Ez a nap
A lakosság egytizede devizakárosult
Az MSZP ismét benyújtja devizahitelek felvételkori árfolyamon történő forintosítását tartalmazó törvényjavaslatát.
Szakács László, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese kedden Budapesten sajtótájékoztatón azt mondta, ha két szomszédos uniós országban – Romániában és Szlovéniában – is meg tudták oldani a devizahitelek felvételkori árfolyamon történő forintosítását, akkor Magyarországon „ne Matolcsy nyerészkedjen ezen”.
A devizakárosultak nem várhatják a jelenlegi kormánytól, hogy megmentse őket
Szerinte a forintosítás fedezete lehetne a Magyar Nemzeti Bank árfolyamnyeresége, a most a jegybanki alapítványoknál lévő 134 milliárd forint.
Hozzátette: javaslatuk tartalmazza „az elsétálás jogát” is, vagyis ha az ingatlan nem fedezi a tartozás teljes összegét, a pénzintézet akkor is elégedjen meg az ingatlan árával.
A szocialista politikus elmondta, a többi között azzal indokolták, hogy nem a felvételkori árfolyamon váltják át a devizahiteleket, hogy a jegybank titkos szakértői véleménye szerint nem lehetett előre látni a devizaárfolyamok változásának irányát. Jelezte, szakmaiatlan tartja ezt az álláspontot és ki fogja kérni a jegybanktól a dokumentumot.
Szakács László szerint a devizakárosultak nem várhatják a jelenlegi kormánytól, hogy megmentse őket. Le kell váltani a kormányt, hiszen az ország majdnem egytizedét érinti ez a probléma.
Szabó József, a hét éve alakult Hiteles Mozgalom ügyvezetője arról beszélt, hogy a devizahitelesek a bankoktól azt a valótlan információt kapták, hogy a futamidő alatt jelentős árfolyamváltozás nem lesz. Szerinte a tények ismeretében az adósok nem vették volna fel ezeket a hiteleket.
A jegybanki alapítványoknál lévő 134 milliárd elég lenne
Mind a ketten jelezték, hogy támogatják a most megalakult Magyar Adóskamarát.
Kérdésre Szakács László elmondta, egy korábban benyújtott országgyűlési határozati javaslatukban a 2010-es árfolyamon váltották volna át a devizahiteleket. Az ezen az árfolyamon történő átváltás nagyjából megfelel annak a pénzösszegnek, amely most ott van jegybanki alapítványoknál. 134 milliárd forint, illetve a kamatváltozásokból realizált 130 milliárd forint is segíthetné ezt.
A pénzösszeg ahhoz egészen biztosan elegendő, hogy egy újabb banki elszámoltatást el tudjanak kezdeni – tette hozzá.
Arra felvetésre, hogy a szocialista kormányok nem látták-e előre az árfolyamok változását, Szakács László közölte, akkor stabilak voltak az árfolyamok, nem volt valós az árfolyamkockázat és a 2008-as gazdasági válságig a gazdasági is stabil volt.
A szocialista politikust kérdezték arról is, hogy a zoom.hu szerint Gerstmár Ferenc, az LMP veszprémi országgyűlési képviselőjelöltje visszalép és pártja arra biztatja majd szavazóit, hogy a szocialista Mesterházy Attilát támogassák. Szakács László érdemben nem válaszolt erre, azt azonban elmondta, a minél szélesebb ellenzéki összefogás nagyobb lehetőséget ad arra, hogy az Orbán-kormányt megállítsák.
Kapott kérdést arról is, hogy a Magyar Nemzet című napilap szerint 2015-ben és 2016-ban a Belügyminisztériumtól több olyan civil szervezet is kapott támogatást, amelyeket most Soros Györgyhöz kötnek. Az MSZP frakcióvezető-helyettese azt mondta, akkor még nem tudta a kormány, hogy az lesz a következő kommunikációs lépése, hogy Soros Györgyöt támadja, ő lesz az ellenség.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- 22 igen, 9 nem – júniustól drágulnak a BKK-jegyek
- Tombol a hepatitis A-járvány Magyarországon: a betegségről ezt mindenkinek tudnia kell!
- Megérte? – Ó! Hát ki tudja ezt? – Egy tüntetés margójára
- Kukurikú! – Itt Orbán Viktor beszél….. – A Karmelita kakasa délután ébred?
- Mészáros Lőrinc ‘legszomorúbb’ azért, mert azt feltételezik az emberek, hogy Ő nem jó ember
- Pottyondy Edina dobogós a Forbes legbefolyásosabb magyar nők listáján
- Ágoston László: ‘a dicsőséges fülkeforradalmár státusz már régen a múlté’
- Hajnal Miklós: Magyar Péternek szabad a pálya
- Az emberség kellékei – Alföldi Róbert jelmeze és Kováts Adél széke is kalapács alá kerül – Licitáljon, hogy segítsen…
- Magyar György: a NER ámokfutásánál a pártállam gyülekezési törvénye is tisztességesebb volt