Kerítésen innen
A regionális középhatalommá válás rögös útján, avagy Orbán Viktor újabb fantazmagóriája
Arról ír a hvg.hu, hogy a sopronbánfalvai karmelita kolostorban tartott kormányülés után kérdezték a minisztereket arról, vajon milyen lépések vezetnek Orbán Viktor grandiózus tervének megvalósításához.
Arról ír a hvg.hu, hogy a sopronbánfalvai karmelita kolostorban tartott kormányülés után kérdezték a minisztereket arról, vajon milyen lépések vezetnek Orbán Viktor grandiózus tervének megvalósításához.
Hogyan leszünk regionális középhatalom?
A rövid videóban a távozó Szijjártó Péter külügyminiszter nem adott választ a kérdésre, sokkal készségesebb volt a miniszterelnök-helyettes. Semjén Zsolt szerint ehhez „olyan kitűnő kormányra van szükség, mint amilyen ma Magyarországnak van”. Semjén hozzátette: „Mindazok az áldásos döntések, amiket ez a nagyszerű kormán hozott.”
A távozó Lázár János úgy fogalmazott: „Számos lépést teszünk már 12 éve, elsősorban gazdasági-társadalmipolitikai jellegűeket. De amivel én foglalkozom, az például, hogy közlekedési értelemben Magyarország könynen megközelíthetú centrum funkciót be tudjon tölteni. Olyan gyorsvasutakat tervezünk, ami a Kárpát.medence nagyvárosait köti össze. Az az érdekünk, hogy Budapest össze legyen kötve minden regionális nagyvárossal, ennek jegyében épül a Budapest-Belgrád vasútvonal.”
Csák János kultúrális miniszter ugyanakkor nem találta a kocsiját és bevalotta ezt a kérdést nem lehet két percben megválaszolni.
„Fantazmagóra: Lehetetlen, megvalósíthatatlan elképzelés, hiú ábránd v. beteges képzelődés eredményeként keletkező ábrándkép, agyrém”
A nemzetközi kapcsolatok azokat az államokat nevezik regionális hatalmaknak, melyeknek egy adott földrajzi régión belül jelentős a befolyásuk. Európában ilyen: Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Oroszország és Törökország.
Középhatalmaknak azokat az államokat nevezzük, melyek legfőbb sajátossága, hogy önállóan nem, csupán államcsoportokba szerveződve vagy a nemzetközi szervezeteken keresztül képesek a nemzetközi rendszer egészére hatni, ugyanakkor meghatározó szereplői lehetnek saját régiójuknak, emellett a nemzetközi hatalom egy-egy szegmensében régiójukon kívüli aktivitásuk is számottevő.
Ausztráliát, Kanadát és Svédországot éppúgy a középhatalmak sorában tarthatjuk számon, mint Argentínát vagy Malajziát.
Szóval Magyarország nem regionális hatalom és még csak nem is középhatalom.
Tálas Péter: A nemzetközi hatalmi viszonyok változása, geopolitikai következmények
Szerző
Friss
- Magyar György: karambolhoz vezet, ha szembe megyünk az uniós forgalommal
- Rácz András: amikor a tézisfüzet készült, Orbán Balázs éppen könyvbemutatóra utazott a Felvidékre
- Szijjártó: hivatalosan is old boy lettem – Hidd el Péter, nem ez a gond veled…..
- Srácok ott Budapest vezetésében, nem kéne a helyezkedés helyett végre a városlakókkal foglalkozni?
- …és így: heti horoszkóp november utolsó és december első napjára
- Csere a Fidesz-sakktábla gyalogjainál: Leitner Attila üti Gábor Lászlót – Hogy kik ők, és mivégre a lépés, majd kiderül…
- Akik az út szélén maradtak – Ételosztás „kéretlenül” Debrecenben
- Csak beszél, vagy mond is valamit?
- Kórház a XXI. század Magyarországán: hatósági felszólítás kell ahhoz, hogy eltüntessék a dzsuvát a padlóról
- Beton Szandi újra támad – 3.14-ba a hajléktalanokkal