A magyarországi „szép, új világ”, amit baromira irigyel a „nyugat” legújabb vívmánya, hogy az orvos nélküli mentőautók, az alsós tanítók által okított nyolcadikosok után Pintér Sándor Magyar Közlönyben megjelent rendelete nyomán májustól megengedik, hogy a gyógyszertárakban „a helyszínen történő gyógyszerkészítéstől eltekintve” a gyógyszerésznek személyesen nem kell jelen lennie a patikákban.
Majd rácsörögnek, ha elakadnak….
A hvg.hu azt írja, a Magyar Közlönyben megjelent jogszabályról szerint a lényeg, hogy a gyógyszerész legyen
„hír- vagy távközlési eszköz útján legfeljebb 15 percen belül elérhető, és az eszközön keresztül a gyógyszertári feladatokba távkapcsolat útján bevonható”,
így ad majd
„felvilágosítást, irányítást, tájékoztatást”. „Az ehhez szükséges személyi és technikai feltételek biztosítása a gyógyszertár működtetőjének feladata.”
A Magyar Gyógyszerész Kamara már a nyáron jelezte, hogy problémáik vannak ezzel. Hankó Zoltán elnök szerint semmilyen gyógyszertár nem működhet gyógyszerész jelenléte nélkül, mert
„ez alapvető gyógyszer- és betegbiztonsági kérdés”.
Magyarország 2023: orvosmentes mentő, tanár nélküli oktatás, gyógyszerésztelen patika, mi jön még?
Mi kell még a regnálót Magyarországon hatalomban tartó millióknak ahhoz, hogy a fejükhöz kapjanak?
Jó, azt mondjuk, hogy „szegényekhez” nem jut el a hír, mert nem olvasnak „libernyák újságokat”, de lássuk be ez az érvelés fals, hiszen aki akar, rátalálhat a véleményformáláshoz szükséges „más igazsághoz, híradáshoz”. Aki akar…., de ez ugye melós, gondolkodni kell, ami ugye nem mindenki terepe….. A fenti hírről már 2023 júniusában írtunk: a kormány honlapján szerdán megjelent rendelettervezetet, amelyben leírják, hogy számos vidéki gyógyszertárban gyógyszerészhiány tapasztalható, mert a fiatal gyógyszerészek leginkább a városi munkahelyeken való elhelyezkedést választják.
„Erre szolgálhat megoldásul, ha a gyógyszerkiadó szakasszisztensek gyógyszerész felügyelete mellett ellátható tevékenységét nem a gyógyszerész fizikai jelenlétéhez, hanem távközlési úton történő elérhetőségéhez kötjük”.
A magyarázat szerint
a fiókgyógyszertárak működtetésének és továbbiak létesítésének egyik korlátozó tényezője, hogy a fiókgyógyszertárban is kötelező a gyógyszerész jelenlétének biztosítása.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara már akkor jelezte, hogy elhibázottnak tartja a döntést. Hankó Zoltán elnök egyik legfontosabb érve, hogy
egyetlen patika sem nyithat ki gyógyszerész jelenléte nélkül, „ez alapvető gyógyszer- és betegbiztonsági kérdés”.
Ráadásul a gyógyszerész sok mindenért felelős:
- az ő kompetenciája a gyógyszerek helyettesítése
- az eltérő hatáserősségű gyógyszerek kiadása
- csak ő adhat ki készítményt akkor, ha a beteg valamilyen jelentős mellékhatást tapasztalt, ha fennál a veszélye a párhuzamos gyógyszer alkalmazásának, és még akkor is, ha ezt a beteg kimondottan kéri,
- a generikus helyettesítés: ez az ugyanolyan hatóanyag-tartalmú, de olcsóbb termékeket jelenti.
„A tervezet megvalósulása elsődlegesen a gyógyszertári láncoknak kedvező (minél nagyobbak, annál inkább), holott a javaslat elvileg a vidéki gyógyszerellátás terheit akarja csökkenteni”
– írta állásfoglalásában az elnök.
Pintér Sándor egyik napról a másikra megháromszorozta egy gyógyszertári művelet árát