Connect with us

Kerítésen innen

Pintér Sándor nyugállományú rendőr vezérezredes éppen oktatásért felelős miniszterségét gyakorolja

Pintér Sándor nyugállományú rendőr vezérezredes éppen oktatásért felelős tisztségét gyakorolja
Megosztás

„A kormány stratégiai célja, hogy a gyerekek tudásszintjének emelésével versenyképesebb legyen az ország.” Ezzel a felütéssel kezdte a parlament szakbizottságának éves meghallgatását Pintér Sándor, az oktatási területet is felügyelő belügyminiszter. Prezentációjából megtudhatta, akit érint, hogy „minden nagyon jó, minden nagyon szép” és legalább Ő(k) mindennel meg van elégedve.

„Irányítási metódusa” -mert ilyenje is va….

„Amit mérni lehet, azt mérni kell, amit pedig nem lehet, azt mérhetővé kell tenni, mert ez szolgálja a gyermekeink oktatási színvonalának emelését”.

Kifejtős rész

  • A pedagógusok társadalmi elismerést önmaguknak kell ki kivívniuk munkájukkal, de a bérüket a teljesítmény figyelembevételével megemelték. Pintér Sándor úgy látja, a tanárok társadalmi megítélése egyre jobb, amit a 32,2 százalékos béremelés is segít. Ez azt jelenti, hogy átlagbérük már 693 ezer forint, a felzárkózó településeken dolgozóké pedig ennél még 20 százalékkal magasabb is. A költségvetésben a bérköltségekre megvan a fedezet, és garantálják, hogy a bérszínvonal diplomás bérekhez mért aránya 80 százalékos szinten marad.
  • A parlament előtt van a pedagógus-továbbképzés jogszabályi kereteinek megalkotása. Az már most biztos, hogy e képzésnek két központja lesz: egyrészt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, másrészt az Oktatási Hivatal.
  • A Nemzeti alaptantervet (NAT) ért kritika nyomán levizsgáztatták a tanárokat, hogy ismerik-e egyáltalán az elvárásokat.  A vizsgáztatott tanárok egy része azt sem tudta megnevezni, hogy pontosan mit is kifogásol a NAT-ban. Mint megállapították, 300-an nem tudták elmondani a saját területük követelményeit. Ezért számukra új vizsgák lesznek, újra megkérdezik őket.
  • A Kréta-rendszert kiterjesztenék az óvodákra is, így a gyerekek fejlődési útja egészen a középiskolai kibocsátásig végigkövethető lesz. A technikai feltételek vonatkozásában megjegyezte, hogy eddig már 579 ezer notebookot osztottak ki, a gyerekek fejlődését pedig már 222 féle okostankönyv biztosítja.
  • Az iskolai erőszak csökkentése érdekében a rendőrséggel közösen kidolgozott DADA program már 138 településen mutat irányt. Miután az iskolaigazgatók ezt kérték, bővült az iskolaőrök száma, jövőre várhatóan már 2008 fő lesz.
  • A közoktatási rendszer szerepet vállal a B kategóriás jogosítvány megszerzésében is: KRESZ-oktatást és egészségügyi felkészítést is végeznek a középiskolások körében (ingyenesen), és – kísérleti jelleggel – a gyakorlati képzést is megkezdik a honvédség közreműködésével.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

  • A miniszter információi szerint az idei évben nőtt a pedagógus-képzésre jelentkezők száma 2024-ben már 15 ezer fő adta be a jelentkezését. Külön eredménynek tartotta, hogy már a biológia, fizika, kémia és matematika szakos jelentkezők száma is nőtt.
  • A Madách-gimnázium esetére reagálva Pintér Sándor leszögezte, az elvárásoknak az igazgató nem felelt meg, rendőri nyelven ezt úgy mondják, lázadás. Ez pedig nem megy.

Ha nem lesz rend, a diákok nem tudnak majd tanulni.

  • Minden megyében létesítenének egy kifejezetten tehetséggondozásra vállalkozó, kiemelt iskolát, ezek az intézmények pedig egymással tudnak a későbbiekben vetélkedni. A pedagógusképzés esetében azt tervezik, hogy a hátrányos helyzetű térségekből is lesz gyakorló iskola az egyetemi hallgatók számára, hogy a diplomaszerzést követően az így megszerzett speciális tudásukkal segítsék ezen térségek tanulóinak felzárkózását.
  • A legtöbb gyerek Hollandiában jutott egy tanárra: 20 gyerek, az elmúlt évben ezt lefaragták 16-ra. Magyarországon 10,8 gyerek jut egy tanárra, amiből arra lehet következtetni, hogy a jó eredmény elérése nem mindig létszámarányos. Egyébként is kell a nagyobb közösség a gyerekek megfelelő szocializációjához.

A bizottsági ülés végén azt is leszögezte, hogy 2031-ig a pedagógusbérek 82 százalékát a magyar költségvetés stabilan biztosítja. A NAT megújítására kormánybizottság jött létre, amelynek tagja Takaró Mihály író is. Pintér Sándor azt reméli, hogy sem ez, sem a NAT reformja nem lesz a politikai kampány része.

Szerző