Connect with us

Kerítésen innen

Ki, hogy… Orbán például így…..

Ki, hogy... Orbán például így.....
Megosztás

Ma van a magyar kultúra napja, amelyet országszerte és a határokon túl is számos programmal, kiállítással, díjátadóval, színházi előadásossal, koncerttel ünnepelnek. Orbán Viktor közösségi oldalának kezelője is megemlékezett a jeles napról.

Színházjegy a „brigádnaplóba”, vagy egy pohár kisüsti?

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt. A magyar miniszterelnöknek ez jutott eszébe a fogalomról:

„Magyarnak lenni jó. Éljen a magyar kultúra!”

 

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

A hozzászólásokból….

„Így vélekedik azaz ember akinek a kultúra kimerül a Nemzeti sportban!”

„Magyarnak lenni, Magyarországon élni: büszkeség és boldogság. ❤️🤍💚Magyarként Bindzsisztánban élni: szégyen és szomorúság.”

„Márai Sándor, Bereményi Géza, Arany János … de neked nem ők, neked a kultúra beb@szva nótázni”

„Magyarnak lenni jó, Orbánnak lenni egyre rosszabb.”

„Ez provokál,vaze”

„Azariah vagy Majka?”

„Buli, pia! Ez hagyomány. Nekem a kultúra Bartók, Kodály, Berzsenyi, Kölcsey, Petőfi,Móricz Zsigmond….stb.”

„Nem korai kicsit az a pálinka? Munkaidőben???”

„Kikövetlek lassan… elrontja a hangulatomat a posztjaid 90%-a.”

További programok országszerte az orbáni alapozás után…

A magyar kultúra napján az Országos Levéltárban őrzött kincsek felfedezésére hívja az érdeklődőket az intézmény, ahol többek között látható lesz Kölcsey Ferenc verseskötetének első kiadása, amely a Himnuszt is tartalmazza. A látogatók nem csak a levéltárban őrzött dokumentumritkaságokat, de az intézménynek otthont adó Bécsi kapu téri palotát is megismerhetik – kezdte a felsorolást az MTI.

  • A magyar kultúra napján nyolcan vehetik át a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit, amelyet a filmszakmai egyesület első alkalommal ad át Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
  • A Nemzeti Színház az idén tizedik éve adja át nagyszínpadát diákszínjátszóknak a magyar kultúra napján. Az Ádámok és Évák ünnepére 290 középiskolás tanuló érkezik, hogy egy-egy általuk színpadra állított jelenetet mutassanak be ó- és újszövetségi igerészek alapján.
  • A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) konferenciát, építészeti vitaestet, valamint gálakoncertet is rendez szerdán. Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete Mi lesz veled, nyomtatott könyv? című konferenciáján a kortárs magyar olvasói szokásokkal foglalkoznak. A magyar kultúra napja programjait gálaest zárja este a Pesti Vigadóban, ahol kitüntetéseket is átadnak.
  • A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ szerdán nyílt napot tart, beszélgetésekkel, interaktív játékokkal és cirkuszi tárgyak bemutatójával várja a közönséget. A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum rákosligeti épületében Generációk és családok találkozása a cirkuszművészetben címmel artistaművészek mesélnek életükről, pályájukról és családjukról.
  • Békés megyében komolyzenei koncertekkel, kiállításokkal is ünnepelnek. Békéscsabán az önkormányzat ingyenes hangversenyt rendez szerdán a Csabagyöngye Kulturális Központban Liszt Ferenc, Dohnányi Ernő és Benedekfi István zeneműveiből. A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum két képzőművészeti kiállítást nyit meg.
  • Csongrád-Csanád megye több településén is elismeréseket adnak át a magyar kultúra napja alkalmából, emellett színházi produkciókkal, kiállításokkal, könyvbemutatókkal köszöntik az emléknapot. Szerdán az érdeklődők díjmentesen vehetnek részt a szegedi Reök-palota programjain.
  • Bács-Kiskun megyében könyvbemutatókkal, irodalmi estekkel, hangversenyekkel és Himnusz-mondó versennyel ünneplik a magyar kultúra napját. A kecskeméti Hírös Agóra Ifjúsági Otthonban szerdán Jókai Mór műveiből szerveznek felolvasómaratont.
  • Keszthelyen a városháza ritkán látott saját képei, Nagykanizsán régmúlt idők reklámplakátjai tekinthetők meg, Alsórajkon pedig Kisfaludi Strobl Zsigmond szülőházában hat év után nyílik meg ismét a szobrászművészre emlékező állandó kiállítás a magyar kultúra napjához kapcsolódóan.
  • Debrecenben a 75 éves jubileumát ünneplő Debreceni Népi Együttes lép fel szerdán a Csokonai Színházban, a Csokonai Fórum Simor Ottó Orfeumában pedig felolvasószínházi előadásokon mutatják be a Debrecen 175 drámapályázat nyertes színdarabjait.
  • A magyar kultúra napját az idén is közösen ünneplik a román-magyar határ két oldalán található négy város – Nagyvárad, Debrecen, Margitta és Berettyóújfalu – kulturális intézményei, szervezetei. A negyedszázados együttműködés Nagyvárad és Berettyóújfalu között indult, majd mindkét település bekapcsolta saját testvérvárosát – Nagyvárad Debrecent, Berettyóújfalu Margittát. A január végén záruló rendezvénysorozat csaknem 200 programot foglal magába. A partiumi és magyarországi kulturális intézmények, szervezetek egymásnál is bemutatkoznak. A debreceni Kodály Filharmonikusok például Nagyváradon adnak koncertet.
  • Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeumban Gyárfás Jenő műveiből nyílik időszaki kiállítás szerdán a képzőművész halálának 100. évfordulója alkalmából.
  • A magyar kultúra napján a közmédia Duna csatornáján lesz látható először a Ványa bácsi – Buborékkeringő című televíziós játékfilm. A Thália Színház nagysikerű előadásából készült Csehov-adaptációt 21 órától láthatja a közönség.
  • Az M5 csatorna új műsorokkal ünnepli a magyar kultúra napját. Elindul a Mesék a takarásból című új riportműsor, felújítva látható több népszerű régi zenés film, megújul a csatorna képzőművészeti magazinja és napi kulturális programajánlót is láthatnak mostantól a nézők. A kulturális csatorna összes saját műsora a magyar kultúra napjának ünnepével foglalkozik egész héten.

Karácsony Gergely olvasata

„….2025-ben Budapest két fontos évfordulóra emlékezik kulturális programokkal: 120 éve született József Attila, idén lenne 75 éves Esterházy Péter.

A szolidaritás, az „aki szegény, az a legszegényebb” felismerése teszi örök budapesti kortárssá József Attilát, és a polgári ethosz, az Európához és annak morális értékeihez való ragaszkodás emeli példává Esterházy Pétert.

„Egy város … azért méltó az említésre, mert ott úgy tudunk önmagunkra pillantani, ahogy máshol nem”.

Esterházy Péter mondata ez, igaz Budapestre, arra a városra, amely ragaszkodik a szolidaritáshoz, és őrzi a polgári értékek maradékát ebben az országban. Azzal is, hogy Budapesten minden nap a magyar kultúra napja….”

Szerző