Banánköztársaság
Az igazi adventi koszorú – Korok, népek, hiedelmek, szokások, hagyományok
Minap olvastam egy cikket, amelyben az állt, hogy az igazi adventi koszorún három lila és egy rózsaszín gyertya található. Csakhogy ez kizárólag a katolikus vallásúakra vonatkozik. Az adventi koszorú történeti előzményei ezredévekre nyúlnak vissza. Korok, népek, hiedelmek, szokások, hagyományok, vallások mélységeibe kell elmerülnünk, hogy megértsük, hogyan is jutottunk el a jelenig, azaz ahhoz, hogy a 21. században az adventi koszorúk akár szakrális, akár ünnepi díszként is megtalálhatók az otthonokban.
Minap olvastam egy cikket, amelyben az állt, hogy az igazi adventi koszorún három lila és egy rózsaszín gyertya található. Csakhogy ez kizárólag a katolikus vallásúakra vonatkozik. Az adventi koszorú történeti előzményei ezredévekre nyúlnak vissza. Korok, népek, hiedelmek, szokások, hagyományok, vallások mélységeibe kell elmerülnünk, hogy megértsük, hogyan is jutottunk el a jelenig, azaz ahhoz, hogy a 21. században az adventi koszorúk akár szakrális, akár ünnepi díszként is megtalálhatók az otthonokban.
Az ősi germán népek már jóval a kereszténység felvétele előtt megünnepelték a fény születését a téli napforduló idején,
mert ekkortól rövidülnek az éjszakák, és ismét egyre hosszabbak lesznek a nappalok, azaz a fény lassan visszaveszi az uralmat a sötétség felett. Úgy hitték, hogy a rossz lelkek erősebbek a sötétben, ezért a téli napfordulóra való várakozás alatt úgynevezett varázsköröket készítettek, amikről úgy hitték, elűzi a gonosz szellemeket. A varázskörök fenyőágakból font, vörös vagy arany szalagokkal díszített koszorúk voltak, melyek a fényt jelképezték. A varázskörökön minden nap eggyel több gyertyát gyújtottak, mert az egyre növekvő fény segítségével akartak védekezni a növekvő sötétség, és az erősödő gonosz szellemek ellen. A gótok és a szászok a “Yule-Girth-Ünnep” tiszteletére gyújtottak tüzeket a hegytetőkön, hogy növeljék a Nap erejét, és legyőzzék a sötétséget.
A végtelenségig lehetne sorolni a példákat arra, hogy a történelem során szinte minden nép és minden vallás ünnepelte a fény diadalát a sötétség felett. Az első erre vonatkozó emlékek nagyjából ötezer évesek.
Kevesen tudják, hogy Jézus születésének napja időszámításunk szerint 137 körül került a napfordulóünnepek közelébe, és ekkor rendelték el, hogy fényünnepet tartsanak december 25-én, és megemlékezzenek Mithrász napisten újjászületéséről.
A kereszténység azonban a 4. – 5. századtól már kizárólag Jézus születését ünnepli ezen a napon
Történelmi források szerint az advent ünnepe Galliában keletkezett, majd a 6. században Róma is átvette. Az advent négy hete a Messiás születése előtti várakozást idézi. Maga az elnevezés a latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami azt jelenti: az Úr eljövetele. Csönd, elmélkedés, imádság, bűnbánat jellemzi ezt az időszakot a vallásos emberek életében. A feljegyzések szerint először 1839-ben ( más források szerint 1860-ban), Johann H. Wichern készített a mai adventi koszorúhoz hasonlót. A németalföldi evangélikus lelkész egy örökzöld ágakkal díszített kocsikerékre huszonnyolc gyertyát helyezett el, amelyek közül a négy nagyobb vörös színű volt, a többi pedig fehér. Karácsonyig minden nap eggyel több gyertyát gyújtott meg. Állítólag mindezt azért találta ki, mert egy berlini árvaházban szolgált, ahol a gyerekek annyira türelmetlenül várták a karácsonyt, hogy ezzel akarta kicsit könnyíteni az utolsó nap izgalmát.
Európában a 20. századra terjedt el az adventi koszorúk állításának szokása
A huszonnyolc gyertya négyre, a vasárnapok számára csökkent, de a koszorút díszítő örökzöldek, főképp a fenyőágak, valamint a kör alakú forma megmaradtak.
A katolikusok a protestáns hagyományoktól eltérően lila gyertyákat állítanak az adventi koszorúra – egy kivételével: a harmadik, azaz az örömvasárnap gyertyájának színe ugyanis rózsaszín. A lila a bűnbánat és a megtérés színe, a rózsaszín pedig a közelgő ünnepet jelképezi.
A négy gyertya négy fogalmat is szimbolizál: hit, remény, szeretet és öröm.
A római katolikus szimbolika szerint négy meghatározott személyre, illetve népre is utal. A három lila gyertya Ádám és Éva (hit), a zsidó nép (remény) és Keresztelő Szent János (szeretet), illetve a rózsaszín gyertya Szűz Mária (öröm) szimbóluma. Napjainkban a legkülönbözőbb alakú, színű és díszítésű adventi koszorúk kavalkádját figyelhetjük meg. Mindegyik fényt varázsol.
Friss
- Magyarország továbbra is köteles együttműködni a Nemzetközi Büntetőbírósággal – Ergo, Orbánék hivatali visszaélést követnek el?
- Világkereskedelmi bunkósbot – Szegény szánandó Amerika
- Kunetz doktor: még egy szó a várólistákról és a csípőprotézis-protokollról…
- Magyar György: a törvénygyár ontja a selejtet – íme, újabb bizonyíték arra, hogy a jogalkotás jogellenessé vált
- Ki adott erre felhatalmazást, miniszterelnök úr? – Reakciók Orbán csütörtöki merényletére az európai Magyarország ellen
- ‘A magyar kormány részéről mindenki úgy népirtson, ahogy neki jól esik és ahogy erre a fegyveres ereje, vérszomja, gátlástalansága lehetőséget ad’
- Netanjahu és Orbán közös sajtótájékoztatója élőben!
- Diszkriminálja például a kövéreket és másokat is a legújabb rendelet, ami a várólisták ‘csökkentését’ hivatott szolgálni
- Egyik ‘üvegzsebből’ a másikba: 22 milliárdos -22.000.000.000 millió!- osztalékot kapott az Orbán Balázs vezette MCC a Moltól
- Van olyan ember, aki azt gondolja, hogy nem ugrik a lefülelt ‘díler Józsi’ helyébe azonnal három másik? – Horváth Laci drogügyi kormánybiztos menetelése