Connect with us

Kerítésen innen

Akikre tesz a kormány – úgy ad, hogy közben elvesz…

Megosztás

Az Orbán-kormány január elsejétől – a korábbi tiltakozások hatására – új kategóriaként a tartósan beteg, önellátásra képtelen gyermeküket otthon ápolóknak bevezette a gyermekek otthoni gondozási díját (gyod), amelynek összege havi bruttó százezer forint.

beteg
Megosztás

Az Orbán-kormány január elsejétől – a korábbi tiltakozások hatására – új kategóriaként a tartósan beteg, önellátásra képtelen gyermeküket otthon ápolóknak bevezette a gyermekek otthoni gondozási díját (gyod), amelynek összege havi bruttó százezer forint. Ez a gyermek életkorától függetlenül folyósítható. A gyod 2022-ig folyamatosan emelkedik, a kormány ígérete szerint ekkorra eléri a minimálbér szintjét.

Hisztériakeltés…?

Az otthonápolást végzők azután háborodtak fel és írtak szerdán levelet Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkárnak, hogy a politikus pár nappal ezelőtt az Echo TV-ben hisztériakeltésnek nevezte azt, hogy az érintetteket képviselő egyes szervezetek, illetve a médiumok egy része felhívta a figyelmet arra, hogy bizonyos otthonápolási helyzetben lévő családok az új ellátási forma kritériumrendszere miatt kieshetnek az ellátásból.

Azt hangsúlyozta, így tiszta és átlátható lesz a rendszer, csak azok kapnak ellátást, akik nem képesek magukat önállóan ellátni (étkezni, utazni, tisztálkodni) – mondta. Ez azt jelenti, hogy az önellátásra valamely mértékben képes, de betegségük miatt állandó felügyeletre szoruló gyerekek szülei, bár helyzetük miatt továbbra sem tudnak munkát vállalni, eddigi juttatásukat is elveszthetik júliustól.

A levél aláírói azt kérték:

„hogy a 2019. január elsejével életbe lépő GYOD igénylés szempontrendszerét diszkriminatív volta miatt 2019 június 30-ig felfüggeszteni szíveskedjék. „

Egyúttal megfogalmazták:

„Az elkövetkezendő hónapokban a GYOD igénylés jelenlegi szempontrendszerét – szintén korábbi ígéretükhöz híven – az érintettek, szakemberek bevonásával vizsgálják felül és bővítsék ki, mert a jelenlegi szempontrendszer sem a tartósan beteg, sem a jelenleg fogyatékos, (gyermek jogán) otthonápolt személyek teljes körét nem fedi le, így családok ezreinek megélhetése továbbra is veszélyben fog forogni, ráadásul súlyosan diszkriminál a hasonló helyzetben lévő ápolást végzők között.”

Akikre tesz a kormány….

A levelet írók mellékletként megküldték a figyelembe nem vett jogosultak körét, példákkal az érintett emberek, szervezetek visszajelzései alapján:

„Az én kisfiam addig nem megy wc-re amíg engedélyt nem kap rá, akár órákat vár arra, hogy valaki azt mondja, kimehet (van, hogy ezért bepisil). Képes a szükségletét felismerni és elvégezni a dolgát, de ha nincs szóbeli engedély, nem megy pisilni. Az evéssel ugyanez van, ha elé teszem, eszik önállóan, de egyébként eszébe sem jut. „

„A mi iskolánk papíron integráló, autistát felvevő, de a heti 10 óra fejlesztésből heti 1 órát kap, azt is egy másik gyerekkel, nem egyénileg. Azt mondják, nincs pedagógus. Az órákon segítséget nem kap, sokszor kap dührohamot, mert nem foglalkoznak vele állapotának megfelelően. Aztán kapom a telefont, és el kell hoznom az iskolából minden nap.”

„Iskolás gyermekem ritka betegségnek számító ételallergiás – életveszélyesen a fehérjékre – táplálkozása grammra mért szigorú diéta formájában biztosított. Iskolába ételt nem vihetek be, el kell hoznom ebédidőben, délutánra már nem vihetem vissza. „

„Akik ebből a pontrendszerből kiesnek

a továbbiakban semmi ellátásra sem lesznek jogosultak? Dolgozni továbbra sem tudok, mert attól hogy a lányom önállóan eszik stb., még a való életben egyedül képtelen segítség nélkül meglenni. ”

„Az én gyermekem olyan ritka betegségben szenved, hogy ha rohamot kap, egy életmentő gyógyszert kell neki beadni injekciós tűvel. Ezek a rohamok félévente – évente párszor fordulnak elő, de az iskola nem vállalja anélkül a napközbeni ellátását, hogy ne ülnék a könyvtárban (kéznél) az injekcióval. Így hogy dolgozzak?”

….a kormány úgy ad, hogy közben elvesz…

Az otthonápolási kampányt indító szervezetek: a Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület, a Csak Együtt Van Esély (CSEVE) Csoport és az aHang kampányplatform igazságtalannak tartják az új rendszert, hiszen a kormány úgy ad, hogy közben elvesz.

A területért felelős vezetők, vajon akkor is ilyen embertelen módon járnának el, ha saját családjukban lenne hasonló élethelyzetű gyermek? Kíváncsian várjuk az államtitkár válaszát, természetesen arról is beszámolunk olvasóinknak.

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük