Hazánkban 2010 után egy gátlástalan, zsákmányszerzésre szerveződött, kollégiumi macsó társaság szerzett politikai hatalmat, kétharmados támogatottsággal. Az elmúlt, több mint nyolc évben törvényesítve folyt az ország szétlopása. A Fidesz közelében levők csak azt nem teszik saját zsebbe, amit nem akarnak. Virágzik a korrupció, rövid idő alatt – magyar mércével – óriási vagyonok jöttek létre.
Hazánkban 2010 után egy gátlástalan, zsákmányszerzésre szerveződött, kollégiumi macsó társaság szerzett politikai hatalmat, kétharmados támogatottsággal. Az elmúlt, több mint nyolc évben törvényesítve folyt az ország szétlopása. A Fidesz közelében levők csak azt nem teszik saját zsebbe, amit nem akarnak. Virágzik a korrupció, rövid idő alatt – magyar mércével – óriási vagyonok jöttek létre.
A hatalom birtokosai cinikusan a szemünkbe röhögnek, tudják védettséget élveznek.
Ebben a világban simán megtehetik, hogy még a csóróktól is lopnak. A Népszava írt arról, rongyokkal, kartondobozokkal, műanyag palackokkal, adománycsomagokból származó cipőkkel, ruhákkal, gumidarabokkal fűtenek az ország legszegényebb falvaiban: ezek egyike a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszabura. A 3200 fős településen hivatalosan is közel hetven százalékos a munkanélküliség, de ha a közmunkásokat nem számítjuk, ez az arány elérheti akár a nyolcvan-kilencven százalékot is.
Másfél köbméter tűzifa itt nem egyszerűen azt jelenti,
hogy melegebb lesz a nappaliban, vagy éjszaka nem kell nyakig húzni a dunyhát. Itt ennyi fából akár két hónapot is kihúzhat egy család, mert a legnagyobb mínuszokban egyetlen szobában húzódnak össze, ott alszanak, tévéznek és főznek a sparhelten. Ez a mennyiségű szociális tűzifa a Belügyminisztérium pályázatának köszönhetően minden rászorulónak járna – vagyis gyakorlatilag az egész falunak. Járni jár ugyan, de valahogy mégsem jut el hozzájuk, vagy ha mégis, nem ők tüzelik el.
Turó Flórián önkormányzati képviselő szerint a falu vezetői nyerészkednek a tűzifával, s kihasználják a szegények kiszolgáltatott helyzetét. A fakiosztást egyfajta jegyrendszer alapján végzik, de akadt, aki három napi sorban állás után sem jutott hozzá a fájához.
Kiderült: azokat vették előre, akik később eladták a saját fájukat a polgármester húgának – ő egyébként közmunkásként dolgozik a faluban, így a helyiek szerint rejtély, milyen forrásból képes hatalmas mennyiségben felvásárolni a fát.
Négyezer ötszáz forintot fizetett egy köbméter fáért a polgármester húga
– mondták el a faluban többen is. Arra a kérdésre, miért adták el potom pénzért a piacon 25-30 ezer forintba kerülő tűzifájukat, azt válaszolták: az asszony azonnal fizetett, s így legalább hozzájutottak valamennyi pénzhez, amiből élelmet vehettek
Sem a település polgármesterét, sem a testvérét nem érte el a lap riportere.
Nyilatkozott viszont Mészáros Béla, fideszes alpolgármester, aki szerint a szociális tűzifa kiosztása rendben zajlik, és a megszabott határidőig mindenki sora kerül, s hazaviheti a fát. Azt elismerte, maga is hallotta, hogy a polgármester húga többektől felvásárolta a kiosztott tűzifát, de azt felelte: nem tilthatják meg senkinek, hogy eladja a szociális tűzifát, s azt sem, hogy másvalaki felvásárolja azt a kialkudott árért, ráadásul senkinek nincs joga mások zsebében turkálni. Szerinte a tiszaburaiak egy része nem lát egy napnál tovább előre, s ha ma négy-ötezer forintot megkap egy köbméter fáért, nem érdekli, mivel fűt holnap .
Nagy Imre, a Fidesz-KDNP jelöltjeként lett a település vezetője. A testület négy tagja szintén a kormánypárt jelöltjeiként lettek képviselők. Úgy látszik, azt gondolják, hogy a védettséget élveznek, bármit megtehetnek. Nem tudjuk, mi az igazság. Egyet azonban tudunk: ma Magyarországon a közmunkások, a szociális juttatásokból élők teljesen kivannak szolgáltatva a helyi kiskirályoknak.
A közmunka elvesztése, óriási csapás egy családnak
Arról, hogy ki kap közmunkát, a település vezetője dönt. Ha valaki a polgármester számára nem tetszőt tesz, vagy mond, akkor gyorsan útilaput kötnek a lába alá.
Félünk, hogy az elesettek nyomorát anyagi haszonszerzésre valóban használhatta fel a település vezetője és húga. Kíváncsian várjuk, hogy követi-e vizsgálat a Népszavában megjelenteket. Kétségünk nincs arról, hogy mint sok minden másnak, ennek sem lesz semmi következménye. Ez a hatalom megveti a szegényeket, nem veszi emberszámba őket. Egy klasszikust idézve:
„mindenki annyit ér, amennyije van”.
Tiszaburai polgármester és társai csak azt teszik, amit a párt nagyjaitól látnak, ügyeskednek, csak ők ezt kicsiben teszik. Nekik ez jutott a NER-ben. Ha megfagy egy-két ember, kit érdekel, több is veszett Mohácsnál.