Kerítésen innen
„Üveg-Kúria”? – Felfüggesztik a lap kiadását, amiből kiderült, hogy K. Endre elnöki kegyelmet kapott – A gyerekek ezalatt…..
Ez lenne az „üveg-Kúria”? „A Kúria elnöke az említett lapszámban 3. sorszámú eseti döntés közzétételének körülményeire vonatkozóan soron kívüli vizsgálatot rendelt el”
Biztos, hogy az a megoldása a fiatalkorú gyerekek ellen elkövetett bűncselekmények elleni valós fellépésnek az, ha felfüggesztik azt a forrást, ami tájékoztatja a Kúria „eseti döntéseiről” az állam polgárait?
Ez lenne az „üveg-Kúria”?
„A Kúria elnöke az említett lapszámban 3. sorszámú eseti döntés közzétételének körülményeire vonatkozóan soron kívüli vizsgálatot rendelt el”
– válaszolta kérdéseinkre a Kúria kommunikációs osztálya, majd hozzátették:
„A vizsgálatra tekintettel a Kúria elnöke elrendelte a folyóirat szerkesztésének és kiadásának felfüggesztését.”
Emlékeztetőül:
A 444.hu úgy szerzett tudomást a kegyelmi döntésről, hogy egy olvasónk elküldte nekünk a Kúria Bfv.III.1.191/2022/13 számú felülvizsgálati határozatát, ami 2023. szeptember 25-én született. Ez Vásárhelyi Jánosnak, a bicskei gyerekotthon pedofil bűncselekményekért elítélt igazgatójának és K. Endrének, az otthon igazgatóhelyettesének a közös ügyéről szólt. Vásárhelyit a rábízott gyerekek megrontásáért már elítélték, de ellene és K. ellen kényszerítésért is indult eljárás, amelynek másodfokú, jogerős ítélete szerint az igazgatót további 2 év 3 hónap, míg az igazgatóhelyettest 3 év 4 hónap szabadságvesztésre ítélték. A 2021 júliusában született másodfokú, jogerős ítélet után ún. felülvizsgálatért a Kúriához fordultak. Hogy ezt Vásárhelyi vagy K. Endre jogi képviselője tette meg, nem tudjuk, ahogy azt sem, tudott-e róla az a fél, aki esetleg nem kezdeményezte a kúriai vizsgálatot. Ám ezzel párhuzamosan K. Endre – illetve a legvalószínűbb forgatókönyv szerint egy családtagja – köztársasági elnöki kegyelemért is folyamodott. Ezt 2023. április 27-én meg is kapta Novák Katalintól. Tehát négy hónappal azelőtt, hogy a Kúria lezárta volna a felülvizsgálati eljárást.
Így amikor az végül megtörtént, ez a körülmény, a kegyelem ténye bekerült a határozat indoklásának 24. pontjába. Ez az ítélet tehát tavaly szeptember óta elérhető volt a Bírósági Határozatok Gyűjteményében, ahol elvileg meg is találhatta volna az, aki például valamilyen keresőszó alapján ráakad. Ilyen azonban nem történt.
Létezik(zett) azonban egy Kúriai Döntések Bírósági Határozatok című folyóirat
Ezt a lapot, ahogy az impresszumból is kiderül,
15 kúriai bíró szerkeszti.
A folyóiratba valamilyen szempontból fontos döntések kerülnek be, jogászok között ezeket „BH”-nak is nevezik (a bírósági határozatok kifejezésből). Hogy mi a pontos szerkesztési elve a folyóiratnak, ezt most megkérdezte a portál a Kúria kommunikációs osztályától, ám azt a választ kapták, hogy ezt a kérdést is érinti a vizsgálat, amit a Kúria elnöke rendelt el, így addig nem válaszolnak rá.
„Azt lehet tehát mondani, hogy a »BH«-k azok a kúriai határozatok, melyeket a Kúria a joggyakorlat egysége és fejlődése szempontjából a legfontosabbaknak ítél. A szóban forgó határozatot tehát a Kúria ilyen, elvi jelentőségű döntésnek minősítette, és nyomtatott formában is megjelentette a Kúriai Döntések című folyóirat 2024. januári számában.”
A januári szám (72. évfolyam 1. szám) 2024. január 16-án jelent meg, 3. sorszámú eseti döntésként szerepel benne Vásárhelyi és K. Endre kényszerítéses ügye (itt lehet elolvasni a 31. oldalon).
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek