Eddig az eszünket a zsebünkben, táskánkban hordtuk az okostelefonunkban. Most szintet lépett a mesterséges agy. Felütötte a fejét az okospad. A világ egyik legsokoldalúbb köztéri bútorát, egy napelemmel működő okospadot helyeztek el a Pécsi Tudományegyetem Műszaki Igazgatóságának munkatársai a „Zöld Egyetem” projekt keretében, közölte a PTE.
Pécsett debütált
Az okospad minimalista külsőt kapott, de roppant gazdag belsővel rendelkezik. Elegáns és remekül illeszkedik környezetébe – az első pécsi egyetemi okospadot a PTE Ifjúság úti tömbjének főbejáratánál helyezték el.
Az okospad optimalizálja saját energiafelhasználását, világítást, mobiltelefontöltést és internetkapcsolatot egyaránt biztosít a felhasználók számára. Beépített érzékelőivel képes adatokat gyűjteni a kihasználtságról és a környezeti körülményekről. A 800 kilós súlyig terhelhető, acélvázas konstrukció a legzordabb időjárási körülményeknek is ellenáll, tűzbiztos és bármikor könnyen újrapolírozható.
Az okospad egy független felhasználású, vezeték nélküli készülék
töltővel és két smart USB csatlakozóval, melyek gyors töltést tesznek lehetővé a mobilkészülékeknek és biztonságosak az akkumulátorok számára. A 4G router segítségével az internet kapcsolat a pad 4 méteres körzetében elérhető. A horvát származású Ivan Mrvoš tervezte Steora pad egyik nagy erénye a mobilitás, tetszés szerinti helyre telepíthető, más speciális infrastruktúra, gépesítés vagy kábelezés kiépítése nélkül.
„Az első okospad az Egyetem Ifjúság úti bejáratánál kapott helyet, nem véletlenül, hiszen a legnagyobb létszámmal és legszélesebb képzési portfolióval rendelkező karok működnek itt. Minden bizonnyal szeretni és használni fogják a hallgatók, hiszen amellett, hogy környezetkímélő innováció, a diákok kényelmét, igényeit szolgálja”
– írja Berkes Györgyöt, a PTE műszaki igazgatóját idézve a PTE