Kerítésen innen
Vidnyánszky, a színházi élet ejtőernyős-deszantosa most a Jászai Mari Színészház lakóira nyitott tüzet
Még jó, hogy 2023 Magyarországán -2010 óta!- a tehetségét annyi helyen bizonyíthatja Vidnyánszky Attila, ahányon csak akarja. Ennek köszönhető, hogy a „nagytehetségű” a Teátrumi Társaság vezetőjeként megköthette, a Nemzeti Színház -mint új tulaj- vezetőjeként felmondhatta a Jászai Mari Színészház lakóival az 1+1 éves bérleti szerződést.
Még jó, hogy 2023 Magyarországán -2010 óta!- a tehetségét annyi helyen bizonyíthatja Vidnyánszky Attila, ahányon csak akarja. Ennek köszönhető, hogy a „nagytehetségű” a Teátrumi Társaság vezetőjeként megköthette, a Nemzeti Színház -mint új tulaj- vezetőjeként felmondhatta a Jászai Mari Színészház lakóival az 1+1 éves bérleti szerződést.
Kinek és mire kell az értékes ház?
A Jászai Mari Színészház az V. kerületben található, a Magyari utcában. Ha nem ugrana be rögtön, itt:
Vidnyánszky Attila a revizotonline.hu kérdésére semmitmondó, viszonylag szűkszavú választ adott:
„Kezdetnek felújítjuk a Jászai Mari Színészházat. Már volt egy egyeztetés Hegedűs D. Gézával és Mihályi Győzővel a további működés elveiről.”
Tények…
„Ne haragudjék, elöljáró úr, mi van több Budapesten, kupleráj vagy színészotthon?”
– tette fel a kérdést Gobbi Hilda, amikor megjelent a kerületi elöljáróságon a Jászai Mari Színészotthon ötletével. Gobbi a fél életét és informális hatalmát arra használta fel, hogy a köz és rászoruló pályatársai érdekében hívjon életre intézményes megoldásokat. Tevékenyen részt vett a Nemzeti Színház újjáépítésének hosszúra nyúlt projektjében (a színház elkészültét sajnos már nem érhette meg), két színészotthont alapított rossz szociális helyzetben lévő, idős művészek számára – először a Jászai Mari Színészotthont, majd az Ódry Árpád Színészotthont –, Bajor Gizi tragikus halála után pedig megalapította a színésznő XII. kerületi villájában a Bajor Gizi Színészmúzeumot.
De nem csak ezért nem mindegy, hogy mit kezd hagyatékával az, aki ma az övénél sokkal nagyobb hatalom birtokosa
-írta a portál újságírója, Puskás Panni. A Magyar utcai Jászai Mari Színészotthon közel negyven évvel megalapítása után funkciót váltott: a nyolcvanas években színészház lett belőle fiatal, vidékről érkező színészek számára, majd később pályázat útján szociálisan rászoruló művészek igényelhettek benne szobát vagy apartmant. Hogy ki költözhet a házba, abba a rendszerváltás után a Kulturális Minisztériumnak, a MASZK Országos Színészegyesületnek és a SZIDOSZ-nak (Színházi Dolgozók Szakszervezete) volt beleszólása.
Egészen két évvel ezelőttig, amikor a pandémia idején felújítás miatt ki kellett költözniük a lakóknak. Ekkortól fogva a házzal kapcsolatos döntések jogköre a Teátrumi Társasághoz került.
…és jött Vidnyánszky – másik minőségében
2023 júniusának végén a Jászai Mari Színészház bérlői levelet kaptak a Teátrumi Társaságtól, miszerint a társaság megszűnt fenntartónak lenni, és úgy tudják, az új fenntartó, a Nemzeti Színház nem óhajt szerződést hosszabbítani a jelenlegi lakókkal. Ez összesen kilenc lakóra vonatkozott, a többi ugyancsak a házban élő, az ukrán háború elől idemenekült, beregszászi művészre és családjukra nem, ők továbbra is térítésmentesen lakhattak a házban. Az új fenntartó, a Nemzeti Színház nem kommunikált a lakókkal egészen július 26-ig, amikor arról tájékoztatta őket, hogy augusztus végével ki kell költözniük a házból. Levelükből kiderült:
„…A bérleti szerződés értelmében a határozott idő elteltével a bérlő köteles külön felszólítás nélkül elhagyni a Színészházat, személyes ingóságait és használati tárgyait pedig elszállítani. A bérlő a bérbeadó részéről további elhelyezésre nem tarthat igényt.
Amennyiben a bérlő kiköltözési kötelezettségét határidőben nem teljesíti, vele szemben a rosszhiszemű jogcím nélküli birtoklásra irányadó szabályok alkalmazandók. Ez azt jelenti, hogy a vagyonkezelő, jelen esetben a Nemzeti Színház, mint az ingatlan jogszerű birtokosa, lakáskiürítési pert kezdeményezhet a jogcím nélküli ingatlanhasználóval szemben….”
hozzátéve nyomatékul:
„…Tájékoztatjuk Önöket továbbá, hogy 2023. szeptember 1-jén lecserélésre kerül a Jászai Mari Színészház bejárati ajtajának zárja, onnantól kezdve a bejárás a továbbiakban nem lehetséges azon lakók számára, akiknek megszűnt a határozott idejű bérleti szerződésük. (…) Kérem továbbá, hogy a kiköltözésig rendezzék az esetlegesen fennálló bérletidíj-tartozásaikat….”
„Olyanok voltunk, mint kilenc darab szék, akiket éppen leselejteztek…”
Az egyik neve elhallgatását kérő volt lakó szerint:
„Olyanok voltunk, mint kilenc darab szék, akiket éppen leselejteztek – e-mailekben és határozatokban kommunikált velünk mindenki. Augusztus végén még nem tudtam, hova megyek lakni, hogy miből fizetem ki a bérleti díjat, ismerve a jelenlegi albérleti árakat. Szerencsére az én helyzetem mostanra megoldódott”.
„Azt a kérdést már csak én teszem hozzá halkan a fentiekhez, hogy vajon ki akar pereskedni a Nemzeti Színházzal, és igazgatójával, Vidnyánszky Attilával, aki köztudottan egy személyben dönt (pár kivételtől eltekintve) a komplett magyar színházi élet alakulásáról? Ez a szöveg például azért most jelenik meg, mert a kegy, amit Vidnyánszky gyakorolt az egy hónapos hosszabbítással a szakszervezeti tagok részére, természetesen nem írásban történt, és cikkemmel nem akartam számukra problémás helyzetet teremteni.” – írta a portál munkatársa.
További részleteket itt olvashat.
Emlékeztetőül….
2020-as hír volt, hogy
Vidnyánszky Attila rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója lett a Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke
– közölte akkor az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
A kinevezésre azért volt szükség, mert az egyetem szeptember elsejével működési modellt vált és alapítványi fenntartásba kerül.
Vidnyánszky Attila Szijjártó Pétert, aki a győri egyetem kuratóriumába került és Varga Juditot, aki a miskolci egyetem kuratóriumi elnöke lett, követve 003-as számú ejtőernyősként landolt a Színművészeti kuratóriumi elnöki székében. Érdekesség, hogy a szaktárca nem kürtölte világgá a hírt, hiszen a közleményük alapvetően arról szól, hogy hat egyetem ( Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Neumann János Egyetem, a Soproni Egyetem és a Széchenyi István Egyetem) vált működési modellt augusztus elsejével – ez is a közlemény címe -, mindössze az utolsó bekezdésben jegyzik meg, hogy egyébként a Színművészeti is működési modellt váltott és egy “közelmúltban megszületett döntés értelmében” Vidnyánszy ATTILA lett a kuratóriumi elnök.
Szerző
Friss
- „Ezek mennek mostanában”
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere
- Leállt az ügyeletek által használt egészségügyi szoftver
- Ha a megfigyelőség ára 100 millió dollár, mennyit taksál, ha beveszik Magyarországot -rendes- Türk-tagnak?
- A novemberi időjárásról