A leghosszabb ideig élő gerinceseket az újfundlandi Memorial Egyetem kutatói kapták lencsevégre kanadai vizeken.
Brynn Devini és Laura Wheeland
az újfundlandi Memorial Egyetem kutatóiként Kanada sarkköri vizeinek ököszisztémáját tanulmányozták, mélytengeri kamerákkal 2015-ben és 2016-ban, július és szeptember között. A kutatásuk során – melynek eredményeit január végén közölték a Nature hasábjain – a különösen ritka és a világ leghosszabb ideig élő gerinceseként számon tartott grönlandi cápákat is sikerült lencsevégre kapniuk, összesen 142 példányt. Több, mint 250 órányi videóanyagot rögzítettek, amelynek segítségével behatóbban tudták tanulmányozni az állatok életmódját.
A grönlandi cápákat természetes közegükben nehéz megfigyelni: az eddigi legtöbb információ róluk főként a kereskedelmi halászatból származik, az 1960-as évekig ugyanis a májuk olajáért népszerű célpontjai voltak a halászoknak.
Az új információk szerint az Atlanti-óceán északi részén és a Jeges-tengerben élnek és akár 2774 méter mélységig is képesek merülni. Mozgásuk lassú és évente csak néhány centit nőnek, amiből a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy életkoruk akár több száz év is lehet. Erre később a radiokarbonos kormeghatározás is ráerősített, a szemlencséjük fehérjéin végzett elemzés ugyanis kimutatta, hogy akár félezer évig is élhetnek.