Connect with us

Budapesti hétköznapok

Már megint egy jó kis országimázs-építés: kisfilm készült Budapesten a korrupcióval vádolt lengyel Romanowskiról

Már megint egy jó kis országimázsépítés: kisfilm készült Budapesten a korrupcióval vádolt lengyel Romanowskiról
Megosztás

A varsói külügyminisztérium 2024 decemberében közölte, hogy Lengyelországgal, valamint az Európai Unió elveivel szembeni barátságtalan cselekedetnek tekinti a magyar kormány döntését, miszerint politikai menedékjogot adtak „a bűntettek elkövetésével meggyanúsított és európai elfogatóparancs alapján körözött M. Romanowskinak”.

Helyszín: budapesti Darázs utca

A Telex írta meg, hogy „a tervek szerint hétfőn jelenik meg a szélsőjobbos TV Republika gyártásában egy kisfilm, amelyben a politikai menedékjogot kapott Marcin Romanowski a főszereplő. A kisfilmhez kijött egy előzetes is, amiből kiderül, hogy a videót Budapesten forgatták, és elrabolják, majd megkínozzák benne Romanowskit.”

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

„A trailerben a budapesti Darázs utcában lengyel titkosügynökök kapják el Romanowskit, majd egy pincébe hurcolják kihallgatni és megkínozni. A lengyel szöveg szerint az előzetesben arról beszélnek, hogy milyen dolog az, hogy egy miniszter nem üli le a börtönbüntetését, miközben egy pap vagy más tisztségviselők meg igen. Erre Romanowski azt reagálja, hogy megkínozták a hatóságok és órákon át bilincsben hallgatták ki őket. Végül Romanowski arról beszél, hogy minden zsarnok és bűnöző azt hiszi, hogy örökké tart a hatalmuk, valószínűleg a baloldali lengyel kormányra utalva.”

Emlékeztetőül…

A lengyel volt igazságügyi miniszterhelyettest korrupcióval vádolják Lengyelországban, de Romanowski Magyarországra szökött, és politikai menedékjogot kapott a kormánytól. Romanowski a PiS vezette korábbi kormányban, 2019-2023 között töltötte be az igazságügyminiszter-helyettesi tisztséget. Ebben a minőségében felügyelte az Igazságosság Alapot, amelynek célja segítségnyújtás volt a bűncselekmények áldozatainak. Romanowskit a lengyel ügyészség szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsította meg, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) pedig október 2-án a mentelmi jogának felfüggesztéséről döntött.

A volt igazságügyi miniszterhelyettes ellen felhozott 11 korrupciós vádpont között szerepel, hogy összesen több mint 10 milliárd forintnak megfelelő lengyel közpénzt használtak fel törvénytelenül az igazságügyi alapból, melyből többek között a tárca alá tartozó szervek a Pegasus kémszoftvert is megvásárolták.

Romanowskit júliusban már őrizetbe vették, de aztán el is engedték, mivel a PACE lengyel küldöttségének tagjaként akkor még mentelmi jogot élvezett. Romanowski jogtalannak minősíti az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek tartja a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott döntését – írta az MTI.

Reakciók

Gulyás Gergely -aki maga is jogvégzett ember- azt mondta a Mandinernek, hogy Romanowski Magyarországra érkezve valóban politikai menedékjogot kért a magyar államtól, amit szerinte a magyar és az uniós jogszabályokkal összhangban kapott meg. Gulyás szerint az esetében konkrét bizonyíték van a tisztességes eljárás hiányára, úgy tartóztatták le nyáron, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjaként mentelmi jog illette meg.

„Szabadon bocsátására csak azután került sor, hogy a Közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a lengyel hatóságoknál, majd egy lengyel bíróság is megerősítette, hogy a letartóztatás jogsértő volt”.

Arról is beszélt, hogy a Romanowski elleni vád megalapozottságáról nem tudnak állást foglalni.

„Itt azonban politikai menedékjogról van szó, ami abban az esetben adható meg, ha az érintett ügyének pártatlan, politikai befolyástól mentes elbírálása nem biztosított minden kétséget kizáróan a hazájában”.

Orbán Balázs, kormányfő politikai igazgatója elmondta, hogy súlyos kétségei vannak arról, hogy a Magyarországon menedékjogot kapott volt lengyel igazságügyminiszter-helyettes, Marcin Romanowski igazságos tárgyalásban részesülne otthon. Szerinte nem a volt PiS-kormánynak voltak gondjai a jogállamisággal, hanem a jelenlegi Donald Tusk vezette kabinetnek. Így folytatta:

„Azok, akik folyamatosan a jogállamiságról prédikálnak, most úgy tűnik, csak az erő nyelvén beszélnek.”

Felidézte, hogy eljárások indultak a jobboldali Donald Trump, Matteo Salvini és Marine Le Pen ellen is különböző vádakkal, ami szerinte bizonyíték rá, hogy a liberálisok az igazságszolgáltatással akarják elhallgattatni ellenfeleiket. Márpedig tanulva a két ország kommunista múltjából, ezt Orbán szerint ők nagyon is ellenzik. Hozzátette, a

magyar kormányzat nagyra értékeli a – padlón lévő – lengyel-magyar kapcsolatokat, ami miatt mellbevágó, hogy Tuskék bezáratták a Wacław Felczak Intézetet (ami egy-egy intézményt nyitott Varsóban és Budapesten a korábbi PiS- és a mostani Fidesz-kormány megállapodása alapján, a kétoldalú kapcsolatok erősítésére).

Szerző