Kerítésen innen
Egy pökhendi mondattal elintézte a kormány a Tudományos Akadémia állásfoglalását
A szakértelem túl van értékelve! – választhatná jelmondatának a Szijjártó Péter nevével fémjelzett Külgazdasági és Külügyminisztérium. A Magyar Tudományos Akadémia Fenntartható Fejlődés Bizottsága állásfoglalását egy röpke fél mondattal söpörték félre, mert ugye akkumulátorgyárnak lenni kell és pont!
A szakértelem túl van értékelve! – választhatná jelmondatának a Szijjártó Péter nevével fémjelzett Külgazdasági és Külügyminisztérium. A Magyar Tudományos Akadémia Fenntartható Fejlődés Bizottsága állásfoglalását egy röpke fél mondattal söpörték félre, mert ugye akkumulátorgyárnak lenni kell és pont!
Szürkeállomány vs. Szijjártó
Társadalmi egyeztetés és tájékoztatás nélkül építi ki Magyarországon a kormány az akkumulátoripart
– egyebek mellett ezt állapította meg az MTA Fenntartható Fejlődés Bizottsága által készített állásfoglalás. Mint írták,
az akkumulátorok gyártásának hazai helyzete az elmúlt hónapokban mind a tudományos közösség, mind a közvélemény figyelmét felkeltette, ezért nyolc pontba szedték a magyar akkugyártással kapcsolatos legfontosabb megválaszolandó kérdéseket.
Összefoglalva….
- A fenntartható fejlődés elveivel ellentétben a már megvalósult, illetve megvalósítás alatt álló fejlesztéseket nem előzte meg széles körű társadalmi tájékoztatás és egyeztetés, ezért szükséges az akkumulátorgyártás felfuttatására építő gazdasági stratégiával kapcsolatos valamennyi érv és ellenérv megjelenítése, vitába vonása és az aggodalmak érdemi kezelése.
- Szükséges nyilvánosságra hozni azokat a számításokat, amelyek alapján a kormány hosszú távon és fenntarthatóan jelentős társadalmi hasznot remél a beruházásoktól.
- Kiemelten fontos, hogy nyilvánosságra kell hozni a gyárak monitoring- és haváriaterveit, és meg kell teremteni a szakmai és társadalmi ellenőrzés lehetőségét.
- Meg kell erősíteni, illetve ki kell egészíteni a környezeti és társadalmi kockázatok felmérésre, értékelésére és kezelésére alkalmas intézményrendszert. Szorosabbá kell tenni a különböző szakpolitikák közötti együttműködést a beruházásokkal kapcsolatos döntéshozatal során.
- Az esetlegesen szükségessé váló hatósági szankciókat összhangba kell hozni a potenciális károk mértékével és az üzemek által a tulajdonosaik számára generált bevételekkel.
- Részletesen vizsgálni kell a gyártó üzemek erőforrás-felhasználásának, nevezetesen az energia- és vízhasználat mértékének a kérdését, és az egyéb helyi igények várható alakulásának figyelembevételével részletes terveket kell kidolgozni a következő évtizedekre. Indokoltnak látjuk, hogy a betelepülő vállalatok vállaljanak jelentős anyagi szerepet a működésükhöz szükséges energetikai és infrastrukturális fejlesztések finanszírozásában.
- Vizsgálni és megnyugtatóan rendezni kell a kiterjesztett gyártói felelősség tényleges érvényesülésének mikéntjével kapcsolatos kérdéseket.
- Biztosítani kell, hogy a fejlesztések minél inkább hozzájáruljanak a tudásalapú tárasadalom hazai megteremtéséhez és az innovációhoz, és elő kell segíteni, hogy a hazai vállalkozói szféra (különösen a kkv-k) is be tudjanak kapcsolódni a tervezett tevékenységekbe.
Az MTA felvetéseiről itt olvashat részletesebben.
Kormánynak postázva
Aggódunk, amiatt is, hogy vajon a hatósági rendszer alkalmas lesz-e erre az új kihívásra, ennyi gyárra, és a gyárak által az akkumulátoripar által jelentett sajátos környezeti kockázatoknak a kezelésére
– mondta szerdán az RTL Híradónak Boda Zsolt. Az MTA-s bizottság tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy a működő cégekkel kapcsolatban már eddigi is számos probléma merült fel.
Megemlítette, hogy a gödi Samsung-gyárat például több tucatszor megbírságolták a környezetben okozott károk miatt, majd nemrég kiderült az is, hogy az engedélyeivel sincs minden rendben.
A bizottság, amely a kormánynak is megküldte az állásfoglalást, azt reméli, hogy ez alapján párbeszéd indulhat a szakma és a társadalmi szervezetek illetve a kormány között.
A kormány-válasz
A kormány álláspontját ismertetve a Külgazdasági és Külügyminisztérium az MTA állásfoglalásával kapcsolatban az RTL Híradónak úgy reagált:
aki az akkumulátorgyárak ellen küzd, az a környezetvédelem és a nemzetgazdaság ellen küzd.
Ennyi? Ennyi!
Szerző
Friss
- Hallott már ilyet? Novák Előd magzatvédő dalpályázatot hirdetett, aminek már győztese is van
- Hángérien szafari – Újabb fincsaságok a Mészáros-zebrák ügyében
- Mondhat amit akar Lázár János, itt a MÁV agóniájának újabb jele
- Időjárás: végülis december van, vagy mi a szösz – Karácsonyi előrejelzés
- Juszt László erkölcsi leckéje Novák Katalinnak
- Egy hozzászóló: „a választási törvényt, alkotmányt gond nélkül megváltoztatják, ácskapcsos-hóhérok meg köztünk élhetnek”
- Egy igazán fontos horoszkóp: ilyen szülő vagy – Fogadd el, vagy változtass, rajtad áll
- Orbán békegalamb-szárnyai újabb csapdosásba kezdenek – ha egyáltalán lankadtak valaha
- Vasvári Csaba: nem a bíró privilégiuma a bírói függetlenség, hanem a polgároknak a joga
- Egy pitiáner előterjesztés: tánc a TAJ-kártya körül – Ilyen nagy a baj?