Connect with us

Voks 2024

Rekordot dönt a szavazási hajlandóság: 13 óráig országosan 2 609 173-en voksoltak – Városok, ahol már megnyerte a választást a Fidesz

Teljes a káosz! Kilométeres torlódások, újabb útlezárások - Friss helyzetjelentés
Megosztás

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament tagjainak választásán vasárnap délelőtt 13 óráig a szavazásra jogosultak 33,14százaléka (2 609 173 szavazó) járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint.

Budapest

A fővárosban a szavazók 33,58 százaléka, 464 534 választópolgár adta le szavazatát 13 óráig.

Megyék

A vármegyék közül a részvételi arány 13 órakor Veszprém megyében volt a legmagasabb, 34,43 százalék, ami 96 777 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében volt: 30,24 százalék, 131 655 szavazó.

Az 1998-as önkormányzati választáson 15,51 százalék, a 2002-es választáson 17,91 százalék szavazott 11 óráig. A 2006-os önkormányzati választáson a választásra jogosultak 18,53 százaléka, a 2010-es választáson 16,31 százaléka, tíz évvel ezelőtt 16,50 százaléka, öt évvel ezelőtt pedig 18,25 százaléka voksolt 11 óráig.

EP-választás

A 2004-es EP-választáson 13,75 százalék, a 2009-es választáson 13,77 százalék szavazott, tíz évvel ezelőtt 11,53 százalék, öt évvel ezelőtt pedig 17,16 százalék voksolt 13 óráig.

Jelenleg 33,14 %, azaz 2 609 173 polgár élt a választás lehetőségével.

Az NVI kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 15 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.

…és ahol már győzött a Fidesz…

Ahogy öt évvel ezelőtt, úgy most is vannak olyan, 10 ezer lakosúnál népesebb városok, ahol már a választás reggelén – ahogy az első szavazók leadták a voksukat – ki lehetne hirdetni a fideszes polgármesterjelölt győzelmét, ugyanis kihívó nélkül maradtak. „Csak a béke! Csak a Fidesz!” – szól a kormánypárt választási jelszava, amit tehát négy városban szó szerint kell érteni.

Kiskőrös

A 13 ezer lakosú Kiskőrös – melyet már öt évvel ezelőtti cikkünkben is a legfideszesebb városként emlegettünk – például olyannyira békés, hogy a 2006 óta polgármesterként szolgáló Domonyi László Mihály immáron harmadszor áll rajthoz kihívó nélkül. Ezúttal is legfeljebb azon kell izgulnia, hogy tovább tudja-e növelni szavazóinak a számát, 2014-ben ugyanis 3012, a 2019-ben viszont már 3707 szavazatot zsebelt be. A fideszes tarolás mára teljesen elvette az ellenzék kedvét a versengéstől: öt éve még a Demokratikus Koalíció és a Momentum is minden egyéni körzetben rajthoz állt, az idén viszont levonultak a pástról, így a választókerületekben két civil szervezet mellett csak a Gattyán György-féle Megoldás Mozgalom áll szemben a Fidesszel, igaz, őket erősíti az a Kudron-Tonigold Nándor is, aki öt éve még momentumosként próbálkozott, de volt már az SZDSZ és az MDF által támogatott képviselőjelölt is, 2021-ben pedig a Jobbik indította az ellenzéki előválasztáson. Regényes politikai karrierjéből egyetlen dolog hiányzik: a siker, aminek a záloga Kiskőrösön a Fidesz-tagság. (forrás)

Dabas

A több mint 17 ezer lakosú Pest megyei Dabason sem volt verseny már 2019-ben sem a polgármesteri posztért. Sőt, a választókerületekben is a végóráiban többes jelöléssel kísérletező állampárt időszakát idézte a mezőny: két körzetben csak a Fidesz állított jelöltet, hatban pedig a Fidesz és a KDNP jelöltje közül választhattak a dabasiak, akik végül mindenhol a nagyobbik kormánypárt jelöltjét segítettek győzelemre, a három kompenzációs listás mandátum viszont így a kereszténydemokratáké lett, sajátos pluralizmust teremtve a testületben. Az idén már nem egészen a Hazafias Népfront kínálata a minta: bár a várost 1998 óta vezető fideszes Kőszegi Zoltánnak most sincs ellenfele, a választókerületekben pedig most is egymás ellen indul a Fidesz és a KDNP, ezúttal a Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk is megpróbál a zavarosban halászni. A baloldali és liberális ellenzéki pártoknak viszont nyoma sincs a járási központban.

Tiszafüred

A közel 11 ezer lakosú Tiszafüreden 2019 októberében még viszonylag szoros versenyben (55–42 arányban) győzött a fideszes Ujvári Imre a Márki-Zay Péter nevével fémjelezett Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltjével, Spisák Györggyel szemben. Az idén hasonló izgalmakra nem kell számítani, Ujvárinak ugyanis nincs kihívója, az ellenzéket pedig egyedül a Mi Hazánk képviseli a Tisza-tó fővárosában: a nemzeti radikálisok a polgármesteri címért nem, de a nyolc egyéni választókerületben elindulnak, így kompenzációs listát is állítottak, más ellenzéki párt nevével viszont nem találkoznak majd a választók az észak-alföldi településen. Spisák, a település volt jegyzője időközben elhagyta Tiszafüredet, és Egerben tűnt fel aljegyzőként a jobbikosként megválasztott, de pártjával aztán szakító Mirkóczki Ádám mellett. Az akkor még fideszes, azóta viszont a kormánypártból kitessékelt Oroján Sándor támadta is, méghozzá a füredi polgármester, Ujvári segítségével, aki felemlegette, hogy az aljegyző több helyen is próbálkozott polgármesteri poszt elnyerésével, de mindig veszített. Spisák sem maradt rest, válaszul előhozta, hogy Ujvári 18 éves korában két szkinhed társával összevert öt egri fiatalt. A támadás áldozatai között három lány is volt. Erre a most egyedül induló polgármesterjelölt hangsúlyozta, hogy a kétévtizedes verekedési ügyet – amit gyerekkori botlásnak minősített – felfüggesztett börtönbüntetéssel zárták le. A nem éppen makulátlan múlt és az öt évvel ezelőtti eredmény sem sarkallt senkit arra, hogy megpróbáljon véget vetni a városban 2014 óta tartó Ujvári-korszaknak.

Mezőkövesd

Mezőkövesden már öt éve is igencsak jobbra lejtett a pálya: a 16 ezres matyóföldi város vezetését 2010-ben párttársától, Tállai Andrástól átvevő Fekete Zoltán 70 százalékot szerezve győzött, a fennmaradó 30 százalék pedig a Mi Hazánk színeiben induló Jámbor Márké lett. Az idén viszont már se szélsőjobboldali, se másmilyen alternatívája nincs a fideszes polgármesternek. A településről teljesen eltűnt az öt éve jól szereplő Mi Hazánk, a nyolc körzetben egy civil szervezet száll szembe a Fidesszel.

Kiskunhalas – Mátészalka

Kiskunhalason a fideszes Fülöp Róbert öt éve a szavazatok 68 százalékát gyűjtötte be úgy, hogy a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak és az időközben a parlamentbe bekerült Szabadi István képében a Mi Hazánk–MIÉP–FKGP szövetségnek is volt polgármesterjelöltje. Az idén viszont már csak a Mi Hazánk száll be a versenybe egy új jelölttel, Bús Józseffel, illetve Mátészalka, ahol 63 százalékos eredménnyel nyert 2019-ben a fideszes Hanusi Péter, aki egy helyi egyesület jelöltjét utasította maga mögé. A most vasárnapi választáson viszont Szathmári Lajos Sándorral, a Mi Hazánk jelöltjével küzd meg a szavazatokért.

E két városban tehát legfeljebb azok örülhetnek, akik a Fidesztől jobbra álló pártból szeretnének polgármestert, a baloldali és liberális választóknak marad az érvénytelen szavazat vagy a befogott orr.

-foglalta össze a portál.

Kapcsolódó

Szerző