Banánköztársaság
Nyáry Krisztián: „Akkor miért harcolunk?”
Az interneten régóta kering egy Churchillről szóló anekdota. Eszerint amikor a háború alatt a pénzügyminisztere azt javasolta, hogy a nehéz költségvetési helyzet miatt zárják be a kulturális intézményeket, Churchill visszakérdezett: „Akkor miért harcolunk?” – kezdte közösségi oldala bejegyzését Nyári Krisztián író.
Az interneten régóta kering egy Churchillről szóló anekdota. Eszerint amikor a háború alatt a pénzügyminisztere azt javasolta, hogy a nehéz költségvetési helyzet miatt zárják be a kulturális intézményeket, Churchill visszakérdezett: „Akkor miért harcolunk?” – kezdte közösségi oldala bejegyzését Nyáry Krisztián író.
Szinte biztos, hogy a párbeszéd ebben a formában nem történt meg:
semmi nyoma sincs a 90-es évek előttről, főleg nem Churchill hagyatékában. De éppen azért tartja magát makacsul, mert akár mondhatta volna. Valójában – még közvetlenül a háború előtt – ezt mondta a művészetekről:
„A művészetek nélkülözhetetlenek bármely nemzet teljes életéhez. Az állam tartozik magának azzal, hogy fenntartsa és ösztönözze őket…. Rosszul jár az a nép, amelyik nem tiszteli a művészeteket azzal a tisztelettel és örömmel, ami megilleti őket.”
Az igazán lényeges mégis az, hogy mit tett ezen a területen a háború alatt
Amikor a háború kitört, a kormány néhány hétre bezáratta a londoni színházakat, attól tartva, hogy bombatámadások érik őket. Aztán rájöttek, hogy ez a kockázat kisebb, mint kultúra nélkül maradni. A színházak újra megnyíltak, és a londoniak tömegesen vettek részt az előadásokon. A bombázások alatt a színészek és a közönség egyaránt veszélyben voltak. A Westminster Színház 1940-es műsorfüzetében meg is jelent egy figyelmeztetés:
„A vezetőség nem vállal felelősséget a közönség biztonságáért a háborús cselekményekből eredő bármilyen következményért. Abban az esetben, ha az előadás alatt légiriadó érkezik, a közönséget a színpadról tájékoztatják, de a darab folytatódik.”
Pontosan ez történt
Még akkor is, amikor a színházakat már nem tudták fűteni: a közönség innentől kabátban ült a nézőtéren. Amikor éppen nem járt a busz vagy a vonat, gyalog mentek, amikor elsötétítés volt, akkor sötétben. Maga Churchill is járt színházba a legnehezebb hónapokban. 1943-ban például az Apollo Színház páholyából üdvözölte a színészeket és a nézőket, mialatt kint légiveszély volt. A háború alatt négy londoni, és több vidéki színház rongálódott meg a bombatámadások miatt.
Mindez onnan jutott eszembe,
hogy Budapest leggazdagabb kerülete eldöntötte, januártól három hónapra bezárja kulturális intézményeit. A minap egy megyeszékhely kulturális intézményvezetőitől hallottam hasonló előrejelzést. Híreket hallok könyvtárak bezárásáról is. Valóban nehéz idők jönnek, a polgármesterek, intézményfenntartók kemény döntések előtt állnak. Nálunk rezsiharc van, a szomszédban tényleges háború. De azért a kulturális intézmények bezárása előtt érdemes lenne feltenni a kérdést:
„Akkor miért harcolunk?”
Kövesse cikkeinket a Google Hírek-en!
Háttér….
A Kutyapárt XII. kerületi szervezete posztolta ki elsőként annak az előterjesztésnek a lényegét, amiben Pokorni Zoltán polgármester felsorolja a Hegyvidéken január elsejétől várható brutális megszorításokat. Amit bezárnak télire, az előterjesztés szerint “várhatóan” három hónapra, magyarul ki tudja, meddig:
- MOM Kulturális Központ
- Barabás-villa
- Jókai Klub
- Hegyvidék Galéria
- Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény
- Városmajori uszoda
- MOM Sportközpont
- Városmajori focipályák (egész pontosan nem fedik be őket)
- Idősek nappali ellátását végző gondozási központok
A polgármester a jegyzővel együtt felülvizsgálja ezen felül a Polgármesteri Hivatal nyitvatartási rendjét és a home office lehetőségeit „a működési költségek racionalizálása érdekében”. (Forrás)
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtótMegosztás A közigazgatás egy hivatás, amelynek alapja a politikai semlegesség és a szakmai lojalitás – ezt még Gulyás Gergely nyilatkozta egy interjújában majd egy évtizede. Pontos mondat, azonban a szókapcsolatok mintha az utóbbi időben felcserélődtek volna a kormányzati fejekben és immár „politikai lojalitásra” és „szakmai semlegességre” gondolnának a közigazgatásban dolgozók esetében – kezdte szokásos vasárnapi… Read more: Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országbólMegosztás Ezen a héten, nem sokkal karácsony ünnepe előtt ez a pici ország megint kitett magáért, csak a szépség és együttműködés számított. Ja nem, hanem az egymásnak ugrás, hazudozás, pofon, pofon hátán. Hol élünk? „Berki Mazsi nem kegyelmezett”, Brass Bence a Vígszínház művésze „véresre verte ellenfelét” pattogtak hétfőn kora reggel szemembe a bulvárnál bulvárabb cikkcímek… Read more: Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?Megosztás Vidéki prókátor néven Facebook-oldalt indított a kegyelmi ügyet robbantó vidéki ügyvéd. Vasárnapi írásának főszereplője Lázár János, a „patológiás mértékű ambicionizmustól fűtött túlmozgásos PR-politikus”, aki sokban hasonlít Gyurcsány Ferencre. „Lázár János különös gondot fordít arra, hogy szavaival és tetteivel folyamatosan témát adjon a sajtónak Szívesen és sokat beszél, megszólalásainak a „kórustól” eltérő, egyedi tartalmat igyekszik adni, vagyis egyértelműen… Read more: Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődniMegosztás Kracsun, ez a szláv eredetű szó “átlépőt” jelent, vagyis innen ered a mi karácsony szavunk. A földkerekség szinte összes népe és vallása megemlékezik a december 21-e körüli napokról, tekintettel arra, hogy innentől kezdve egyre több a fény, s a rossz dolgok úgy-ahogy a múlt ködébe vesznek. Optimista ez az ünnep Talán keresztény olvasóim sem… Read more: Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni MagyarországbólMegosztás A címben kiemelt Orbán Viktor mondat az egész szombati, “sajtótájékoztatónak” hazudott szemérmetlen műsornak alighanem legaljasabb, gyalázatosan uszító részlete. El nem tudom képzelni, hogyan lehet ezek után Brüsszelben Orbánra mosolyogni, parolázni vele – sajnos, nálunk még sokan ünneplik. De akik mosolyognak és szavatolnak, legalábbis pszichikai bűnsegédek. Az egész cécó borzasztóan kínos volt Orbánia miniszterelnöke a… Read more: Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?