Connect with us

Banánköztársaság

8 tévhit a depresszióval kapcsolatban – Sokan még a saját baráti körük előtt is szégyellik, Te ne tedd!

Megosztás

Sokan még a saját baráti körük előtt is szégyellik, ha depresszióban szenvednek, mert a társadalomtól gyakori az a téves visszajelzés, hogy ez a tartósan negatív hangulat választás és elhatározás kérdése. A szégyen sok esetben annak is gátat szab, hogy valaki szakszerű segítséget kérjen.

depresszio-tevhit
2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

5. tévhit: a depresszió gyenge mentális állapotról árulkodik

Ez a tévhit jól összefoglalja a stigma alapját, vagyis, hogy miért szenvednek oly sokan csendben, ha depresszióval diagnosztizálják őket, ahelyett, hogy segítségért folyamodnának.

A depresszió nem választás kérdése és nem válogat.

A gyengeség helyett sokkal inkább ellenállásról beszélhetünk, hiszen ne felejtsük el, hogy a depressziós személy sokszor nap mint nap küzd a talpon maradásért, a normális életvitelért.

6. tévhit: egy igazi férfi nem lesz depressziós

Attól, hogy a nőknél a depresszió kétszer olyan gyakran fordul elő, nem jelenti azt, hogy a férfiaknak csendben kell szenvedniük! A tények azt mutatják, hogy a középkorú férfiak esetében nőtt meg leginkább az öngyilkosság előfordulása, ami számtalan esetben depresszióhoz vezethető vissza. A férfiak sok esetben teljesen másként tükrözik a depresszió tüneteit, mint a nők, így a társadalom könnyen szemet huny az intő jelek felett.

A férfiasság, stabilitás és erő elvesztésének félelme végsősoron oda vezet, hogy a férfiak kevésbé képesek problémáikról, különösen érzéseikről beszélni, és így kevésbé jutnak szakmai segítséghez.

Ez utóbbi különösen veszélyessé teszi náluk a kórt, mert így a háttérben a tünetek súlyosbodhatnak, az állapot fokozatosan romlik, és ennek elviselésére a férfiak gyakrabban nyúlnak alkoholhoz, kábítószerekhez, illetve az öngyilkossági kísérletek (az agresszív módszerek miatt) is gyakrabban járnak sikerrel az esetükben.

7. tévhit: ha a szüleid érintettek, akkor neked is biztosan lesz

Valóban igaz az, hogy van genetikai prediszpozíció a depresszió esetében, de ez csupán egy 10-15%-os kockázatot jelent, és az építő, ingergazdag, illetve nyugodt környezet könnyen kompenzálhatja ezt az örökletes hajlamot.

8. tévhit: beszélni róla, csak ront a helyzeten

A depresszió a mai napig olyan téma, amiről sokan szégyenkezve beszélnek, ugyanakkor, ha sikerül átlépni a stigmák okozta félelmen és segítséget kérni, akkor az érintettek megtapasztalják, hogy közel sincsenek egyedül és nehézségeik megértésre találnak. Amikor egy depressziós személy szakemberhez kerül, akkor nagyon gyakran megkönnyebbülésről számol be, mert megérti, hogy a környezete által lustaságként vagy hisztiként kezelt jelenségek valójában egy pszichiátriai zavar tünetei, és ezekre van bizonyítékokon alapuló hatékony segítség.

Ne feledjük, hogy mindannyian felelősséggel tartozunk azért, hogy miként viseltetünk embertársaink iránt, és sokszor elég egy jó szó, egy megértő beszélgetés ahhoz, hogy valaki kibújjon a zárt világából, reménysugarat lásson a sötétségben, és segítséget kérjen, mikor már nem megy egyedül.

Forrás:

autópálya-matrica

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük