Kerítésen innen
Róna Péter: Magyarország alapjában nem egy keresztény ország
Abban a pillanatban, amikor beindulnak a sztrájkok, bérkövetelések, gondok akadnak a munkaerővel, azonnal előtérbe kerül a Fidesz kizárása az Európai Néppártból. Orbán Viktor sorsa a multinacionális gyárakban dől el – mondta a Magyar Hangnak adott interjújában Róna Péter.
„Orbán Viktor a magyar társadalom hű önarcképe…”
A közgazdász a tavalyi országgyűlési választások után úgy döntött, végleg elhagyja Magyarországot. Úgy fogalmazott, azért ment el, mert arra a fájdalmas következtetésre jutott, hogy ez nem az ő hazája:
„Azt a világot, amely markánsan a Fidesz hatalomra jutása után bontakozott ki, igazi magyar világnak tekintem. Tehát nézetem szerint Orbán Viktor ebből a szempontból nagyon hiteles magyar politikus, aki hordozója a markáns magyar kulturális, szellemi és erkölcsi hagyományoknak. Ismeri a magyarok valódi gondolkodásmódját, lelkét, ezért sikeres. Aki ezt kétli, hallgasson meg egy Orbán Viktor -beszédet, és utána olvassa el a Bánk bánt. Orbán Viktor a magyar társadalom hű önarcképe, amelyet a társadalom nagy része a magáénak vall. De én nem.”
Hangsúlyozta, a történelem olyan súlyos komplexusokkal sújtotta ezt a nemzetet, amelyből nagyon nehéz kikászálódni. Kimaradtunk a nagy nyugat-európai kulturális, filozófiai történésekből. S nem azért, mert butábbak lennénk, hanem mert nem volt lehetőségünk részt venni benne:
„Ezt nagyon jól látja és kezeli Orbán Viktor, ezzel szemben az ellenzék egyrészt nincs tisztában a racionalista gondolkodással, másrészt ebben a tekintetben nem tud magyar hagyományokra támaszkodni. Azzal is tisztában kell lenni, hogy bár a reformkor nagyjait liberálisnak tartják, nem voltak azok. „
Róna Péter: Az elvett pénz helyett nemzeti büszkeséget kapnak a szegények
„Szent István tűzzel-vassal térítette meg a pogány magyarságot…”
Kitért arra is, hogy egyáltalán megvolt-e a rendszerváltás utáni magyar politikai kultúrában a nyugati, klasszikus liberális, kereszténydemokrata vonulat:
„Nem. Kezdjük azzal, hogy alapjában ez nem egy keresztény ország. Szent István tűzzel-vassal térítette meg a pogány magyarságot, s ez az erőszak nyomot hagyott a magyarok lelkében. Így csak egyfajta keresztény mázzal leöntött pogány erkölcstan és életfelfogás alakult ki az országban, ami egészen más, mint a nyugati keresztény felfogás. Nyugat-Európában a kereszténység üzenete a szeretet, az egymás iránti megbocsátás, megértés. Nálunk viszont az alapérték a hatalom iránti engedelmesség volt. Vagyis az egyik világ a szeretetre, a másik a engedelmességre épül. Persze nálunk is megvan a szeretet, de legalább ekkora a gyűlöletre való pogány hajlam.”
Megfogalmazta, általában jellemző a magyar politikusokra—a korábbi és a jelenlegi kormányra is-, hogy szeretik a tárgyaló partnereiket kioktatni:
„Szerintem ez nem kisebbrendűségi komplexusból fakad, hanem sértettségből. Mert érzik, hogy ez az ország nem sikerország, ami nagyon fáj. Úgy érzik, hogy ez azért van, mert minket bántanak, mert nekünk van igazunk. Ez nemcsak a politikusokra jellemző, hanem a művészetre és minden más területre. Vannak népek, amelyek tanulnak a hibáikból, de mi sajnos nem.”
„Orbán Viktor sorsa a multinacionális gyárakban dől el…”
Szerinte a mostani magyar modell addig működhet, amíg a magyar kormány élvezi a németek hallgatólagos támogatását. Mindez addig tartható fenn, míg képes a kormány szakszervezeteket a háttérbe szorítani, s biztosítani az olcsó és nem lázadó munkaerőt:
„De abban a pillanatban, amikor elindulnak a bérkövetelések, sztrájkok, vagyis gondok akadnak a munkaerővel, azonnal előtérbe kerül a Fidesz kizárása az Európai Néppártból. Vagyis Orbán Viktor sorsa a multinacionális gyárakban dől el, ha ott elindulnak a tömeges munkabeszüntetések, vége a hatalmának. Mert ettől kezdve megszűnt tényező lenni a német gazdaság számára.”
„Ha nincs jogállamiság, akkor nincs támogatás….”
Meggyőződése, amennyiben Orbán a nemzetközi politikában sikertelen lesz, az kihatással lesz az itthoni hatalmi viszonyokra is:
„…..abban a pillanatban, ahogy nem kapja meg a bruttó hazai termék öt százalékát kitevő uniós támogatást, visszaesik a magyar gazdaság, vége a viszonylagos jólétnek. A néppárti felfüggesztés, illetve a kizárás az első lépés. A második, hogy Orbán Viktornak nincs szava az uniós költségvetés elosztásánál. A harmadik, hogy ezért Magyarország az eddigi támogatás felét kapja, azt is feltételekkel. Ha nincs jogállamiság, akkor nincs támogatás. Ne legyenek ugyanis kétségeink, a multik és az emigrált magyarok hazautalt pénzei nélkül életképtelen a magyar gazdaság. Ha ez bekövetkezik, jön a nyomor.”
Úgy gondolja, Orbán tudja, az uniós pénz nélkül nem életképes a magyar gazdaság, ezért inkább bent maradna. Szerinte azonban azzal is tisztában van a kormányfő, hogy ezt az országot nagyon nehéz Európához illeszteni:
„Vagyis az alapprobléma nem Orbán Viktor, hanem a magyar civilizáció összeegyeztethetetlensége az európaival, amin mostanáig nem sikerült túllépni. A magyarral szemben az unió alapítói mindegyike valódi keresztény, azon belül is katolikus volt, s erre épül az egész uniós eszme, ahol a nemzeti érzés csak másodlagos a kereszténységgel szemben. Ez nekünk nehezen érthető.”
/ Az interjú teljes szövege, a Magyar Hang, 2019. április 12-18. számában olvasható. A szemlét bl készítette./
Szerző
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek