Connect with us

Kerítésen innen

A NAV íziben levonta az Oltalom Karitatív Egyesületnek felajánlott civil 1%-okat

Megosztás

Egy év alatt majdnem megduplázta bevételét az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség: a tavalyi 454 millióról 718 millióra nőtt a támogatásuk annak köszönhetően, hogy az előző évhez képest 41 százalékkal többen ajánlották fel nekik az adójuk egyszázalékát. A kérdés az, hogy eljut-e a segítség az Oltalomhoz, ahová a felajánlók szánták…..

Megosztás

Egy év alatt majdnem megduplázta bevételét az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség: a tavalyi 454 millióról 718 millióra nőtt a támogatásuk annak köszönhetően, hogy az előző évhez képest 41 százalékkal többen ajánlották fel nekik az adójuk egy százalékát. A kérdés az, hogy eljut-e a segítség az Oltalomhoz, ahová a felajánlók szánták…..

Ha igen, akkor miért nem?

A Magyar Hang írt arról, hogy kérdéses, hogy az egyházi egyszázalékok után járó pénzt megfogják-e kapni Iványiék, mert a szintén általuk működtetett Oltalom Karitatív Egyesület részére felajánlott civil egyszázalékokból befolyt 71 milliós támogatást azonnal levonta a NAV.

A befolyt támogatás azonnali levonásáról Iványi Gábor egy pénteki közleményben tájékoztatott. A civil adatbázis szerint az Oltalom Karitatív Egyesület javára 7 565 személy rendelkezett, így 71 736 448 forint járt volna nekik. A NAV vélhetően az adótartozás miatt nem utalt. Az adóhatóság egy szeptemberi közleményében azt írta: hivatalból teljesítik a kiutalást, ám

„ha a kedvezményezett köztartozással rendelkezik, annak erejéig a kiutalás nem teljesíthető, kizárólag a köztartozásra visszatartott összegen felül maradó rész utalható ki.”

???????????

A NAV oldalán ugyanis az olvasható:

„a vallási közösségeknek felajánlott összeget az egyházakkal való kapcsolattartás koordinációjáért felelős miniszter a rendelkezőnyilatkozatok évét követő év január 31-éig – azaz idei felajánlások alapján 2024. január 31-éig – utalja át, feltéve, hogy a kedvezményezett az átutalás időpontjában is vallási közösségként van nyilvántartva”.

Emlékeztetőül

Az egyházi működési-, program- és fejlesztési támogatásokat egyszer 3 milliárd 448 millió, másodszor pedig 10 milliárd 50 millió forinttal toldotta meg a kormány. Pár nappal ezelőtt már 36,8 milliárdot kaptak erre a célra az egyházak. A Magyar Közlönyben megjelent határozatok közül az első „a gazdaság újraindítása érdekében szükséges egyes egyházi beruházások támogatásáról” címet viseli. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes azt üzente Iványi Gábornak, hogy

Csak azt tudom javasolni, hogy a MET próbáljon megállapodni a NAV-val a részletfizetésben, majd – az ismertetett állami támogatásokkal felelősen gazdálkodva – próbálja megoldani a felmerült problémákat.

Elmondat még, hogy

 jelenleg nincs semmilyen fennálló tartozásuk a MET felé, miután a kormány az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) által korábban kártérítés jogcímen megítélt összegekre vonatkozó kötelezettségének is eleget tett.

Iványi a héten tartott sajtótájékoztatót az ügyben, ahol elmondta: az EJEB ítélete alapján az állam csak 2016-ig térítette meg azt a kárt, amit egyházi státuszuk jogtalan elvonása okozott.

„Az egyházi státuszunk elvonása miatt évente nagyságrendben kétmilliárd forint támogatástól esünk el. Így a magyar állam tartozásának becsült összege 14 milliárd, a mi tartozásunk majdnem tízszerese”

– fogalmazott a lelkész. Semjén azt állította, hogy 2010-2022 között a MET csak a köznevelési intézményei után összességében több mint 15 milliárd forint állami támogatást kapott, szociális intézményeit pedig ugyanebben az időszakban 5,4 milliárd forint adófizetői pénzzel támogatták.

Szerző