Connect with us

Budapesti hétköznapok

Össz-vissz 24,05 millióért tanácsolgat havonta 11 ember Karácsonynak

Össz-vissz 24,05 millióért tanácsolgat 11 ember Karácsonynak
Megosztás

11 önkormányzati főtanácsadót és tanácsadót neveztek ki az új ciklusban október 15-ig a Fővárosi Önkormányzatnál. A közérdekű adatigénylésre megküldött lista alapján döntő többségük Karácsony Gergely főpolgármester embere, de vannak rajta a frakciókat segítő munkatársak is – írta a 444.hu.

Lesz ott gabaly….

Karácsony Gergely emberei:

  • továbbra is főtanácsadó marad Gál Zoltán – havi 1,95 millió forintért
  • a volt főpolgármester-helyettes, a momentumos Kerpel-Fronius Gábor is tanácsadó lett – 1,1 millióért
  • hasonlóan változott Kiss Ambrus státusza – ő eztán 1,55 milliót keres
  • marad tanácsadó Jávor Benedek (környezetvédelem és Európa-politika) 1,35 millióért,
  • Kendernay János (várospolitika) 1 millióért,
  • Misetics Bálint (szociálpolitika) 900 ezerért,
  • Rauschenberger Péter (fenntarthatóság) szintén 900 ezerért.

A Fidesz-frakció emberei:

  • marad a korábban a közmédiában dolgozó Bősze Bernadett 960 ezrért
  • és egy jogász 915 ezerért.

A Kutya Párt és az LMP is kap egy-egy jogászt 750-750 ezer forintért.

<<< Olvasd cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

A lista még nem végleges

Az előző ciklus végén 41 önkormányzati főtanácsadó és tanácsadó jogviszonya szűnt meg, 18 fő távozott a hivatalból; egyikük sem kapott se jutalmat, se végkielégítést.

A lista pedig azért nem végleges, mert ennél több tanácsadó dolgozhat a városvezetés, a frakciók és a bizottságok mellett. De éppen az új közgyűlésben kialakult zavaros helyzet miatt azt még nem lehet pontosan tudni, hogy mennyi.

Az előző ciklusban 46 embert foglalkoztathattak köztisztviselői minőségben, Karácsony Gergely szerint viszont most kevesebb ember is elég.

Az SZMSZ módosításban azt javasolja, hogy a főpolgármester tanácsadói státuszainak számát csökkentsék 15-re (ami a hatályos SZMSZ szerint 46, de ezek nem csak az ő embereit jelentették, hanem a frakciók munkatársait is). Annak érdekében viszont, hogy

minden frakció „legalább egy tanácsadói, illetve egy adminisztratív státusszal rendelkezhessen”,

Karácsony egy kicsivel növelné a képviselőcsoportok keretét. Eddig ugyanis a frakcióknak összesen volt egy nyolcfős tanácsadói kerete, illetve kilenc adminisztratív státusza, amit most Karácsony egységesen tíz-tízre emelne. (A Fővárosi Közgyűlésben 6 frakció van.)

Csak úgy…

Mielőtt azt gondolnánk, hogy a fenti uraknak csak megszületni volt nehéz: az európai miniszterelnökök közül Orbán Viktor keres a legjobban az általa vezetett ország átlagfizetéséhez képest – erről beszélt Bucsky Péter, a G7 munkatársa az RTL Reggeli műsorában. Bucsky szerint az átlagfizetések növekedésével nőtt a politikusok bére is, hiszen Magyarországon az előző évi átlagbérhez kötik azt.

Az országgyűlési képviselők fizetése így a tavalyi átlagbér háromszorosa, bruttó 1,7 millió forint, Orbán Viktoré pedig – miniszterelnöki bérezésével együtt – 6,3 millió forint, ami nemzetközi összevetésben is magasnak számít.

A „kiemelt” tárcavezetők közé tartozik Lantos Csaba energiaügyi és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter,

ők 6 millió 362 ezer forintos fizetéssel rendelkeznek.

Az új kulturális miniszter, Hankó Balázs nem volt jogosult elődje, Csák János kiemelt, 5 milliós bérére, mert civilben nem topmenedzser, hanem gyógyszerész volt, így neki havi 3,5 millió forint jár.

Hankó Balázshoz hasonlóan a többi, „mezei” tárcavezetőnek is be kellett érnie a tavalyi átlagbéremeléshez illeszkedő 14 százaléknyi növekedéssel és bő 3,5 milliós járandósággal.

A miniszterek és államtitkárok illetményét egy ideje nem törvény vagy más jogszabály szabályozza, hanem a miniszterelnök állapítja meg saját hatáskörében.

Orbán Viktor él is ezzel a jogával:

  • az ötödik kormányának megalakulása után 33 százalékkal, havi 650 ezer forinttal növelte a miniszterek járandóságát, 2,6 millió forintra, ami a kormány akkori indoklása szerint az előző évi átlagbér hatszorosának felelt meg,
  • majd ezt követte a tavaly márciusi 17,5 százalékos emelés, ami megegyezett az átlagkereset növekedésével,
  • miként az idei 14 százalékos emelés is a tavalyi átlagkereset-emelkedéshez illeszkedik, azt csak Lantos Csaba és Nagy Márton esetében fejelték meg alaposan.

Szerző