Banánköztársaság
A Trump-Orbán szimpátia forintosítva, akarom mondani dollárosítva – Charles Gati tárcája nyomán….
Published
4 hónap agoon
Charles Gati magyar származású amerikai politológus, a washingtoni Johns Hopkins Egyetemen oktató professzora a Népszavában megjelent publicisztikájában arról írt, hogy a politikai életben -csak úgy, mint általában mindenhol- minden pénz kérdése, a rokonszenv éppúgy, mint az ingyen is kivívható antipátia. Az árfolyamot a kereslet-kínálat határozza meg.
A Trump-Orbán szimpátia forintosítva, akarom mondani dollárosítva
Gati tárcájának alapgondolata Fareed Zakariatól származik, akinek a cikke a Washington Postban jelent meg. Arról szól, hogy Európa – beleértve elsősorban az Európai Uniót, de az Egyesült Királyságot is – egyre kevésbé tud lépést tartani Amerikával.
„…Szerintem arról van szó, hogy Európa országai sem egyedül, sem egyelőre együtt nem tudják megoldani a gazdasági és főleg a politikai problémáikat. Az Egyesült Királyság „szuverén” akart lenni, kilépett az Európai Unióból, s ezt fájdalmas politikai válság és gazdasági pangás követte. Az EU jobb úton jár, az integráció itt-ott sikeres, de a bürokrácia túl nagy; a Nyugat és Kelet közötti differencia változatlan; az EU katonai/honvédelmi összefogása megoldásra vár; s még mindig vannak államok (nemcsak Magyarország) és érdekcsoportok, amelyek ellenzik az integrációt, szuverén államok egyfajta laza csoportosulásában képzelik el a jövő Európáját”
-írta Gáti professzor hozzátéve:
Az adatok az sugallják, hogy – ha ez így folytatódik – Európa lemarad nemcsak az Egyesült Államokhoz, de egy-két évtizeden belül Kínához képest is. Megoldás? Ha van, akkor az, amit Magyarországon a Momentum és a Dobrev Klára vezette DK képvisel: egy előbb-utóbb és többé-kevésbé egyesülő Európa.
Ha lemarad, kimarad….
„Más szóval: az EU-nak tovább kéne lépnie azon az úton, amely Washington erőteljes támogatásával még 1957-ben kezdődött. Félő, hogy máskülönben Európa örökké lemarad; a kontinens mai gazdasági és politikai rendszere (és a szavazótáborok domináns gondolkodása) elégtelen az innovációt és az új technológiát kedvelő Amerikához képest.
Gyorsan hozzáteszem: a Momentum és a DK lesújtó szereplése a legutóbbi választáson azt jelzi, hogy a lemaradás veszélye egyáltalán nem zavarja a magyar szavazókat.”
-véli Gáti.
Mennyi fáj egy Trump-Orbán kézfogás?
„Tényekről szeretek írni, azokat elemezni, de most egy kis kivételt teszek. Arról számolok itt be, amit nem tudok bizonyítani. Egyetlen forrásom van csak, szerintem megbízható, de ellenőrizni nem tudom. Lesz, aki azt mondja, hogy ez csupán rémhír:
„…egy igen jó washingtoni forrásom szerint Orbán Viktor amerikai látogatásáért Donald Trump tízmillió dolláros adományt kért és kapott. Ez nagy összeg az Egyesült Államokban is! A pénz végső célját tekintve Trump kampányát támogatta, ennyit számolt fel a látogatásért, beleértve a fényképeket (nyilvános, mosolygós kézfogás) és a volt elnök hízelgő szavait Orbánról. (Cinikus énem szerint további tízmillióba került volna egy nyilvános puszi a volt first lady Melaniától, de ezt Lévai Anikó asszony és Donald Trump együtt megvétózta.)
Az adományt egy vagy több, a kormányhoz közelálló oligarcha fedezte. Magát az utazás költségeit a magyar kormány fizette.
Ha ez igaz, akkor itt egy nagyon nagy disznóságról van szó. Így beavatkozni egy fontos és állítólag szövetséges ország elnökválasztási kampányába törvényellenes és egyben rettentő nagy hülyeség is. Aki ezt kitalálta, árt Magyarországnak és nem ért a nemzetközi kapcsolatokhoz. Gyerekkoromban azt mondtuk volna róla, hogy nagyokos. Azt hiszi, hogy bármit megtehet következmények nélkül.”
A hétpecsétes titok….
„Nem számítok arra, hogy a magyar kormánytól megtudjuk Orbán washingtoni és floridai látogatásának költségeit, különösképp a drága kenőpénzt, amit végső soron az időközben bűnösnek talált és egy esküdtszék által egyhangúlag elítélt Trump kaphatott. De talán vannak olyan élelmes újságírók vagy politikusok Budapesten, akik előbb-utóbb erről is új és megbízható információval jelentkeznek a nyilvánosság előtt”
– zárta írását Charles Gati.
Juszt László gondolata a fentiek kapcsán…
„Fenyő János és Bill Clinton elhíresült fotója óta mindenki tudhatja, hogy az amerikai elnökök rendszeres időközönként tartanak “fotónapot”.
Ennek a lényege, hogy egy bizonyos összegért egy kézfogás erejéig bárkivel fényképezkednek. Vannak azután a költségesebb részvételi lehetőségek egy vacsorán, vagy reggelin. Ezeken 100.000 dollárokért lehet résztvenni. Még drágább egy-egy diplomáciai poszt, például nagyköveti állás. Ezeket már milliókban mérik. Így kerültek nagykövetnek Budapestre a korábban diplomáciában ismeretlen Tufo, vagy Blinken urak.
Éppen ezért gondolom valósnak Charles Gati magyar származású politológus professzor értesüléseit, miszerint 10 millió dollárba került nekünk Trump Orbán “barátsága”. Ekkora kampány adományt kért és kapott a magyar miniszterelnöktől Donald Trump.
Ebben – a fogadáson kívül – benne vannak a közös fotók, és az elejtett dicsérő kijelentések Orbán Viktor politikájának nagyszerűségéről.
Gáti szerint Orbán házi oligarchái adták össze a pénzt. Hogy ők mit kaptak érte cserébe, arról Hadházy Ákos naponta hozza a példákat. Trump drágán megvett barátsága ha hatalomra kerül nem sokat jelent. Ugyanis Trump mint vérbeli üzletember kapni szereti a pénzt, nem pedig kiadni. Ha tehát elnök lesz, nem számíthat egy centre sem Orbán Viktor az USA-tól. Arról nem is beszélve, hogy Trump orosz, vagy Kína politikája sem egyezik Orbánéval.”
Csak úgy…: számoljunk csak, Béláim!
Emlékeztetőül: Orbán Viktor háromszor járt Donald Trump Hatvanpusztáján, amit Mar-a-Lago-nak hívnak. Első alkalommal 2024 februárjában nyert bebocsátást Mar-a-Lago–ba, Trump rezidencia-klubjába, ahová egyébként bárki mehet, aki megfizeti. A New York Times információ szerint akkor Orbán Viktor kezdeményezte a közelgő találkozót. 2024 márciusában Orbán nem egyedül tette tiszteletét a nevezetes helyen, magával vitte egyik lányát is. Havasi Bertalan tájékoztatása szerint azért
“mivel Orbán Viktort felesége nem tudta elkísérni, a lánya segítette ki, és elutazott vele a Trump házaspárral lezajlott találkozóra”,
hozzátéve:
“Orbán Viktor a lánya utazásának költségeit az ilyenkor érvényes szabályok szerint saját maga fizeti ki”.
Ne feledkezzünk meg az évek óta tartó folyamatos telefonbeszélgetésekről kiadott hírekről, amikor csak úgy rácsörögtek egymásra a „fiúk”, akisebb-nagyobb ajándékváltásokról, például az elhíresült sapkáról:
Donald Trump küldte, Szijjártó Péter volt a postás, Orbán, az „iciri-piciri” azon nyomban fejébe nyomta a „Viktor, you are great”, vagyis „Viktor, nagyszerű vagy” feliratú Trump elnöki kampányának szlogenét felhasználó sapkát – látható Orbán Viktor közösségi oldalán közzétett videóban.
„Nagyszínpad!”
felirattal tette ki a felvételt a miniszterelnök, amiben megkérdezi Szijjártót, hogy
„Na mi a helyzet, Péter?”,
mire a tárcavezető válaszol: hoztam neked egy sapkát New Yorkból.
Friss
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek
- Szalay-Bobrovniczky-paráztatás: elrendeltem a légvédelmi rendszerek telepítését Magyarország északkeleti részére
- A Black Friday nemcsak a vásárlókat, de a csalókat is vonzza
- Hóhahó, jön a hó!