Connect with us

Kerítésen innen

Demeter Szilárd -a 110 százalékos orbánista- 2,5–3 közmilliárdból életpályamodell kidolgozását ígéri a muzeológusoknak

Demeter Szilárd -a 110 százalékos orbánista- 2,5–3 közmilliárdból életpályamodell kidolgozását ígéri a muzeológusoknak
Megosztás

Demeter Szilárd, a jelzőkben gazdag -„megfelelő ember a megfelelő helyen; reneszánsz ember; megveszekedett orbánista”- a magyar nemzeti kultúra-Jolly Jokere, akinek saját megítélése szerint egyetlen rossz tulajdonsága, hogy cigizik, nemrég Legelőből hazát címmel bemutatta a sajtón keresztül nekünk, akik szponzoráljuk őt a hat múzeumból összeolvadt és szerény személye által vezetett Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) fejlesztési stratégiáját.

Helyzetjelentés Demeter-módra

Az MNM KK elnöke februárban nyújtott be pályázatot a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói pozíciójára. A pályázat, ami júliusban vált nyilvánossá, „identitáspolitikai őrületről” és kommunista „vörös farokról” is írt. A posztot el is nyerte, majd áprilisban kormányrendeletben is megjelent a Magyar Közlönyben, amit már előtte is tudni lehetett:

A Magyar Nemzeti Múzeum neve mostantól Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ lesz, és integrálnak bele hat közintézményt.

Négy hónap alatt összesen 123-an távoztak a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) dolgozói közül, de jött a helyükre 91 fő – derül ki abból a válaszból, amit a Telexnek adott Demeter Szilárd, a hat intézményt tömörítő központ elnöke. Azután kerestük meg, hogy hétfőn Legelőből hazát címmel bemutatta a sajtónak a hat múzeumból összeolvadt MNM KK fejlesztési stratégiáját. A hvg.hu tudósítása szerint Demeter többek között arról is beszélt, hogy

2,5–3 milliárd forintot kér a kormánytól a fizetések rendezésére, és már készül – az általa vezetett Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) szerinte bevált – életpályamodell kidolgozása.

Semmi nem jó? – Tanárnak állnak a muzeológusok

Demeter júniusban azt mondta az intézmény-összevonásokkal kapcsolatban, hogy csak elbocsátásokkal tudná növelni a béreket. A július 1-től hatályba lépett törvénymódosítás az MNM KK-ba olvasztott be több fővárosi kulturális intézményt:

  • a Nemzeti Múzeumot
  • a PIM-et,
  • a Magyar Természettudományi Múzeumot,
  • az Iparművészeti Múzeumot,
  • a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumot és
  • az Országos Széchényi Könyvtárat.

Az MNM KK élére kinevezett Demeter Szilárd az összeolvadt kulturális intézmény fejlesztési stratégiájához kapcsolódó kérdésekre válaszolva elismerte, hogy a jól képzett múzeumi dolgozók az alacsony fizetések miatt pályát váltanak, közülük sokan tanárnak mennek.

„Leginkább a pedagógusi pályára mennek a muzeológusok, a piacképes tudással rendelkező back office-szakembereink (gazdaságisok, informatikusok stb.) viszont a vállalati szektorban helyezkednek el”

– írta Demeter Szilárd, aki 2,5–3 milliárd forintot kér a kormánytól a fizetések rendezésére. A válasz elsőre furcsának tűnhet, de miután az is kiderül belőle, hogy az MNM KK dolgozói nem közalkalmazottak, fizetésüket és jogviszonyukat a munka törvénykönyve határozza meg, vagyis nem vonatkoznak rájuk bérsávok, fizetési kategóriák.

Demeter válasza alapján muzeológus munkakörben átlagosan bruttó 482 ezer forintot keresnek a munkavállalók az MNM KK-ban.

Demeternek már fejben kész a megoldása:

„Éppen ezen szeretnénk változtatni a PIM-ben már kidolgozott és kipróbált életpályamodell adaptációjával, mert annak az a lényege, hogy előre megállapított bérsávokat társítottunk az egyes karrierállomásokhoz, így minden munkavállaló pontosan tudhatja, egy adott pozícióban mekkora a bérsáv, és azt is, hogy hogyan, milyen kritériumok, teljesítménymutatók alapján tud előrelépni”

– írta az elnök, aki szerint már zajlik az új életpályamodell kidolgozása. Szerinte ehhez

átfogó, nagy HR-átvilágításra is szükség volna, „amit egy nagy, megfelelő referenciával bíró külsős tanácsadóra” bízna.

A Telex rákérdezett arra is, hogy az összeolvadás óta hányan léptek ki az MNM KK-ból, és hányan érkeztek. Az elnök válasza alapján a megüresedett státuszokat folyamatosan töltik fel az érkezőkkel, ennek mérlege november végéig összesen:

  • 123 távozó és
  • 91 érkező.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Azt, hogy neki mi a dolga, Ő határozza meg?

Mivel Demeter szerint a Magyar Nemzeti Múzeum az egyetlen, ami elmondhatja magáról, hogy a magyar nemzet múzeuma, nem az a dolga, hogy kiállításokat fogadjon be, hanem hogy kiállításokat csináljon, ezért külön rákérdeztek arra is, hogy itt milyen személyi változások voltak, és a válasza alapján a kiemelt tagintézménytől összesen

  • 58 fő lépett ki és
  • 49 fő lépett be július 1. óta.

Van igény a Rózsa Sándor-plüssbabára

Feltehetően nem akarta majmolni Ókovács Szilveszter „zseniális ötletét”, amivel az Operaház bevételét egyfelvonásos darabokba szünetek beiktatásával szándékozott orvosolni -bár igazán unortodox lenne, ha egy-egy kiállításnézés közben a jelentősebbnek ítélt darabokat csak akkor csodálhatná meg az érdeklődő, ha előtte iszik egy kávét,/teát -mégis demokrácia van, vagy mi a szösz!- vagy vesz egy prospektust- ezért a fejlesztési stratégiájában Demeter Szilárd egy fejezetben kitér olyan „nemzetközi jó gyakorlatokra” is, amik alapján szerinte növelni lehet az intézmény bevételeit. Példaként az „1100 éve Európában / 20 éve az Unióban”-program keretében utaztatott Kárpát-medencei múzeumshop forgalmát említette. Szerinte ez azt mutatta, hogy

van igény például Rózsa Sándor-plüssbabára is, vagyis a múzeumi kreatívipari termékek piacképesek.

Azt viszont nem árulta el, hogy pontosan mekkora bevételt vár a múzeumshopokban árult termékek eladásából.

Főkép: Cseri László

Szerző