Connect with us

Blogbazár

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa is megszólalt az Orbán Viktor teljhatalmát előkészítő törvény kapcsán!

orban
Megosztás

Rupert Colville, az Rupert Colvilleának szóvivője az alábbi nyilatkozatot adta Genfben 2020. 03. 27-én, pénteken:

Az ENSZ aggodalommal figyeli a magyarországi fejleményeket,

ahol a kormány egy törvényjavaslat előterjesztésével kitolná a „veszélyhelyzet” határidejét, amit a hónap elején a COVID-19 világjárványra adott válaszként hirdetettek ki. Tudomásunk szerint, a jogszabály várhatóan a jövő héten ismét a Parlament elé kerül, és valószínűleg elfogadják azt. Úgy tűnik, hogy a törvényjavaslat gyakorlatilag korlátlan hatalommal ruházná fel a magyar kormányt a rendelettel történő kormányzáshoz, és egyértelmű határidő nélkül egyszerűen megkerüli a parlamenti ellenőrzést. A nemzetközi szabályok értelmében a

„veszélyhelyzeti kormányzásnak”

és az ehhez kapcsolódó intézkedéseknek szigorúan átmeneti jellegűeknek kell lenniük, a jelenlegi helyzet kezelésére korlátozva, és megfelelő biztosítékokat kell tartalmazniuk. Emellett jelentős jogalkotási és igazságügyi felügyelet alatt kell maradniuk.

Aggodalmaink között szerepel az is, hogy a törvényjavaslat előírja:

azokra, akik hamis vagy torz információkat terjesztenek, amelyek befolyásolhatják a kormánynak az egészségügyi válságra adott válaszát öt évig terjedő börtönbüntetést lehet kiszabni. A dezinformáció egyértelműen veszélyeztetheti a hatóságok erőfeszítéseit a COVID-19 elterjedése elleni küzdelemben, és ezzel foglalkozni is kell, ugyanakkor ezt a közösségi média platformokkal szoros együttműködésben érdemes megtenni, azzal, hogy a veszélyes üzeneteket azonosítják és megjelölik, így biztosítva a közegészség védelme érdekében hozott hatékony intézkedéseket.

Aggodalom tölt el bennünket,

hogy a jogszabály a jelenlegi formájában negatívan befolyásolhatja az újságírók törvényes munkáját, és befolyásolhatja a véleménynyilvánítás szabadságát Magyarországon. Arra buzdítunk minden kormányt: gondoskodjanak arról, hogy a világjárványra vonatkozó hiteles járványügyi információk és válaszok gyorsan és megbízhatóan rendelkezésre álljanak, – egyfajta eszközként – ezzel felvéve a harcot a dezinformációval szemben. A nyitottság és átláthatóság segíti és bátorítja az embereket arra, hogy elfogadják, részt vegyenek és magukénak érezzék a saját, és mások egészségének védelmét szolgáló intézkedéseket. A COVID-19 vírus válságra adott válaszhoz az egész társadalom részvétele szükséges.

A kormányoknak, ideértve Magyarországot is, nehéz döntéseket kell meghozniuk a koronavírus járvány miatt

A nemzetközi jog a veszélyhelyzetre tekintettel sürgősségi intézkedéseket tesz lehetővé. Ezeknek az intézkedéseknek azonban arányosnak kell lenniük a becsült kockázattal, és emellett méltányos módon kell alkalmazni őket, különös figyelemmel az időtartamra. Ezeket legitim közegészségügyi célok elérésére kell és lehet felhasználni. Emiatt sürgetjük a magyar kormányt, hogy biztosítsa, hogy az általa hozott intézkedések összhangban legyenek a nemzetközi jogi kötelezettségekkel.

Forrás

figyu

Szerző

2 hozzászólás

2 Comments

  1. Gerencsér Gábor

    2020.03.27 20:00 at 20:00

    Őszintén, számít az ENSZ?

  2. Vilmos Aszódi

    2020.03.28 21:15 at 21:15

    Az ENSZ – és azon belül a világszervezet emberi jogi főbiztossága – liberális, migrációpárti agendának megfelelően igyekszik átalakítani a nemzetállamokat. Az OHCHR honlapján írtak szerint elsősorban kormányok, törvényhozási rendszerek, és egyéb nemzeti intézmények célba vétele a feladatuk !!!

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük