Ez a nap
Egyre szaporodnak a képviselői helyekre vágyó ismeretlen pártok
Újabb jelölőszervezeteket vett nyilvántartásba az áprilisi országgyűlési választásra keddi ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).
Eddig 36+5
Az országgyűlési választásokon indulni szándékozó jelölőszervezeteknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat. A szervezetek folyamatosan juttatják el kérelmeiket az NVB-hez, amelynek a bejelentéstől számított négy napon belül kell döntenie a nyilvántartásba vételről. Ehhez előbb a Nemzeti Választási Iroda ellenőrzi a bejelentett szervezet létezését, és adatainak hitelességét a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában.
Az NVB a múlt héten már nyilvántartásba vett jelölőszervezetként 28 pártot, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok közül négyet.
A testület keddi ülésén további nyolc pártot vett nyilvántartásba, ezek – a kérelmek beérkezési sorrendjében – a következők: Élhetőbb, Boldog Magyarországért Párt (ÉBMP), Magyarországi Cigánypárt (MCP), Minden Szegényért Párt (MISZEP), Jóléti Magyarországot Párt (JMP), Modern Magyarország Mozgalom Párt, Elégedetlenek Pártja (EP), Haladó Magyarországért Párt (HAM), Sportos és Egészséges Magyarországért Párt (SEM).
A határozatok nem jogerősek
Nyilvántartásba vették továbbá a nemzetiségi önkormányzatok közül az Országos Roma Önkormányzatot.
A határozatok nem jogerősek, ellenük három napon belül felülvizsgálat kérhető a Kúriánál.
Az április 8-ai parlamenti választáson országos listát az a párt állíthat, amely legalább kilenc megyében és a fővárosban, legalább 27 egyéni választókerületben önálló jelöltet állított. Országos nemzetiségi önkormányzat nemzetiségi listát állíthat, ehhez a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább egy százalékának ajánlása szükséges. Az országos listákat március 6-ig kell bejelenteni az NVB-nél.
Az országos listát törölni kell, ha a jelöltek száma 27 alá csökken
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) keddi ülésén úgy döntött, iránymutatást ad ki arról, hogy egy párt országos listáját törölni kell, ha az egyéni választókerületi jelöltek száma 27 alá csökken, vagy ha a 27 jelölt megvan, de a területi eloszlás követelményét nem teljesítik.
Az április 8-ai parlamenti választáson országos pártlistát az a párt állíthat, amely legalább kilenc megyében és a fővárosban, legalább 27 egyéni választókerületben önálló jelöltet állított.
Az ülésen Gáva Krisztián, a Nemzeti Választási Iroda általános elnökhelyettese arról tájékoztatta a bizottságot, hogy a választási felkészülés keretében az NVI áttekintette, szükség van-e iránymutatás kiadására, illetve a már kiadottak aktualizálására.
Mint mondta, úgy találták, hogy kifejezett jogszabályi rendelkezés hiányában az NVB-nek – több jogszabályi rendelkezés együttes értelmezése révén – iránymutatásban kellene rendeznie, hogyan érinti a már bejelentett és jogerősen nyilvántartásba vett országos listát, ha a listaállításhoz szükséges jelöltek száma a törvényben előírt alá csökken.
Az NVB iránymutatást ad ki
A bizottság tagjai egyetértettek az iránymutatás kiadásának szükségességével. Az iránymutatás vitájában Patyi András, az NVB elnöke felhívta a figyelmet arra, a korábbi választási eljárási törvény kifejezetten előírta, hogy az egyéni választókerületi jelölt kiesése nem érinti a listát, ilyen előírás azonban nincs a hatályos jogszabályban.
Hozzátette, megítélése szerint olyan iránymutatást kell kiadni, amely megerősíti: az országos listát akkor is törölni kell, ha a jelöltek száma 27 alá csökken, és akkor is, ha a 27 jelölt megvan, de a területi eloszlás követelményét nem teljesítik.
Fábián Adrián is ilyen értelmű iránymutatás kiadása mellett érvelt azzal, hogy visszaélésre adna lehetőséget, ha a jelöltállító szervezet egyéni választókerületi jelöltjeinek – akár az összesnek – a kiesése mellett a lista megmaradna.
A testület egyhangúlag úgy döntött, következő ülésén szövegszerűen is tárgyalni fog egy ilyen értelmű iránymutatást.
Az NVB arról is határozott, jogszabályváltozások miatt felülvizsgálja és pontosítja több, korábban kiadott iránymutatását, például azt, amelyik az ajánlóívekkel és az ajánlás folyamatával foglalkozik.
A bizottság a szavazólapok szavazóhelyiségen kívülre vitelével kapcsolatos iránymutatását is felülvizsgálja, miután az Emberi Jogok Európai Bírósága kedden kimondta, hogy megsértették a Magyar Kétfarkú Kutya Párt véleményszabadsághoz való jogát, amikor megbüntették a 2016-os kvótanépszavazáshoz készült telefonos applikációja miatt. Az NVB azonban ezzel csak azt követően foglalkozik, ha megismerte a bíróság ítéletének indoklását.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- A bindzsisztáni szappanopera szerdai epizódját látják – Címe: Rákosdubaj
- Veszélyben a bankszámlája – Időben szólunk
- Dübörgünk! – Rákosdubaj felhőkarcolója telibe találja a leszálló repülőket
- Ki, hogy… Orbán például így…..
- Hajdu Péter érti az idők szavát: középre tarts – ‘… k*rvára nem találkoztam Rogán Antallal, még csak telefonon sem egyeztettem vele’
- Katonai-riszatoborzó Zalaegerszegen, avagy a helyi kultúros érezte, hogy pálya van…..
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet