Ez a nap
Van, amitől félhet a Fidesz a választáson
Általános vélekedés, hogy a választásnak nem lehet más a végkimenetele, mint a Fidesz nagyarányú győzelme. Ám ha a szimpatizánsain úrrá lesz a lefutott meccs érzése, az törvényszerűen negatív kihatással lesz a választási részvételükre. Tisztában vannak ezzel a Fidesznél is, de az ellenszer megtalálása nem is olyan egyszerű.
Úgy kellene ugyanis mozgósítania a kormánypártok szavazóit, hogy közben más társadalmi csoportok – leginkább a 30 százaléknál is több pártnélküli – ne kapjanak kedvet a voksoláshoz.
A 2018-as választások eredményét előre jelezni hivatott közvélemény-kutatási adatok jelentős különbség van a kormány maradásában és leváltásában reménykedő szavazóközönség aktivitása között: a Medián novemberi felmérése szerint a kormány híveinek 68 százaléka mondható „biztos” szavazónak, míg a távozásában bízóknak csak az 51 százaléka járulna az urnákhoz. A Fidesz–KDNP-nek az az érdeke, hogy ez az ellenzéki apátia ne is változzon.
Ha közös ellenzéki pártlisták – leszámítva az MSZP–Párbeszéd összefogását – nem is lesznek, a szélesebb körű együttműködés még megvalósulhat ott, ahol a Fidesznek igazán fáj. A feladat adott: a nyerhető körzetekben megtisztított mezőnnyel kellene indulni a választásokon, hogy a kormányváltó szavazók dühe egyetlen rubrikában összpontosuljon.
Ám még a koordinált indulás esetében is van egy fontos kérdés, amelyet a választói akarat, az összefogáshívők ritkán vesznek figyelembe, azonban a politikusok igen. Ez pedig a pénz. Ha egy párt 106 egyéni jelöltet állít, az országos listájával együtt 700 millió forintot kap az államtól, de ha csak egyetlen jelöltje is visszalép, az rögtön 150 millió mínuszt jelent. Ha már csak 80 jelölttel áll rajthoz, az újabb 150 milliós bukást jelent, míg a következő határhoz 56 jelöltnél érünk el. Ezért is óvatosak a pártok a koordinációval.
A sávok meghatározásával viszont az a helyzet alakult ki, hogy egy saját jelölt visszaléptetése ugyanakkora kárt okoz, mint a lemondás a többi huszonöt körzetről – utóbbi már kvázi ingyen van. Az pedig – a Jobbikot leszámítva – nem nagyon látszik, hogy a pártok mögött állnának olyan milliárdos mecénások, akiknek megér pártonként 150 milliót a közösködés.
(Forrás: hvg.hu)
Pulai András: az ország lakosainak többsége elzavarná Orbánt
Szerző
Friss
- Azt hittem, hogy a „kés, villa, olló, gyerek (és Orbán) kezébe nem való” mondás csak magyarul létezik – Napi Lendvaiság
- Fontos Fidesz-infó: ez kell a nőnek….
- A jövő már ismert, a holnap még nem – Orbán szerint a világ
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátság-horoszkóp itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro