Mi a helyzet a magyar vállalkozók ruandai extraprofitjával? Szeptembertől tanulnak ruandai diákok Magyarországon?
50 millió dolláros „lehetőség”…..
Mint ismeretes, idén februárban a magyar kormány megállapodást kötött az afrikai országgal arról, hogy egy 50 millió dolláros szerződés eredményeként helyi életminőséget javító fejlesztések valósulhatnak meg Ruandában, amelyek csökkenthetik az ott élők elvándorlását, másrészt a magyar vállalkozásoknak teremtenek pénzügyi és gazdasági lehetőségeket.
A világ számos pontján már februárban is tombolt a pandémia,
ezért sokakban megütközést keltett, hogy hazánk kormánya ilyen, és ehhez hasonló megállapodásokat köt, ahelyett, hogy elfogadható tervet dolgozna ki a magyar munkavállalók védelmében. Szijjártó Péter a Ruandával kötött szerződéskor arról beszélt, hogy létrehoznak egy 50 millió dolláros kötött segélyhitelkeretet, amelyből magyar cégek valósíthatnak meg sikeres beruházásokat Ruandában.
Magyar-ruandai együttműködéssel létrejöhet például
egy baromfitenyésztéssel foglalkozó vállalkozás, emellett határvédelmi technológiák és eszközök szállításában, valamint személyazonosító okmányok, útlevek gyártásában is lehetőséget kapnak magyar gazdasági szereplők, továbbá hogy szeptembertől ruandai diákok tanulhatnak magyar egyetemeken.
A megállapodás megkötése óta semmit nem tudatunk erről az ügyletről
Mi történik jelenleg a segélykerettel?
Amennyiben eddig már költöttek az 50 milliárd dolláros keretből, azt mikor, milyen célra fordították?
Ruanda már a megállapodáskor is olyan ország volt, amit az ebolajárvány miatt nem javasolt utazásra a külügyminisztérium. Most ez fokozottan igaz, a koronavírusjárvány miatt.
A tilalmak ellenére elképzelhető, hogy Ruandából valamilyen módon mégis érkeznek hazánkba ottani diákok?
Magyar vállalkozások az elmúlt félévben létrejöttek-e Ruandában? Például a baromfitenyésztő?