Tanulságos változásokon mennek keresztül hajdan köztiszteletben álló szakemberek, ha a fideszes kormányzati gépezetben vállalnak szerepet. A Népszavában olvashatjuk a rezsiblöff tragikomédiájának jellemző epizódját.
Gyorsan megtanult fideszül
Kaderják Péter elismert energiapolitikai szakember. Érvelése megkerülhetetlen volt abban az időben, amikor független tudósként vezette a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontját. Ebben a pozíciójában nem is olyan régen még azt fejtegette a rezsiköltségekkel kapcsolatban, hogy
„hosszútávon a hatósági árnak le kell követnie a piacit”.
Kaderják azonban ma már az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára. Eben a minőségében már örömmel tudatja velünk, hogy idén sem változnak a lakossági közműdíjak, és azt is hozzáteszi, hogy az ország jobb teljesítményének köszönhetően a kormány a rezsicsökkentés eredményeit a piaci árak jelentős emelkedése ellenére is megőrizte. Szó sincs már itt
„piaci árat hosszú távon lekövető hatósági árról”…
Az igazság részletei nincsenek teljesen kifejtve
A fideszes államtitkár azt ünnepli, hogy
a „hat éve tartó rezsicsökkentésnek köszönhetően 1446,4 milliárd forint maradt a magyar családoknál, ennyit takarítottak meg rezsiköltségeikből.”
Ha ugyanez a személy energiapiaci szakértőként beszélne ugyanerről, azt is hozzá kellene tennie, hogy a rezsit utoljára öt éve csökkentették, és azóta a lakossági díjak a piaci díjak jelentős zuhanását se követték — emlékeztetett a Népszava.
Brüsszelezők közé állt
A Népszava kiváló szakújságírója, Marnitz István arra is felhívja a figyelmet, hogy az államtitkárrá változott Kaderják Péter
„üdvözölte, hogy egy uniós belső megállapodás nyomán a tagállamok tetszőleges ideig fenntarthatják a lakossági díjak hatósági – kormányzati – megállapítását.”
Pártjának, a Fidesznek a propagandagépezete ezzel szemben évek óta ismételgeti, hogy „Brüsszel” (az Unió fővárosa ma már minden fideszes számára egyet jelent valami homályos borzadállyal)
„megtiltaná a tagállamoknak, hogy a lakossági fogyasztók számára szabályozzák a villanyárakat, ezzel gyakorlatilag eltörölnék a magyar rezsicsökkentést”.
Azt pedig csak halkan tegyük hozzá, hogy – mondjon bármit is egy kormánytaggá kinevezett tudós – nincs mit üdvözölni egy olyan uniós megállapodáson, amely szabad kezet ad a hazai energia-infrastruktúrát fenyegető, a fejlesztéseket kockáztató, egy létfontosságú ágazatot a piaci jelzésektől elszakító, „rezsicsökkentésként” propagált rezsiblöffhöz.
Forrás: „Kitartóan védik a rezsit, noha senki nem támadja”