Connect with us

Sport

Carlos Alcaraz a US Open bajnoka és egyben a valaha volt legfiatalabb világelső

Megosztás

Carlos Alcaraz nyerte meg a New Yorkban rendezett amerikai nyílt teniszbajnokság férfi egyes versenyét, mivel a vasárnapi döntőben négy szettben legyőzte a norvég Casper Ruudot, és sikerével egyben ő lesz az új világelső is.

Carlos Alcaraz
Megosztás

Carlos Alcaraz nyerte meg a New Yorkban rendezett amerikai nyílt teniszbajnokság férfi egyes versenyét, mivel a vasárnapi döntőben négy szettben legyőzte a norvég Casper Ruudot, és sikerével egyben ő lesz az új világelső is. 

Az év utolsó Grand Slam-mérkőzésére a „győztes mindent visz” mottó jegyében került sor

A két döntős ugyanis nemcsak első GS-trófeájáért szállt harcba, hanem azt is tudta, hogy a bajnok leváltja az orosz Danyiil Medvegyevet hétfőn az új ATP-világranglista élén.

Carlos Alcaraz elképesztő idényt fut, az idén berobbant spanyol kiválóság négy tornát nyert meg február óta, emellett még kétszer döntőbe jutott, és a profik 1968-as beengedése – azaz az open éra kezdete – óta ő lett az 1990-ben győztes Pete Sampras után a második tinédzser, aki döntőbe jutott a US Openen. A murciai játékos ellen szólt, hogy öt szettben nyerte meg az előző három mérkőzését New Yorkban, és az open érában még senki sem nyert meg egymás után négy ötszettes meccset. Sikere esetén 19 évesen és 4 hónaposan ő lehetett minden idők legfiatalabb világelsője a világranglista 1973-as bevezetése óta. A jelenlegi rekorder az ausztrál Lleyton Hewitt, aki 20 évesen és 9 hónaposan került a csúcsra.

A 2003-ban Roland Garros-bajnok és US Open-döntős Juan Carlos Ferrero által edzett Alcaraz lett egyben a legfiatalabb Grand Slam-döntős Rafael Nadal 2005-ös párizsi diadala óta.

Juan Carlos Ferrero
Juan Carlos Ferrero. Fotó: Darren Carroll/USTA

Juan Carlos Ferrero 2003-ban a Roland Garros fináléjában a holland Martin Verkerk ellen nyert 6:1, 6:3, 6:2 arányban. JC Ferrero azon a tornán korábban három honfitársát, Félix Mantillát, Tommy Robredót és Albert Costát is elbúcsúztatta. A US Openen Ferrero legyőzte Lleyton Hewittot és Andre Agassit is, ám a fináléban kikapott Andy Roddicktól. Ennek ellenére 2003. szeptember 8-án Juan Carlos Ferrero állt a világranglista élére.

A 23 éves Casper Ruud már megízlelhette a GS-döntők hangulatát, amikor júniusban sima vereséget szenvedett a 22. GS-címét begyűjtő Nadaltól a Roland Garros végjátékában. Az oslói teniszező három serlegnél tartott 2022-ben.

Ami a két finalista egymás elleni mérlegét illeti, eddigi két tétmérkőzésüket Alcaraz nyerte tavaly Marbellában és idén Miamiban, emellett júniusban egy bemutató tornán is találkoztak az angliai Hurlinghamben, akkor a skandináv teniszező bizonyult jobbnak.

Alcaraz a negyedik, Ruud a hetedik helyről ugorhatott fel a teniszvilág trónjára

A vasárnapi csata bizonytalan adogatójátékokkal indult, de bréklabda értékesítéséig csak a bátran ütő spanyol jutott el az első fél órában (4:2). Alcaraz lendületben maradt, a szokásos látványos stílusában szórta a nyerőket, majd 48 perc elteltével kiszerválta a nyitószettet.

Casper Ruud
Casper Ruud. Fotó: Garrett Ellwood/USTA

A folytatásban Alcaraz kitartott taktikája mellett, vagyis – korábbi mérkőzéseivel ellentétben – próbálta rövidre zárni a labdameneteket, vélhetően az előző három ötszettes meccse, valamint Ruud remek állóképessége miatt. A norvég türelmes és pontos játékának meglett a jutalma, ezúttal ő húzott el 4:2-re, és innen már nem engedte vissza egyre fáradtabbnak tűnő riválisát.

A harmadik felvonást némileg váratlanul brékkel kezdte a spanyol, akinek labdája volt a 3:0-hoz is, de Ruud nagyszerű védekezéssel fordított, és ő vezetett 3:2-re. Innentől fej fej mellett haladtak, majd Alcaraz adogatóként két szettlabdát hárított 5:6-nál. A rövidítésben Ruud került hullámvölgybe, alig találta el a pályát, így ismét szetthátrányba került.

A negyedik játszma kiegyenlített és magas színvonalú teniszt hozott, Alcarazt repítette a megnyert előző felvonás, és 3:2-nél elvette riválisa adogatását. Hamarosan 5:2 állt az eredményjelzőn, majd a spanyol egy ásszal lezárta a 3 óra 20 perces finálét.        

Carlos Alcaraz fonák szerva-röptéje. Fotó: Pete Staples/USTA

A minden idők legfiatalabb világelsőjeként a tenisztörténelembe bevonuló Alcaraz pályafutása 6. trófeája és első GS-serlege mellé 2,6 millió dollárt (1 milliárd forint) kapott.

Hihetetlen, hogy a kezemben van ez a trófea, és hogy én vagyok a világelső

mondta Alcaraz az Eurosport szakértőjének, Alex Corretjának.

„Ez olyasmi, amiről mindig is álmodtam, amikor elkezdtem teniszezni, és keményen dolgoztam, hogy eljussak idáig. Ez egy nagyon különleges pillanat számomra, és soha nem fogom elfelejteni.”

„Az édesanyám nincs itt, és a nagyapám sem” – folytatta könnyes szemmel. „Rájuk gondoltam. A családom és a csapatom nagy része itt van, de sokan a családomból nem tudtak eljönni, hogy megnézzék a döntőt és néhány meccset, így mindannyiukra gondoltam.”

Fotó: Garrett Ellwood/USTA

Alcaraz három egymást követő ötszettes mérkőzést nyert meg a döntőbe jutásért, ami ritka teljesítmény a teniszben, de fizikailag nem mutatta a lassulás jeleit a fináléban. Rekordot jelentő 23 órát és 39 percet töltött a pályán hét mérkőzésen keresztül. Továbbra is magas szinten játszott, amivel Ruud a kulcspillanatokban nem tudott lépést tartani. Arra a kérdésre, hogy fáradt-e, Alcaraz azt mondta:

„Egy kicsit! Mindig azt mondom, hogy egy Grand Slam döntőjében vagy bármilyen tornán nincs idő elfáradni. Mindent bele kell adnod, ami benned van. Ez olyasmi, amin nagyon-nagyon keményen dolgoztam. Megnyertem az első szettet, és úgy éreztem, Casper taktikailag változtatott a dolgokon, és egy kicsit feszült lettem, de aztán kezdtem megnyugodni, és újra jobban kezdtem játszani.”

Jelenleg élvezem a pillanatot. Élvezem, hogy a kezemben van a trófea. De természetesen éhes vagyok a még több sikerre. Sok-sok héten át szeretnék a csúcson lenni. Remélem, sok éven át! Ezután a hét után, ez után a csodálatos két hét után ismét keményen fogok dolgozni. Küzdeni fogok azért, hogy még több ilyen sikerem legyen.” – mondta a 19 éves játékos a New York-i újságíróknak.

Carlitos az új világelső!

A 19 éves spanyol játékos minden idők legfiatalabb első helyezettje lett, miután vasárnap este New Yorkban Casper Ruud legyőzésével elhódította pályafutása első Grand Slam-trófeáját. A 23 esztendős norvég a második helyre jött fel a rangsorban, ők ketten minden idők második legifjabb első és második helyezettjei közösen, 1975-ben Jimmy Connors (22) és Björn Borg (18) állt az első két helyen.

Alcaraz – aki a rangsor történetének 28. listavezetője – 51 meccset nyert már a szezonban, ezzel magabiztosan vezet.    

ATP, férfi tenisz-világranglista

 1. ( 4.) Carlos Alcaraz (spanyol)        6740 pont
 2. ( 7.) Casper Ruud (norvég)            5850
 3  ( 3.) Rafael Nadal (spanyol)          5810
 4. ( 1.) Danyiil Medvegyev (orosz)       5065
 5. ( 2.) Alexander Zverev (német)        5040
 6. ( 5.) Sztefanosz Cicipasz (görög)     4810
 7. ( 6.) Novak Djokovic (szerb)          3570
 8. ( 9.) Cameron Norrie (brit)           3550
 9. (11.) Andrej Rubljov (orosz)          3390
10. (10.) Hubert Hurkacz (lengyel)        3355
11. (13.) Jannik Sinner (olasz)           3200
12. (12.) Taylor Fritz (amerikai)         3055
13. ( 8.) Felix Auger-Aliassime (kanadai) 2950
14. (15.) Pablo Carreno Busta (spanyol)   2510
15. (14.) Matteo Berrettini (olasz)       2360
…91. (98.) Fucsovics Márton              580
…159. (158.) Piros Zsombor               334
…179. (185.) Marozsán Fábián             298
(zárójelben a legutóbbi helyezés)

Az éllovas Swiatek előnye jelentősen nőtt

A világelső lengyel Iga Swiatek előnye jelentősen nőtt a női teniszezők világranglistáján, miután szombaton diadalmaskodott a US Openen.

A lengyel kiválóság a legutóbbi rangsorban 4245 ponttal állt az akkor második észt Anett Kontaveit előtt, aki ezúttal visszacsúszott a harmadik pozícióba. Swiateket a legfrissebb rangsorban szombaton döntős ellenfele, a tunéziai Ons Jabeur követi már, akinek viszont hátránya 5275 pont. Az élcsoportban több más változás is történt, Jessica Pegula három, Coco Gauff négy, Caroline Garcia hét helyet lépett előre.

A legjobb magyarok kivétel nélkül szintén javítottak, a közöttük legjobb Bondár Anna három helyet előre lépve az 52., míg a szintén top százas Udvardy Panna két, Gálfi Dalma viszont tizenkét pozíciót ugrott, és lett 76., valamint 79. Az őket követő két magyar még nagyobbat lépett, Jani Réka 19, Szabanin Natalia 59 helyet, így előbb a 114., utóbbi a 287.

WTA, női tenisz-világranglista

 1. ( 1.) Iga Swiatek (lengyel)             10 365 pont
 2. ( 5.) Onsz Dzsabőr (tunéziai)             5090
 3. ( 2.) Anett Kontaveit (észt)              4300
 4. ( 4.) Paula Badosa (spanyol)              3980
 5. ( 8.) Jessica Pegula (amerikai)           3501
 6. ( 3.) Maria Szakkari (görög)              3480
 7. ( 6.) Arina Szabalenka (fehérorosz)       3470
 8. (12.) Coco Gauff (amerikai)               3047
 9. ( 7.) Simona Halep (román)                3025
10. (17.) Caroline Garcia (francia)           2930
11. ( 9.) Darja Kaszatkina (orosz)            2895
12. (10.) Garbine Muguruza (spanyol)          2776
13. (18.) Veronyika Kugyermetova (orosz)      2436
14. (13.) Belinda Bencic (svájci)             2335
15. (16.) Jelena Ostapenko (lett)             2325
…52. (55.) Bondár Anna                       995
…76. (78.) Udvardy Panna                     769
…79. (91.) Gálfi Dalma                       749
…114. (133.) Jani Réka                       546
…287. (346.) Szabanin Natalia                220
(zárójelben az előző helyezés):

Forrás: Eurosport / MTI

Casper vagy Carlos? – Csata a világelsőségért

Szerző