Connect with us

Kerítésen innen

Magyarország 2023: orvosmentes mentő, tanár nélküli oktatás, gyógyszerésztelen patika, mi jön még?

Megosztás

Mi kell még a regnálót Magyarországon hatalomban tartó millióknak ahhoz, hogy a fejükhöz kapjanak? Jó, azt mondjuk, hogy „szegényekhez” nem jut el a hír, mert nem olvasnak „libernyák újságokat”, de lássuk be ez az érvelés fals, hiszen aki akar, rátalálhat a véleményformáláshoz szükséges „más igazsághoz, híradáshoz”. Aki akar…., de ez ugye melós, gondolkodni kell, ami ugye nem mindenki terepe…..

Megosztás

Mi kell még a regnálót Magyarországon hatalomban tartó millióknak ahhoz, hogy a fejükhöz kapjanak? Jó, azt mondjuk, hogy „szegényekhez” nem jut el a hír, mert nem olvasnak „libernyák újságokat”, de lássuk be ez az érvelés fals, hiszen aki akar, rátalálhat a véleményformáláshoz szükséges „más igazsághoz, híradáshoz”. Aki akar…., de ez ugye melós, gondolkodni kell, ami ugye nem mindenki terepe…..

Nincs mentség ….

Szerintem ideillik a szerdai hír: „fiatalok tömegei kerülnek ki úgy az iskolából, hogy valószínűleg felnőttként sem lesznek képesek betanított munkán kívül másra – írta az eheti HVG a friss kompetenciamérés eredménye alapján. Amióta 2008-ban sztenderdizálták a méréseket, egyetlen vizsgált évfolyamon sem volt annyira gyenge eredmény, mint 2022-ben,

a nyolcadikosoknál és a tizedikeseknél ezen belül is különösen nagy volt a visszaesés.

A kutatás szerint:

  • a nyolcadikosok 40 százaléka az alapszint alatt teljesített a szövegértésben és a digitális eszközök használatában;
  • a tizedikesek egyharmada nem érte el az alapszintet;
  • matematikában is hasonló a helyzet, a természettudományokban viszont nyolcadik és tizedik osztály között sokan behozzák a lemaradást.

A regionális különbségek pedig óriásiak: Budapest is visszaesett ugyan, de így is sokkal jobb eredményeket hoz, mint az ország többi része.

A 174 vidéki járás közül 71-ben a nyolcadikosok átlaga nem éri el azt a szintet sem, ahol országos átlagban hatodikban kellene tartani.

…és akkor jöjjön az alaphír:

hvg-hu vette észre azt a a kormány honlapján szerdán megjelent rendelettervezetet, amelyben leírják, hogy számos vidéki gyógyszertárban gyógyszerészhiány tapasztalható, mert a fiatal gyógyszerészek leginkább a városi munkahelyeken való elhelyezkedést választják.

„Erre szolgálhat megoldásul, ha a gyógyszerkiadó szakasszisztensek gyógyszerész felügyelete mellett ellátható tevékenységét nem a gyógyszerész fizikai jelenlétéhez, hanem távközlési úton történő elérhetőségéhez kötjük”.

A magyarázat szerint

a fiókgyógyszertárak működtetésének és továbbiak létesítésének egyik korlátozó tényezője, hogy a fiókgyógyszertárban is kötelező a gyógyszerész jelenlétének biztosítása.

Ezt szeretnék ezzel a módszerrel megoldani.

Mi van?

A Magyar Gyógyszerészi Kamara elhibázottnak tartja a döntést. Hankó Zoltán elnök egyik legfontosabb érve, hogy

egyetlen patika sem nyithat ki gyógyszerész jelenléte nélkül, „ez alapvető gyógyszer- és betegbiztonsági kérdés”.

Ráadásul a gyógyszerész sok mindenért felelős:

  • az ő kompetenciája a gyógyszerek helyettesítése
  • az eltérő hatáserősségű gyógyszerek kiadása
  • csak ő adhat ki készítményt akkor, ha a beteg valamilyen jelentős mellékhatást tapasztalt, ha fennál a veszélye a párhuzamos gyógyszer alkalmazásának, és még akkor is, ha ezt a beteg kimondottan kéri,
  • a generikus helyettesítés: ez az ugyanolyan hatóanyag-tartalmú, de olcsóbb termékeket jelenti.

„A tervezet megvalósulása elsődlegesen a gyógyszertári láncoknak kedvező (minél nagyobbak, annál inkább), holott a javaslat elvileg a vidéki gyógyszerellátás terheit akarja csökkenteni”

– írja állásfoglalásában az elnök.

Mi nincs?

Vidéken nem a gyógyszerészek hiánya jelenti a legfőbb gondot, az csak egy következménye a jelenlegi struktúra működésének.

Nagyobb baj az, hogy hiányoznak a fiókgyógyszertárak működésének gazdasági feltételei, és a szabályozás nem tesz különbséget a fiókgyógyszertárak között. Akadnak ugyanis olyanok, amelyek minden nap rendelkezésre állnak és olyanok is, amelyek csak heti 2-3 alkalommal, pár órára nyitnak ki.

A lap megjegyzi, hogy amennyiben elfogadják a rendeletet, akkor a jellemzően a vidéki kistelepüléseken, általában nagyobb láncok telephelyeként működő patikákban csak gyógyszerkiadó asszisztensek dolgoznának, őket a gyógyszerészek a távolból, különféle kommunikációs eszközök segítségével irányítanák. A gyógyszerésznek 15 percen belül elérhetővé kellene válnia és a szükséges személyi, technikai hátteret pedig az üzemeltetőnek kellene biztosítania.

Szerző