Connect with us

Kerítésen innen

Hiába a tiltakozás és az utcai kiállás, 182-141-es arányban megszavazta az MTA, hogy a kormányé az ingó- és ingatlanvagyona

Hiába a tiltakozás és az utcai kiállás, 182-141-es arányban megszavazta az MTA, hogy a kormányé az ingó- és ingatlanvagyona
Megosztás

Utcai kiállást szervezett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) december 11-i rendkívüli közgyűlésére az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF). A szervezet tagjai nyílt levelet adtak át az MTA közgyűlésére érkező kutatóknak, amiben arra kérték őket, hogy szavazzanak nemmel a kutatóhálózati vagyon eladására. Mindhiába, győzött az erő….

A Magyar Tudományos Akadémia 198., rendkívüli közgyűlése 182 igen szavazattal, 141 ellenében elfogadta az MTA Elnökségének előterjesztését arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia eladja a kutatóhálózat által használt vagyonelemeit a magyar államnak 80 milliárd forint ellentételezésért azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek.

Az MTA 198., rendkívüli közgyűlésének határozatai:

  • A Közgyűlés tagjai megismerték a Magyar Tudományos Akadémia elnökének az MTA-tulajdonú, az MTAtv. 3. § (1a) bekezdése szerint a törvény erejénél fogva határozatlan időre a kutatóhelyek ingyenes használatába adott ingó és ingatlan vagyonelemek a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat tulajdonába adásának folyamatáról szóló tájékoztatását.
  • A Közgyűlés támogatja, hogy a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a kulturális és innovációs miniszter által aláírt Szándéknyilatkozat alapján a kutatóintézeti ingatlanok és ingóságok átruházásával járó ügylet ellentételezése összesen 80 milliárd forint, amelyhez az Akadémia 74,5 milliárd forint vételár és 5,5 milliárd forint költségvetési támogatás formájában jut hozzá.
  • A Közgyűlés támogatja, hogy a jelen előterjesztés 1. számú mellékletében felsorolt ingatlanokat a Magyar Tudományos Akadémia eladja a magyar államnak 74,5 milliárd forint vételárért azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek, és ott is maradjanak a hazai tudományos kutatást szolgálva.
  • A Közgyűlés támogatja, hogy a jelenleg a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat irányítása alá tartozó kutatóhelyek által használt MTA-tulajdonú ingó vagyonelemeket – ide nem értve az Akadémia által nem eladható kategóriába sorolt kulturális javakat és a haszonkölcsön-szerződéssel használatba adott reprezentációs célú műtárgyakat – az MTA ingyenesen átadja azzal a céllal, hogy az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek, és ott is maradjanak a hazai tudományos kutatást szolgálva. Az ingyenes átadás feltétele, hogy az MTA mentesüljön ezen átadás általános forgalmiadó-fizetési kötelezettsége alól.
  • A Közgyűlés a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a HUN-REN azon tájékoztatásának ismeretében támogatja az előterjesztés szerinti vagyon átadását, hogy a HUN-REN-törvény rendelkezései és a HUN-REN alapító okirata és belső szabályozása biztosítani fogja, hogy a HUN-REN-kutatóintézetek jogi személyként megőrzik munkáltatói, kötelezettségvállalási és pályázási autonómiájukat. A Közgyűlés elvárja, hogy erre vonatkozó igényét az Akadémia az adásvételi szerződésben is megjelenítse.
  • A Közgyűlés felhatalmazza az MTA elnökét az adásvétel lebonyolításához szükséges dokumentumok aláírására, továbbá az értékbecslés tekintetében mentesíti a Vagyongazdálkodási szabályzat 12. § (5) bekezdésében foglaltak alól. Az MTA akkor nyilatkozhat vagyonelemei tulajdonjogának átruházásáról, ha az ingatlanok vételára a számláján jóváírásra került, és az előterjesztés szerinti költségvetési többlettámogatásról szóló törvény hatályba lépett.
  • A Közgyűlés felkéri az Elnökséget egy Bizottság felállítására, amely javaslatot tesz a Közgyűlés számára az ingatlan vagyonelemek értékesítéséből származó vételárral történő vagyongazdálkodás céljára és módjára.
  • A Magyar Tudományos Akadémia 198. rendkívüli közgyűlése támogatta azt a határozati javaslatot is, amely a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatra vonatkozó törvényjavaslattal kapcsolatban azzal a javaslattal fordul az Országgyűléshez, hogy a törvény ütemezését változtassa meg, tűzze ki a hatálybalépés dátumául 2026. január 1-et és bocsássa a törvényjavaslatot társadalmi vitára.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Tiltakozás

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma ezért december 8-án nyílt levélben fordult az MTA közgyűléséhez, hogy utasítsa el a kormány vételi ajánlatát. Szerintük ugyanis

„nincs semmilyen törvényi garancia arra, hogy az akadémiai vagyon további felhasználása a magyar tudomány érdekeit fogja szolgálni”.

Arra kérjük az MTA Közgyűlésének tagjait, hogy

ne adják a nevüket olyan átalakításhoz, amely a kutatóhálózat tudományos autonómiájának végleges felszámolásához, a kutatóhálózat vállalati típusú átalakításához és az átalakításkor kinevezett vezetők külső ellenőrzés nélküli, hosszú távú bebetonozásához vezet

– fogalmazott nyílt levelében az ADF a közgyűlés tagjaihoz fordulva. Közösségi oldalukon így fogalmaztak:

„Az Akadémiai Dolgozók Fóruma csalódottan értesült az MTA közgyűlésének döntéséről, mely szerint az Akadémia nagyon kis többséggel bár, de át kívánja adni a vagyonát. A másik elfogadott határozat azonban álláspontunk szerint úgy értelmezendő, hogy a vagyon átadására csak akkor kerülhet sor, ha a kutatóhálózatra vonatkozó törvényjavaslat elfogadását 2026. január 1-ig elhalasztják, és arról társadalmi vitát folytatnak le.

Ha ez nem valósul meg, az MTA elnöke nem írhatja alá a konkrét adásvételi szerződéseket.

A közgyűlési szavazás jegyzőkönyve még nem ismert, de

amennyiben eljárásjogi hiba kísérte a szavazást, amire vonatkozóan az ADF-nek megalapozott aggodalmai vannak, akkor a jogorvoslat ezekben a kérdésekben fokozott jelentőséggel bír egy olyan helyzetben, amikor a határozat legitimációja ilyen csekély volt a szavazás során.

Álláspontunk szerint

a társadalmi egyeztetés elmaradása önmagában is kihat az uniós források megszerzésére, ezért azt mindenképpen le kell folytatni.”

Vásárhelyi Mária olvasata

„Szegény Széchenyi István forog a sírjában!!! 200 évvel ezelőtt egy évi jövedelmét ajánlotta fel egy tudós társaság megalapítására, mert tudta, hogy a tudomány fejlődése a nemzet felemelkedésének záloga! És számos korabeli nemes követte példáját. Bizonyára nem gondoltak arra, hogy két évszázad múlva az örökös, a mai tudós társaság a felhalmozott vagyont elkótyavetyéli fillérekért, hogy az állam átjátssza majd egy gázszerelőnek vagy a miniszterelnök vizes nyolcas vejének. Ezt a szégyent még kétszáz év múlva sem tudja lemosni magáról a tudományos értelmiség.”

Szerző