Kerítésen túl
Adam Michnik: Orbán és Kaczynsky a történelmet eszközként használja, hatalma legitimálására
Adam Michnik, a Gazeta Wyborcza főszerkesztője, az 1989 előtti közép-európai demokratikus ellenzék egyik legismertebb alakja, a Magyar Narancsnak nyilatkozott.
„Magyarország a rossz példa, és remélem, tanulunk belőle.”
Michnik szerint nyilvánvaló, hogy Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski politikája rossz az EU-nak és főleg rossz a magyaroknak és a lengyeleknek:
„Orbán karizmatikus vezető, emlékszem rá még az 1989-es Nagy Imre temetésről. Kaczynski inkább kabinetpolitikus, a taktika és a párton belüli intrika mestere.De bármennyire különböznek egymástól, hasonló az elképzelésük az államról, és az Európai Unióról. Az unióra szükségük van azért, hogy felvegyék onnan a pénzt, de semmi szükségük rá mint a demokratikus értékek, az emberi jogok, a másként gondolkodók iránti tisztelet őrzőjére. Az államot pedig korszerűsített kommunizmusként képzelik el: autoriter rendszer, de facto–hangsúlyozom, de facto!–egypártrendszer, amelyben a teljes államapparátus a hatalmon levő párt eszköze.” /………../ ” Azért hasonlítanak egymásra, mert mindketten antidemokratikus, antiliberális ellenforradalmárok.Hasonlóan gondolkodnak, mint Putyin.”
Moszkvában Sztálin képekkel tüntetnek
Michnik szerint a lengyel kormánypárt /PiS / propagandájában már nem Oroszország a fő ellenség, hanem Németország és Brüsszel:
„Hogy ez hogyan alakul a jövőben azt persze nem tudom, de nem zárom ki, hogy a PiS végül ebben is Orbánt követi majd. Hiszen Orbán is élesen oroszellenes antiimperialista retorikával kezdte, ma pedig ő a leginkább oroszbarát politikus az EU-ban.”
„…ha feláll a térdeplésből, akkor kiderülhet, hogy pucér a feneke.”
Meggyőződése, hogy hazájában egyenlőre a társadalom demoralizálása folyik.Ezt csinálta Hitler és Sztálin is:
„Nézze meg, hogy ma Moszkvában Sztálin képekkel tüntetnek. Ő ugyanis stabilitást garantált, – az emberek félnek a megrázkódtatásoktól – és büszkeséget. Putyin is azt mondja: Oroszország felegyenesedett, nem térdepel tovább. Kacynski ugyanezt mondja Lengyelországról. Csak azt felejti el, hogy ha feláll a térdeplésből, akkor kiderülhet, hogy pucér a feneke.”
A lengyel kormány emlékezetpolitikája, amely a nemzet hősiességét próbálja bemutatni, nem egyedülálló a volt szocialista országok között:
„Ez ugyanaz, mint önöknél az örökös fecsegés Trianonról! Meg hogy Horthy jó volt, bezzeg a kommunizmus egy kisebbség műve–ez ugyanaz a gondolkodás. De megvan ez Szlovákiában, Horvátországban, Ukrajnában is. A történelmet eszközként használják a jelenlegi hatalom legitimálására. A lényeg az, hogy mi mindig ártatlanok voltunk, és az egész világ összeesküdött, hogy minket seggbe rúgjon.”
Mindkét országban lát reményt a változásra, de tudja, nem lesz könnyű:
„Én még arra is emlékszem, amikor szovjet tankok voltak Budapesten, és sorba álltam vért adni a magyar forradalom áldozatainak. Most a kormány erejének egyik oka az ellenzék gyengesége. Itt Magyarország a rossz példa, és remélem, tanulunk belőle.”
Freedom House: az unió legkevésbé demokratikus országa Orbáné
Szerző
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?