Connect with us

Kerítésen innen

Ha mást nem, ezt elérte Magyar Péter: újabb ‘isti-bizi’, hogy nem változtat a 2/3-ad a válsztás feltételein

Ha mást nem, ezt elérte Magyar Péter: újabb 'isti-bizi', hogy nem változtat a 2/3-ad a válsztás feltételein
Megosztás

Magyar Péter hétfői „infójában” többek között arról beszélt, hogy ismereteik szerint a kormányban a választási szabályok átírását tervezik, hogy ezzel hozzák rosszabb helyzetbe a közvélemény-kutatásokon rendre jól szereplő Tisza Pártot. Sajátos stílusban, de reagált a Rogán Antal alá becsatornázott Kormányzati Tájékoztatási Központ.


Ugyan már….

„Bolond lyukból bolond szél fúj! A választási szabályokban nem lesz változás”

– írta a Telex kérdéseire a Rogán Antal minisztériuma alá tartozó Kormányzati Tájékoztatási Központ Magyar Péter hétfő esti kijelentéseivel kapcsolatban. Hétfőn este Magyar Péter egy élő videóban arról beszélt, hogy ismereteik szerint a kormányban a választási szabályok átírását tervezik, hogy ezzel hozzák rosszabb helyzetbe a közvélemény-kutatásokon rendre jól szereplő Tisza Pártot. Magyar szerint Orbánék egyebek mellett azt tervezik, hogy:

  • Megszüntetik a győzteskompenzációt, nehogy túl nagyot nyerjen a Tisza.
  • Eltörlik a parlamenti képviselői és a polgármesteri pozíciók közötti összeférhetetenséget (amit egyébként ők vezettek be), annak érdekében, hogy helyben ismert polgármesterek jobb esélyekkel indulhassanak az országgyűlési választáson a tiszás jelöltekkel szemben. Itt Magyar Székesfehérvárral példálózott, amit a fideszes Cser-Palkovics András vezet.
  • Leszállítják a parlamenti küszöböt, hogy több párt jusson be a parlamentbe, szétaprózott Országgyűlést eredményezve.
  • 5 százalékra szállítják a közös listákra vonatkozó bejutási küszöböt. Jelenleg több párt közös listáira pártonként 5 százalékos küszöb vonatkozik, azaz két párt közös listájára 10, hároméra 15 és így tovább.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Célkeresztben-érzés…

Magyar Péter szerint ezek a tervek kifejezetten a Tisza gyengítésére irányulnak, és a pártvezető annak ellenére is többször beszélt már a kormányzat ilyen szándékairól, hogy több fideszes politikus is határozottan tagadta, hogy a választási szabályok átírását terveznék a 2026-os választások előtt. Beszélt erről már Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter is, és április közepén az Igazságügyi Minisztérium azt válaszolta, hogy nem tervezik és nincs napirenden a választási eljárási és anyagi jogi szabályok módosítása, tehát

„Magyar Péter ez alkalommal is hazudik”.

A győzteskompenzáció eltörléséről Magyar több alkalommal is beszélt:

„Átalakították százszor a választójogi törvényt: győzteskompenzáció, új választókerületek, ezt köszönjük! Tudjátok, miből lehet majd látni, mekkora gondban vannak? Mikor eltörlik majd a győzteskompenzációt, nehogy kétharmadunk, négyötödünk legyen”

– mondta a Tisza Párt elnöke múlt héten, az országjárása ceglédi állomásán.

Tudja, mi fán terem a győzteskompenzáció?

A győzteskompenzáció intézményét a választási rendszer 2011-es átalakításakor vezette be a Fidesz, és a lényege, hogy

a 106 egyéni választókerületben nemcsak a vesztes jelöltekre leadott voksok kerülnek fel töredékszavazatként a pártjuk országos listájára, hanem a győztesek pártja is megkapja a mandátumszerzéshez szükségesen felül leadott szavazatokat. Azaz ha a győztes jelölt 12 ezer szavazatot szerez, a második pedig csak 10 ezret, akkor 1999 szavazatot hozzácsapnak a nyertes képviselőt jelölő párt országos listájához.

A győzteskompenzáció nélkül nem lett volna kétharmados, alkotmányozó többsége a Fidesznek az elmúlt három országgyűlési választáson. A Political Capital elemzése szerint

2014-ben 6, 2018-ban és 2022-ben pedig 5-5 mandátumot hozott ez a kormánypártnak. A legutóbbi választáson a 87 egyéni győzelem után összesen 925 716 extra szavazatot adtak hozzá a Fidesz listájához, míg a hatpárti ellenzéki lista a 19 egyéni győzelem után 86 073 töredékszavazatot kapott.

Érdemes felidézni, hogy a 2024-es önkormányzati választás előtt alig fél évvel írták át a választási törvényt, és korábban is a pillanatnyi igényeikhez igazították a szabályokat.

Amennyiben a kormány belső mérései is a Tisza Párt előnyét mutatják a következő hónapokban, az utolsó pillanatban akár egy tollvonással eltörölhetik a győzteskompenzáció rendszerét. 

 

Szerző