Budapesti hétköznapok
100.000 millióért költözik a Várba Varga Mihály és minisztériuma
Miért pont Varga Mihályék maradnának ki? Azért biztosan nem, hogy ez az irgalmatlanul nagy összeg -100 milliárd forint- az oly hőn szeretett lakosság helyzetét könnyítse.

Miért pont ők maradnának ki? Azért biztosan nem, hogy ez az irgalmatlanul nagy összeg -100 milliárd forint- az oly hőn szeretett lakosság helyzetét könnyítse. Arról szól a Varga Mihály által megerősített fáma, hogy a Pénzügyminisztérium a tervek szerint 2024-ben, 76 év után a József nádor térről visszaköltözik a várba, ahol a második világháború végéig működött.
2019-ben még „csak” 50 milliárdról” volt szó….
2016-ban eredetileg 26 milliárdra becsülték a költözés költségét, a 2019-es költségvetésben 21,8 milliárdot különítettek el a renoválási munkálatokra, és a 2020-as költségvetésben további 26,2 milliárd forint van elkülönítve ugyanerre a célra. Akkor azt hitették el velünk, hogy a teljes költözés 47,5 milliárdba kerül majd, közel kétszer annyiba, mint eredetileg tervezték.
Telt-múlt az idő….
„Mégis csak megnyugtató, az embernek, ha pénzügyőr, csak a szomszédba kell átugrani egy-egy parancsért!”
– véleményezte egy olvasónk a hírt, hogy a Pénzügyminisztérium a tervek szerint 2024-ben, 76 év után a József nádor térről visszaköltözik a várba, ahol a második világháború végéig működött.
A jelenlegi, József Nádor téri épületet az állam tulajdona, mióta 1947-ben rekvirálták a Magyar Általános Hitelbanktól, de Varga Mihály szerint az lenne a leghelyesebb, ha
„visszakapná azt a magyar üzleti szféra”
– derül ki a pénzügyminiszterrel készült, szombaton a Világgazdaságban megjelent interjúból. A tárcának szánt régi-új épület évek óta épül a Szentháromság téren, a költségek már 100 milliárd forint felett járnak. Az interjú alapján arra lehet következtetni, komolyan felmerül, hogy a PM-nek most otthont adó épületet magánkézbe adja az állam. A volt bankszékház az elhelyezkedése és a megjelenése alapján is alkalmas lenne valamilyen – akár üzleti, akár idegenforgalmi – presztízsberuházásra.

Varga a cinizmusért nem megy a szomszédba
A riport további észében arra a felvetésre, hogy nincs-e azzal gond, hogy a rekorddrága államadósság-finanszírozásból az államkötvények kamata révén a jómódúak irányába csoportosítja át a javakat az állam, Varga azt felelte:
„kilencszázezer ügyfele van az államkincstárnak, így akkor tehát kilencszázezer gazdag ember van az országban. Vagyis a baloldal szerint is legalább minden tizedik magyar gazdag.”
Manapság egyébként az államadósság 21 százalékát finanszírozza a lakosság. Varga Mihály beszélt arról is, ha Budapest idén sem fizeti be magától a szolidaritási adót, akkor „az igazságszolgáltatás egyértelmű döntései mentén” követik a jog előírásait. Tavaly az adó körüli vita inkasszózásba torkollott, miután a Kúria úgy határozott: a főváros részben sem mentesülhet az adófizetés alól. Ugyanakkor egy másik eljárásban a Fővárosi Törvényszék a Kúria álláspontjával szemben foglalt állást – a tárcavezető szerint
ez a helyzet azt mutatja, „mennyire sokszínű a magyar ítélkezés”.
A szomszéd….
2023-ban írtuk: Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterről már egy ideje lehetett hallani, hogy elköltöztetné a Hadtörténeti Intézet és Múzeumot (HIM) a budapesti Kapisztrán térről, helyére pedig saját tárcáját költöztetné. 2022 júliusában az Azonnali arról cikkezett, hogy már el is kezdték a múzeumi tárlatok bontását.
A HIM végül bejelentette, hogy ezen a helyszínen nem fogad többé látogatókat. A Honvédelmi Minisztérium pedig azt közölte az MTI-vel, hogy a tárca egyes szervezeti egységei a HIM épületébe költöznek.
Még régebben a kormány a Pénzügyminisztérium és a Belügyminisztérium Várba tervezett költöztetését azzal indokolta, hogy helyre állítanák az 1945 előtti állapotokat, visszaadva, visszaépítve az egykori minisztériumi épületeket. Viszont a Honvédelmi Minisztériumot nem tervezték újjáépíteni egykori helyén, az ugyanis
eltakarná a kilátást a Miniszterelnökségnek helyet adó Karmelita kolostorból.
Ezen felül a Hadtörténeti Múzeum esetében az sem igaz, hogy az 1945 előtti állapotokat szeretnék helyreállítani, hiszen a helyőrségi kaszárnya helyén 1847-ben, klasszicista stílusban épült Ferdinánd, majd Nádor laktanyát már 1926-ban átadták múzeum céljára. (via MTI)
Szerző
Friss
- Panyi Szabolcs: Bayer Zsolt mégiscsak a mi kutyánk kölke, Magyarországról való kitiltás nélkül ‘gyűlöletbeszélhet’?
- Tusványos 2025 – Punnany Massif – Népszabadságos póló – áthúzott KDNP-logó
- Közlöny van róla: nyomkövetőt kaphatnak a kormány külföldi vendégei ellen tüntetők
- Ki ne hagyd! Hétvégi szerelmi horoszkóp az év 30. hétvégéjére!
- 2025 Tusványos – Margaret Island koncert – Lábas Viki – szivárvány zászló
- Orbán nem a ‘faluvégi kurta kocsmában’, hanem magyar miniszterelnökként: ‘olyan még nem volt a világon, hogy 24 óra alatt egy ország két VB döntőt is elveszítsen’
- Majka nincs egyedül, egy közel sem teljes összeállítás a szponzorukat vesztett művészekről
- Tusványoson az „előzenekar” Fidesz-főfunkciknak a kánikula mellett az agorafóbiával nem kell megkűzdeniük
- Balaton-átúszás vihar okán elnapolva!
- Uborkaszezon helyett ráerősít a ‘kovászos’ választás kampány – Juszt László a 30. héten is kérdez