Connect with us

Ez a nap

Több mint száz nyugalmazott amerikai tábornok aggódik a CIA-igazgató miatt

Gina Haspel CIA igazgató
Megosztás

Több mint száz nyugalmazott amerikai tábornok hétfőn nyílt levélben kérte a szenátust, hogy „alaposan vizsgálja meg” a Donald Trump elnök által a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) élére jelölt Gina Haspel pályafutását.

„Legmélyebb aggodalmunknak adunk hangot Gina Haspelnek a CIA élére történt jelölése miatt” – írták a nyugalmazott katonai vezetők. Aggodalmuk annak szól, hogy Haspel korábban állítólag részt vett a terrorizmus gyanújával elfogottak kínzásában az Egyesült Államokon kívül, különböző országokban létrehozott titkos börtönökben.

A nyílt levélben – amelyet a Human Rights First nevű washingtoni emberi jogi szervezet tett közzé – a volt tábornokok azt sürgetik, hogy Haspel szenátusi meghallgatásán a törvényhozók átfogóan és részleteiben vizsgálják meg a jelölt szerepét a terrorizmussal gyanúsítottak más országokba történt szállításában, fogva tartásában és kihallgatásában. „Amennyiben kiderül, hogy bármilyen szerepet is játszott ebben, felügyelte, vagy irányította az amerikai fogságban lévők megkínzását, vagy utána részt vett az erre vonatkozó dokumentumok megsemmisítésében, kérjük, utasítsák el a jelölését” – írták a volt katonai vezetők. Hangsúlyozták egyúttal, hogy nem fogadható el az az érvelés, miszerint a jelölt „csak utasításokat hajtott végre”, vagy hogy „a 2001. szeptember 11-i terrortámadások sokkja igazolja a törvénytelen és etikátlan magatartását”.

A levél konkrét jelentéseket is idéz, melyek szerint az 1985 óta a hírszerzésnél dolgozó Gina Haspel irányította a CIA egyik tengerentúli titkos börtönét, ahol bizonyítottan legalább egy foglyot többször is megkínoztak, alávetve őt a vízbefojtás imitálásával járó kínzási módszernek is.

A CIA múlt héten nyilvánossá tett egyik feljegyzéséből kiderült, hogy Gina Haspel felsőbb utasításra valóban megsemmisítette a kínzásos kihallgatásokról készült videókat és feljegyzéseket, ám felettesei szerint „megfelelően járt el”.

Haspel jelenleg a CIA igazgatóhelyettese. Donald Trump márciusban jelölte őt az igazgatói posztra, miután az eddigi igazgatót, Mike Pompeót külügyminiszternek jelölte. Gina Haspel szenátusi meghallgatása május 9-re várható.

Az amerikai szenátus külügyi bizottsága megszavazta Mike Pompeo külügyminiszteri jelölését

Az amerikai szenátus külügyi bizottsága helyi idő szerint a hétfő esti órákban megszavazta Mike Pompeo jelölését a külügyminiszteri posztra. A kinevezésről még a szenátus egészének is voksolnia kell.

Hétfőn délután még úgy tűnt, hogy Pompeo jelöltségét a bizottság nem szavazza meg, ugyanis valamennyi demokrata párti szenátor és a republikánus Rand Paul is azt jelezte, hogy ellene voksol. Az utolsó pillanatban azonban Rand Paul megváltoztatta álláspontját és kiállt Pompeo mellett, továbbá három demokrata párti szenátor – a nyugat-virginiai Joe Manchin, az indianai Joe Donnelly és az észak-dakotai Heidi Heitkamp – szintén támogatásáról biztosította Donald Trump elnök jelöltjét.

Manchin szenátor Twitter-bejegyzésben fejtette ki, hogy Mike Pompeóval személyesen találkozott és megvitatták a várható külpolitikát, ezért, valamint Pompeo korábbi példás közszolgálatáért megszavazza külügyminiszteri jelöltségét. Donnelly szenátor közleményben hangsúlyozta, hogy Oroszországgal, Szíriával és az Iszlám Állam terrorszervezet elleni harccal kapcsolatos álláspontja miatt támogatja Pompeót. „Képes lesz érvényesíteni az amerikai érdekeket és irányítani a külügyminisztériumot” – fogalmazott indoklásában az indianai politikus.

Egy republikánus politikus nem szavazott, mert temetés miatt nem volt jelen a kongresszusban. A külügyi bizottság végül 11:9 arányban szavazta meg Pompeo jelöltségét.

A bizottsági igenlő döntés után a szenátus még a héten tart szavazást Pompeo kinevezéséről, az amerikai sajtóban megjelent előzetes információk szerint azonban bizonyosra vehető, hogy miniszteri kinevezését megszavazzák.

(Forrás: MTI)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük