Blogbazár
Bauer Tamás: Bátrak
Az Orbán-kormány „családvédelmi akciótervének” elemeiről szól az a törvényjavaslat, amelyről hétfőn szavazott az Országgyűlés. Az ellenzéki frakciók közül a Jobbik, az MSZP és az LMP igennel szavazott, a DK-frakció és két független képviselő, a liberális pártot képviselő Bősz Anett és az Együtt jelöltjeként az Országgyűlésbe jutott Szabó Szabolcs szavazott nemmel, a Párbeszéd öt képviselője pedig tartózkodott.
A mai magyar politikában már bátor dolognak számít,
ha valaki nem szavaz meg egy ilyen törvényjavaslatot. Az MSZP politikusaitól újra hallottuk az érvet: ha az embereknek tetszik, ha adnak az embereknek, akkor megszavazzuk. Ilyen alapon az állami költségvetést is megszavazhatnák, hiszen abban is sok pénz jut oktatásra, egészségügyre, családtámogatásra, közbiztonságra, csak éppen nem elég, vagy nem olyan módon, ahogy azt az ellenzék helyesnek tartaná. Így van ez a családi támogatások bővítésénél is, tehát az lett volna a logikus, hogy az MSZP-sek nemmel szavazzanak.
A DK és a két független képviselő volt elég bátor ahhoz, hogy nemmel szavazzon.
Volt erejük szembeszállni a demagógiával. A DK hasonlóképpen mert nemet mondani a „rezsicsökkentést” megalapozó törvénymódosításokra, és persze a nemzeti demagógiára is, amikor a kettős állampolgárságról, a soha itt nem éltek magyarországi választójogáról van szó. Éppen e bátorság miatt DK-sok, akik DK-sok.
Nem becsülném le a Párbeszéd-frakció tartózkodását sem. Egykori párttársaik, akik az LMP-ben maradtak, illetve jelenlegi szövetségeseik az MSZP-ben igennel szavaztak, ők pedig tartózkodtak.
A nemleges vagy tartózkodó szavazatnak fontos funkciója, hogy rákényszeríti a képviselőket, frakciókat, hogy a nyilvánosság előtt alaposan megindokolják szavazatukat. A konkrét esetben el kell tudni magyarázniuk, hogy miért rossz, miért ártalmas az, ahogy a kormánytöbbség a családokat támogatja, miért káros közgazdaságilag a „rezsicsökkentés”, miért nem helyes állampolgárságot, választójogot adni azoknak, akik ugyan magyarul beszélnek, magyarként gondolkodnak, de nem élnek és korábban sem éltek Magyarországon. Olyan közgazdasági, közjogi, társadalompolitikai összefüggéseket kell átgondolni és a közönséggel is átgondoltatni, amelyek megértetésére egyébként nem fordítanának elegendő energiát.
Novák: „világelső a mi kis országunk a családtámogatás, a családi értékek megjelenítése terén”
Szerző
Friss
- Kovács Zoltán és a ‘sokkszerű támadás’-vízió – Van még olyan Fidesz-potentát, aki nem nullázta le a renoméját?
- Pintérnek ez is sikerült: diploma nélkül is ‘játszhat orvosost’ a ‘magasan képzett egészségügyi szakdolgozó’
- ‘Orbán mai újabb hazugságbeszédével 2 bűncselekményt is elkövetett, feljelentem!’ – írta Magyar Péter
- A számolás nehézségei, avagy mennyi is az annyi a költségvetésben? – Aki így számol, azt nem érheti gáncs
- Magyar György: a jogállamiságot semmibe vevő hatalom kinevezettjeit lehet-e nem jogállami eszközökkel kiebrudalni?
- ‘Nem az ország van támadás alatt – hanem a hatalom hazugságai’ – írta egy hozzászóló a legújabb Orbán-hírre
- Momentumos politikus: ‘magamat és az elmúlt közel egy évtizednyi aktivitásomat köpném szembe, ha gátolnám, nem pedig segíteném ezt a változást’
- Holoda Attila: ‘ordas nagy hazugság, hogy amennyiben nem lesz orosz gáz, akkor duplájára, sőt három és félszeresére emelkednek a lakossági energiaárak’
- Reakció a BM-retorzióra Laponyi rendőrrel szemben: ‘…legalább mindenki tudhatja, azon kevesek egyike a rendörök között, akinek még van gerince’
- Ágoston László: nem lehet könnyű ma erdélyi Fidesz-szavazónak lenni