Kerítésen innen
Magyar csoda: van is, meg nincs is, de 6.000 közmilliót már felzabált és még éhes…..
Lássuk be, nekünk „átlagembereknek” nem egyszerű dolog elképzelni, hogy mennyi pénz is 6 milliárd -6.000 millió- forint. Azt értjük, hogy a húszezres, ami hónap vége felé egyszál papírpénzként van a bukszánkban, mire elég, de ne legyünk demagógok, azt is felfogjuk, hogy a folyószámlánkon „alvó” vésztartalékunk -hiába éri el jó esetben a milliós nagyságrendet- mennyi ideig segít ki minket a slamasztikából, ha valami balul üt ki.
Lássuk be, nekünk „átlagembereknek” nem egyszerű dolog elképzelni, hogy mennyi pénz is 6 milliárd -6.000 millió- forint. Azt értjük, hogy a húszezres, ami hónap vége felé egyszál papírpénzként van a bukszánkban, mire elég, de ne legyünk demagógok, azt is felfogjuk, hogy a folyószámlánkon „alvó” vésztartalékunk -hiába éri el jó esetben a milliós nagyságrendet- mennyi ideig segít ki minket a slamasztikából, ha valami balul üt ki.
Tényleg senkinek nem hiányzik?
A kínai Fudan Egyetem vagyonkezelő alapítvány több mint 6 milliárd forint közpénzt és négy ingatlant kapott, de nemcsak nem tudni, pontosan mit is csinálnak a támogatással, hanem még csak nem is övék a négy ingatlan
– mondta Tompos Márton, a Momentum frakcióvezető-helyettese szombati Facebook-videójában.
Az eredeti törvény alapján az alapítvány 600 millió forintot és négy ingatlant kapott az államtól. Tompos azonban rámutat, hogy a négy ingatlan tulajdoni lapján látszik, hogy egyik sem az alapítványé: kettő a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőé, kettő pedig a már megszűnt BMSK Zrt.-é. A 2022-es beszámolón látszik, hogy nemcsak az említett 600 milliót kapták meg, hanem további 6 milliárd forintot is.
Ez az a 6 milliárd lehet, amit az akkori Technológiai és Ipari Minisztérium ígért oda 2022 első negyedévében.
Meghosszabbították „Bicskéig”
A kormánynak eredetileg tavaly december 31-ig kellett volna beszámolnia a beruházásról és költségekről, de két héttel a határidő előtt kitolták azt 2024 júniusára.
„Van tehát egy alapítvány, amely a törvényben előírt ingatlanokat nem kapta meg, ahhoz a nem létező egyetemhez, amelynek az üzemeltetésére létrejött, de extra 6 milliárdot igen, attól a kormánytól, amely szerint a projekt nincs napirenden”
– mondta Tompos.
… „nincs jobb válaszunk?”… Ide ez is megteszi….
A Mandiner hasonló kérdéseket tett tett fel az alapítványnak, de nekik válaszoltak is. Azt írták,
„a „nem létező” alapítvány most arról tájékoztatott, a gazdasági helyzetre tekintettel kénytelenek voltak a beruházással kapcsolatos tervek megvalósításának átütemezésére, ennek megfelelően pedig az alapítvány csökkentette kiadásait és a beruházás helyett jelenleg az egyetemi curriculum, illetve az akadémiai fejlesztésre fókuszál.
Vagyis továbbra is zajlik az előkészítő munka. Azt is tisztázták, mivel az alapítvány munkájának fókusza változott, a legnagyobb feladatot érintő jogi szolgáltatás díja mára a negyedére zsugorodott. Hasonlóképpen, a szervezettel szerződésben álló többi szolgáltató megbízási díjai is csökkentek az elmúlt időszakban, valamint
a kuratóriumi, illetve a felügyelőbizottsági tagok is 50 százalékkal kevesebb tiszteletdíjat kapnak
– szögezte le az alapítvány.
Mit csinálnak most?
Mivel Gulyás Gergely kancelláriaminiszter tavasszal arról beszélt, a Fudan Egyetem „a beruházási stop áldozata lett”, illetve jelenleg „nem zajlik tervezés és nincs előrelépés a projektben”, arra is kíváncsiak voltunk, konkrétan milyen tevékenységet végez jelenleg az alapítvány. Mint megtudtuk,
a közelmúltban például elköltöztek: székhelyük a Márvány utcai telephelyről a Kéthly Anna tér 1. szám alatt található irodaházba került, ahol számos háttérintézmény működik, az egyik ilyen háttérintézménnyel kötött határozatlan idejű bérleti szerződés alapján pedig jelenleg egy 12 négyzetméteres irodában folyik a munka, amelynek bérleti díja havonta 128 ezer forint.
Leszögezték: e bérleti díj a piaci áraknak megfelelő összegű. Mivel a sajtóban különböző híresztelések jelentek meg, az alapítvány sietett leszögezni azt is, működése a múltban és jelenleg is a törvényeknek megfelelően zajlik.
„Az alapítvány neve és elérhetősége jól látható helyen kint van az irodaház aulájában. A postai és egyéb küldeményeket megkapjuk, ez nem is lehetne másként”.
Végül felhívták a figyelmünket arra is, hogy
„a törvény értelmében a kormány legkésőbb 2024. június 30-ig beszámol az Országgyűlésnek a Fudan Hungary Egyetem létesítésével kapcsolatos előkészítési és megvalósítási tervekről, a tervezett költségekről, így az alapítvány – a fentiekben is meghatározottakra tekintettel – ezzel összefüggésben végzi jelenleg is tevékenységét”
-zárta a válasz ismertetését a válaszadással kivételezett portál.
Szerző
Friss
- (Nagyon)kisnyugdíjasunknál elszakadt a cérna
- Kormány-segítség levélben ahhoz, hogy minél könnyebben kótyavetyélje el, amit nyugdíjas korára gyűjtött
- Lattmann Tamás: megint őrjöngve terjed a kamu idiotizmus – ha esetleg valaki tudni is akarja, miről beszél…
- Juszt László: bikfanyelvről magyarra fordított salátatörvény
- Csányi Sándor a Puskás Múzeum megnyitóján: eddig Puskás volt a legismertebb magyar, manapság Orbán az…
- Lakásgaléria, kiállítás… Amigó
- Magyar György: karambolhoz vezet, ha szembe megyünk az uniós forgalommal
- Rácz András: amikor a tézisfüzet készült, Orbán Balázs éppen könyvbemutatóra utazott a Felvidékre
- Szijjártó: hivatalosan is old boy lettem – Hidd el Péter, nem ez a gond veled…..
- Srácok ott Budapest vezetésében, nem kéne a helyezkedés helyett végre a városlakókkal foglalkozni?