Banánköztársaság
Bezzeg az én időmben…
Húúú… hogy utáltam anno ezt a mondatot! És most be kell látnom, hogy érdemes elgondolkodni a tartalmán. Elég csak a saját pályafutásomat végigkövetni.
Hosszú út a célig
Már a gimnáziumban biztos voltam benne, hogy felnőttként újságíró leszek. De ez akkoriban nem volt egyszerű. Mindenek előtt diploma kellett hozzá. Ezt követően üzemi lapnál voltam gyakornok, majd – főnökeim írásos javaslatával a tarsolyomban – elvégeztem a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Újságíró Iskoláját. Ezt követően átminősítettek üzemi lapos munkatársnak. Idővel üzemi laposból megyei napilapos lettem, ugyanannál a cégnél, a Hírlapkiadó Vállalatnál.
Nem volt könnyű vidékről visszakerülni Budapestre. Azt jó munkával ki kellett érdemelni. A végkifejlet az országos napilap volt, ahol egyre feljebb léptem a ranglétrán. De nem ez az érdekes.
Mindenek előtt, az emberek tisztelték, sokra becsülték az újságírókat. Hittek bennünk, mert tudták, hogy amit leírtunk, azt előbb minden oldalról megvizsgáltuk. A „hallgattassék meg a másik fél is” nemcsak duma, hanem szentség volt. Ahogy az is, hogy ismerni kellett a magyar nyelv stilisztikai és nyelvtani szabályait, no meg a helyesírást. És alapvető szabály volt az is, hogy az újságíró használjon szinonímákat, élvezetesen, olvasmányosan öltse egymásba a mondandóját. Írásában ne legyen káromkodás, ne űzzön gúnyt senkinek a nevéből.
Se tekintély, se tisztelet
Napjainkban ezekből a követelményekből egyetlen egyre sincs szükség. Érthető, hiszen az egyre terjeszkedő kormánymédiának egyetlen fontos követelménye van: a munkatárs elvakult fideszes legyen! Nem kell ismernie a saját anyanyelvének követelményeit, szabályait, helyesírását – de hát (tisztelet a kevés kivételnek) fideszes főnökei sincsenek ezekkel tisztában –, nem kell ellenőriznie, hogy van-e bármilyen alapja az ellenzékről írt durva marhaságnak.
Sőt! Az a lényeg, hogy minél több hazugsággal, minél erőteljesebb gyűlölködéssel fertőzze az olvasókat. Mind elevenebb, már mindennapossá vált a pártutasításra elkövetett mocskolódás. Sajnos különösen vidéken csak kormánypárti sajtóhoz jut Mari néni, Sanyi bácsi. Ők pedig a több évtizedes beidegződés szerint úgy vélik, hogy ha „azt írja az újság…”, akkor az úgy is van. Ez az ellenzéki sajtó hatalmas terhe…
Az újságírás a fenti okok miatt már elvesztette a tekintélyét, a tiszteletet. Nagyon nehéz lesz visszaszerezni!
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- Csere a Fidesz-sakktábla gyalogjainál: Leitner Attila üti Gábor Lászlót – Hogy kik ők, és mivégre a lépés, majd kiderül…
- Akik az út szélén maradtak – Ételosztás „kéretlenül” Debrecenben
- Csak beszél, vagy mond is valamit?
- Kórház a XXI. század Magyarországán: hatósági felszólítás kell ahhoz, hogy eltüntessék a dzsuvát a padlóról
- Beton Szandi újra támad – 3.14-ba a hajléktalanokkal
- Mi van itt, tavasziasra fordul az időjárás? – Kemény frontok nehezítik az arra érzékenyek életét
- Kövér László lyukra futott – Döntését elkaszálta a strasbourgi bíróság, ám, aki fizet helyette, az ismét Ön
- Hiszi, nem hiszi? Napi horoszkóp, 2024. október 24., vasárnap
- Fülöp Attila közszolga Magyar Péternek: „képviselői látogatására a jövőben nem tartunk igényt, és nem biztosítunk rá lehetőséget”
- Harcba száll a Jobbik a mandátumért Óbudán – Programalapú kampány a cél