Kultúra
Több mint tízezer előadóművész zsebe ürülne ki – ezért született a petíció
Mintegy 3000 magyar színész, zenész, táncos és artista petíció aláírásával tiltakozik a szerzői jogról szóló törvény módosítása ellen, amely megszüntetné az előadóművészeket illető televíziós ismétlési és internetes zeneszolgáltatási jogdíjakat – közölte az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) az MTI-vel szerdán.
A semjéni „nagy ötlet”
A közlemény szerint a június 4-én, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott törvénytervezet az ismétlési jogdíjak megszüntetése mellett törölné azt a közös jogkezelési mechanizmust is, amely lehetővé teszi az internetes zeneszolgáltatás után járó előadóművészi jogdíjak megállapítását és beszedését.
A petíció, amelyhez az EJI és az Artisjus kezdeményezésére az előadóművészek iránti szolidaritásuk kifejezéséül magyar zeneszerzők és szövegírók is csatlakoztak, arra kéri a törvénytervezet előterjesztőit, vonják vissza a több mint tízezer előadót sújtó javaslatokat.
A közlemény úgy fogalmaz: az ismétlési jogdíj megszüntetése kizárólag a magyar színészeket, zenészeket, táncosokat fosztja meg egy bevételi forrástól. A módosítás semmissé tenné azt a nemzetközi sikert is, amivel az EJI a világon elsőként egy globális internetes zeneszolgáltatóval szemben elérte, hogy a magyar előadók felvételeit csak az egyesület engedélyével lehet használni.
A multinál hagyná a magyar művészeknek járó jogdíjat
A tét több tízmillió stream (internetes meghallgatás), és az ezek után az ugyancsak döntően magyar előadóknak járó jogdíj. Az eddigi eredményeket a törvényjavaslat visszájára fordíthatná, és a multinál hagyná a magyar művészeknek járó jogdíjat – írja a közlemény.
Hozzáteszik: a nemzetközi kötelezettségeket is érintő módosító javaslat tartalmát a szakmai és érdekképviseleti szervezetek nem ismerhették meg előzetesen, így véleményüket sem tudták az országgyűléshez történő benyújtás előtt az előterjesztőkkel megismertetni.
Az ismétlési jogdíj intézményét 35 évvel ezelőtt harcolták ki a magyar előadóművészek, 10 évvel később pedig a magyar parlament törvénybe is iktatta. Az EJI szerint az évtizedek óta mindenki számára elfogadható módon működő ismétlési jogdíj jó az előadóművészeknek és jó a televízióknak is, mivel az ismétlések révén az új műsorok árának töredékéért jutnak garantáltan sikeres produkciókhoz.
Egy percre jutó jogdíj mértéke 695 forint volt
A közlemény kitér arra is: a két nagy kereskedelmi televízió, a TV2 és az RTL Klub ezen a jogcímen soha nem fizetett jogdíjat. 2018-ban a közmédia 150 millió forint jogdíj fizetése mellett csaknem ötezer műsort, 218 ezer műsorpercet ismételt meg, az egy percre jutó jogdíj mértéke 695 forint volt.
(Forrás: MTI)
Semjén médiareform-ötlete milliókat húzna ki a magyar színészek zsebéből
Szerző
Friss
- Példaértékkel Újvidékről
- Ujhelyi István: minket aztán ne fenyegessen senki! – David Cornstein úr, hátrább az agarakkal
- Időjárás: tél és tavasz között
- Havas Henrik az ábrándos múltba révedő, Nixont néző, de jövőbe látó…
- Befutott az év 6. hetének horoszkópja – Vegyél egy nagy levegőt és nézz bele….
- Általános amnesztia, egy roma ügyvéd indított petíciót
- Szanyi Tibor: Stan és Pan
- A jó ég áldja meg miniszterelnök úr! Hát nem tudott valami értelmesebb hülyeséget kitalálni?
- Újabb fiatalt vettek őrizetbe a rendőrök a bombariadókkal összefüggésben – Videó
- Ahelyett, hogy örülnétek a kormány újabb találmányának: az időutazásnak, inkább hergeltek a tényekkel- kommenteltek a MÁV 2024-es késési statisztikáját látva