Az EU-ban dolgozó alkalmazottak 2,3 százaléka végzett bizonytalan munkát 2016-ban. Ez annyit tesz, hogy munkaszerződésük nem haladta meg a 3 hónapot. Az a félelem, hogy ezeket a szerződéseket meghosszabbítják-e és a bizonytalanság közel százezer magyar munkavállaló és családjuk mindennapjainak kísérője.
Inog a kolbászból lévőnek hitt kerítés?
A most napvilágot látott foglalkoztatási adatok szerint ez alig több mint 91 ezer magyar dolgozót érint. Ezek a rövid távú szerződések nagy arányban az erdőgazdaságban, a mezőgazdaságban és a halászatban a legelterjedtebbek. Olyannyira, hogy ezekben az ágazatokban a dolgozók 8,1 százalékát érintik – derül ki az Eurostat legfrissebb statisztikáiból.
Hazánk messzire szakadt fiai és lányai az európai átlag alatt rendelkeznek bizonytalan szerződésekkel. A lista élén torony magasan Horvátország (8,4%) végzett, a franciáknál (4,8%), spanyoloknál (4,7%) és a lengyeleknél (4,5%) is több, mint kétszer annyian rendelkeznek három hónapot meg nem haladó szerződéssel, mint az EU-s átlag.
Ilyen téren legjobban a románok állnak, ugyanis az Eurostat adatai szerint ott csupán a dolgozók 0,2 százalékát érint ez a probléma, de ugyancsak előkelő helyen vannak a csehek és a németek is 0,4, illetve 0,5 százalékos aránnyal.