobbikos Volner Jánosnak is, aki friss diplomatának, éppen külgazdasági attasénak készül Szingapúrba. Pályázni nem feltétlenül kell, hiszen a törvény szerint a diplomatát „kihelyező szerv vezetője külpolitikai szempontok alapján, hivatali érdekből kivételesen (…) pályázati út mellőzésével, kijelölés útján is dönthet (…) álláshely betöltéséről.“ Ez esetben az előírt 1–6 hónapos felkészülési időt sem kell betartani, a biztonsági ellenőrzés viszont kötelező – úgy tudjuk, ez Volner esetében már folyik.

Elvileg….

A tartós külszolgálati pályázati rendszerről, valamint a kihelyező szerv által támasztott szakmai követelmények és azok teljesítésének részletes szabályairól szóló 6/2017. (VII. 10.) KKM rendelet, illetve a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény egy sor feltételt támaszt egy leendő diplomatával szemben, még akkor is, ha az illető nem vezető diplomata, hanem munkaköri besorolása szerinti beosztott diplomata.

Amit Volner nem tud kipipálni….

A hivatalos Facebook-oldalán utoljára november 23-án még a huxitról posztoló politikusnak ugyanis még saját önéletrajza szerint sincs a magyar állam által elismert diplomája, és vélhetően nyelvvizsgája sem. Felsőfokú képesítésként egy „nem akkreditált” diplomát tudott felmutatni, amit 2013-ban szerzett Oroszországban, a MUFO-n (Mezsdunarodnij Unyiverszityet Fundamentalnovo Obucsenyija). Az intézménynek csak egy, a Szovjetunióra utaló .su domain végződésű orosz nyelvű honlapját találta meg a lap, illetve két Facebook-oldalát is, de azok egyik 5 éve frissült utoljára, a másik szűk 2 éve.

Volner 2016-ban ezt mondta a Telexnek a témában:

„Angol és orosz nyelven vállalja az iskola a tananyagok átadását, de a szóbeli vizsgáimat egy helyi szinkrontolmács segítségével, magyarul teljesítettem”.

A nyelvtudással azóta sem áll jobban, képviselői adatlapján azt írta, hogy angolul „tárgyalási” fokon beszél, arra viszont nem utalt, hogy nyelvvizsgája lenne (azok a képviselők, akiknek van, az alap-, közép-, vagy felsőfokot szokták beírni). Csakhogy egy diplomatánál a nyelvismeret előírás, vagy a fogadó ország hivatalos nyelvét, vagy az ottani munkanyelvet és az angol használatát várják el (Szingapúrban négy hivatalos nyelv is van, a munkanyelv pedig az angol, jegyzi meg a Hvg). A lap úgy tudja, Volnernek nem kell a diplomatasághoz hiányzó feltételeket teljesítenie, mivel a minisztérium felmentést ad neki. A lap külügyes forrásai azt közölték:

Volner kinevezési eljárásában „minden a jogszabályok szerint történik, a végzettség és nyelvismeret tekintetében pedig egyedi mérlegelése is van mód.”

Emlékeznek?

Egy éve, a választás előtt írtuk:

A Volner párt elnöke és névadója szerint nem érnék el az 5 százalékos parlamenti küszöböt, a többi egykori jobbikostól is azt kéri, hogy ne induljanak a választáson. Hasonló hűségnyilatkozatot a Fidesz mellett a a rendszerváltás óta csak a Semjén Zsolt féle kereszténydemokraták tettek. Nekik, de legalábbis az elnöküknek megérte. Kíváncsian várjuk, milyen “kártérítés” vár Volner Jánosra.

Szerző