Kerítésen túl
Bajnai Gordon: olyan cikk van, amit már nem biztos, hogy követ cakk is
A lakosság egyértelműen EU-párti, így a kormány mögött nem áll a kilépést támogatók többsége, de értékelése szerint sokat dolgoznak azon, hogy ez megváltozzon. Egy esetleges kilépés másnapján összeomlana a gazdaság, mert a Magyarországon lévő kínai és német autógyártók elhagynák az országot. Időbeli terv nincs, stratégia viszont van, mert a mai állapotában a magyar rezsim nem kompatibilis az Európain Unióval – értékelt Bajnai Gordon a prágai Globsec biztonságpolitikai konferencián.
Szijjártó Péternek más elfoglaltsága akadt…
Nem volt nagy a magyar előadói jelenlét a prágai Globsec biztonságpolitikai konferencián. Míg a régió többi országa – Szlovákia kivételével – legalább külügyminiszteri szinten képviseltette magát, Magyarországot Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója képviselte a transzatlanti együttműködésről szóló panelbeszélgetésbe ültették be, ahol látványosan egyedül maradt a „békepárti álláspontjával”. Szijjártó Péternek más elfoglaltsága akadt, menetrendszerinti oroszországi látogatásán vett rész éppen.
„…egy esetleges (EU-ból való) kilépés másnapján összeomlana a gazdaság…”
Politikai területről Orbán Balázson kívül csupán Bajnai Gordon vett részt előadóként a rendezvényen, az ex-állami vezetők panelbeszélgetésén Mikulas Dzurinda volt szlovák, Mirek Topolánek volt cseh miniszterelnökkel, és Sebastian Kurz volt osztrák kancellárral beszélgetett a változó (közép-)európai politikáról – tudósított a 444. Bajnai a beszélgetés során többször kifejezte, hogy nem tartja magát a rezsim részének, és már nem politizál. Szerinte kemény strukturális változások mennek végbe nem csak a magyar gazdaságban, de a társadalom mentalitásában is. Elmondta, hogy szerinte
a térség minden országának fejlődésében voltak cikk-cakkok, „bizonyos országokban” viszont most olyan cikk van, amit már nem biztos, hogy követ cakk is.
Arról is beszélt, hogy szerinte az Orbán-kormánynak jól kidolgozott, hosszútávú terve van arra, hogy a népesség nagy részét ismét az állami újraelosztástól tegyék függővé, ez pedig a politikusoknak ad hatalmat. Hozzátette:
ismét pártállami rendszer épül ki, a siker kritériuma pedig megint a rendszerhez való hűség lett.
A volt kormányfő úgy véli,
a piaci verseny helyett is a rezsimmel ápolt kapcsolat a fontos.
Bajnai úgy látja, ha lesz esély a változásra, nagyon nehéz lesz másik pályára állítani Magyarországot. Idézte Sir Ralf Dahrendorf német-angol szociológus/politikust, aki úgy fogalmazott egy budapesti interjújában, hogy
a politikai rendszer megváltoztatásához 6 hónap kell, a gazdaság megváltoztatásához 6 év, de a társadalom szerkezetének megváltoztatásához 60 év kell. Most a 34. évben vagyunk, és Bajnai néha nem biztos abban, hogy ebben a 60 éves átformálási ciklusban vagyunk-e még, vagy visszafordultunk.
Azt is mondta, hogy ez a mostani „kohabitáció” (együttélés) az EU-val nem sokáig tartható fent. Bár szerinte
a lakosság egyértelműen EU-párti, így a kormány mögött nem áll a kilépést támogatók többsége, de értékelése szerint sokat dolgoznak azon, hogy ez megváltozzon.
Szerinte
egy esetleges kilépés másnapján összeomlana a gazdaság, mert a Magyarországon lévő kínai és német autógyártók elhagynák az országot
– fogalmazott az exkormányfő hozzátéve, hogy
időbeli terv nincs, stratégia viszont van arra, hogy kilépjünk az unióból, mert szerinte a mai állapotában a magyar rezsim nem kompatibilis az EU-val.
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek