Nagy nap a mai: két új taggal bővül a kormány, miután Novák Katalin köztársasági elnök kinevezte Tuzson Bencét igazságügyi, Bóka Jánost pedig európai uniós ügyekért felelős miniszternek. A kinevezést követően a két új kormánytag a Parlamentbe sietett, ahol letették miniszteri esküjüket.
A hír…
Tuzson Bence Varga Judit helyét veszi át augusztus 1-jén, akit pedig ma szavazott meg az Országgyűlés az európai ügyek bizottságának elnöki posztjára. Tuzson korábban Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter államtitkára volt. Bóka János eddig államtitkári rangban vitte az uniós ügyeket, ami ez idáig az igazságügyi tárcához tartozott, most viszont önálló minisztériumot kap.
Dilemma….
Szűcs Róbert Gábor volt diplomata közösségi oldalán gondolkodott el a fentiekkel kapcsolatban:
„Bóka János lesz az EU-ügyi miniszter. Személyét nem ismerem, életrajzát olvasva a világon semmi kifogás nem lehet, életkorából fakadóan bizonyára nagy munkabírású, emellett elméletileg és gyakorlatilag is tapasztalt, politikailag függetlennek látszik, szakmailag egyenesen kiválónak.
Csodálom, hogy a miniszterelnök őt választotta, első gondolatom az volt, hogy valami tévedés lehet. Nem az. Ennek ellenére van néhány dilemmám.
- Egy: nem lett volna-e jobb a Miniszterelnöki Hivatalban, akár miniszteri rangban elhelyezni: Egy miniszter, igaz, már van ott, de ő olyan, mint egy alapszervi párttitkár, és hosszú évek során sikerrel bizonyította, hogy roppant tehetségtelen. A európai ügyek viszont valamennyi minisztériumhoz tartoznak, hiszen az EU olyan intézmény, amely átfogja az élet szinte minden területét. Ezért jogos lenne ezt a minisztert és munkatársait a többi minisztérium fölé helyezni
- Kettő: most mi lesz a Külügyminisztérium azon funkciójával, hogy minden nemzetközi tárgyaláshoz, megállapodáshoz, kapcsolathoz a Külügy közreműködése ill. (az EU esetében) koordinálása kell?
- Három: több megoldás kínálkozik: a Külügyből és minden más tárcától is az EU-s gárda nagy részét áthelyezik az új minisztériumba, vagy minden, miniszteri szintű uniós tanácsi ülés előtt (persze, az Európai Tanács ülései is előtt meg pláne) ez a új minisztérium adja az előkészítő anyagot a többi tárca és a brüsszeli képviselet anyagai alapján. Ezt a teendőt eddig jószerivel (az Európai Tanács előtt mindig) a Külügy látta el.
- Négy: ki fogja felügyelni a brüsszeli képviseletet?
Következtetés:
akárhogyan is lesz, az Igazságügyi Minisztérium öncsonkítása azt jelenti, hogy a jogi vita az Unióval lezártnak tekinthető. A pénzeknek annyi. A Külügyminisztérium hatáskörét jócskán megnyirbálták. A sajtkukac Szijjártó kifutófiúvá küzdötte föl magát.”
Tuzson-fifika: az EU belopakodna a magyar jogrendbe azzal, hogy csatlakozott a nők elleni erőszak felszámolását célzó isztambuli egyezmény