Connect with us

Sport

Casper vagy Carlos? – Csata a világelsőségért

Megosztás

A US Open idei fináléjában összecsapó Carlos Alcaraz és Casper Ruud az Pepperstone ATP Live Rankings első helyéért is játszik Flushing Meadows-ban. A nőknél szombat este a világelső Iga Swiatek 6:2, 7:6(5) arányban nyerta tunéziai Ons Jabeur ellen.

Casper Ruud
Megosztás

A US Open idei fináléjában összecsapó Carlos Alcaraz és Casper Ruud az Pepperstone ATP Live Rankings első helyéért is játszik Flushing Meadows-ban. A nőknél szombat este a világelső Iga Swiatek 6:2, 7:6(5) arányban nyerta tunéziai Ons Jabeur ellen.

Egyszerű a képlet, a győztes lesz a világranglista vezetője

A spanyol tinédzser tűnik esélyesebbnek, hiszen ő már korábban legyőzte a norvég fiút, ám ne feledjük hogy Casper Ruud viszont idén már játszott egy Grand Slam torna fináléjában. Igaz, a Roland Garros döntőjében Rafael Nadal nagyon könnyedén győzte le a norvég játékost.

A US Openen Ruud a wimbledoni finalista Matteo Berrettini és Karen Hacsanov legyőzése után jutott be a szeptember 11-i fináléba.

Igen, idén éppen a 21 évvel ezelőtti terrortámadás napjára esik a US Open férfi döntője. 2001-ben szeptember 9-én ért véget a torna. A szombati női döntőben Venus Williams 6:2, 6:4 arányban nyert húga, Serena Williams ellen. Végül vasárnap a 20 éves Lleyton Hewitt 7:6(4), 6:1, 6:1 arányban nyert a legendás Pete Sampras ellen.

Carlos Alcaraz nehezebb ágon jutott el a döntőig, hiszen a spanyol játékos egyaránt ötszettes csatát vívott Marin Ciliccsel, Jannik Sinnerrel és végül Frances Tiafoe-val is. Ráadsául az olasz Sinner kétszettes hátrányól egyenlített ki és kényszerítette döntő játszmára Alcarazt. A spanyol fiú azonban ettől sem tiadt meg, ahogyan attól sem, hogy az elődöntőben Tifaoe ellen két rövidítést is elbukott.

Az afro-amerikai teniszező, amúgy 50 év után volt az első fekete játékos, aki a US Openen férfi tornáján bejutott a negyeddöntőbe.

Ötven évvel ezelőtt Arthur Ashe volt az utolsó afro-amerikai férfi teniszező, aki a US Openen bejutott a legjobb négy közé. Ashe 1972-ben a negyeddöntőben Stan Smith-t, majd az elődöntőben a szintén amerikai Cliff Richey-t is. A fináléban végül Ilie Năstase nyert Arthur Ashe ellen.

Ashe 1968-ban nyert meg a US Opent, a döntőben a holland Tom Okker ellen nyert 14:12, 5:7, 6:3, 3:6, 6:3 arányban. Arthur Ashe 7 GS döntőjéből hármat nyert meg (1968 US Open, 1970 AusOpen, 1975 Wimbledon). Érdekesség, hogy Ashe mind a hét finálét füvön játszotta.

A szintén afro-amerikai James Blake kétszer játszott a US Open negyeddöntőjében, ám 2005-ben Andre Agassitól, míg egy évvel később Roger Federertől kapott ki.

De visszatérve Alcarazhoz

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz. Fotó: Darren Carroll/USTA

A spanyol teniszező győzelme esetén a legfiatalabb világranglista-vezető lesz. Egykor az orosz Marat Szafin 20 évesen és 10 hónaposan, míg az asuztrál Lleyton Hewitt egy hónappal fiatalabb korában lett világelső.

Amenyibben vasárnap Alcaraz nyer Ruud ellen, akkor a spanyol fiú 19 évesen és 4 hónaposan lesz a legfiatalabb világelső.

Említettem, már hogy Ruud és Alcaraz mindössze harmadik alkalommal játszik egymás ellen.

Tavaly Marbellán, salakpályán Alcaraz 6:2, 6:4 arányban nyert a negyeddöntőben. Ez igazán papírforma eredménynek bizonyult.

A US Open fináléja szempontjából sokkal relevánsabb az idei ATP 1000-es Miami Open döntője, ahol kemény pályán Carlos Alcaraz 7:5, 6:4 arányban nyert Casper Ruud ellen.

Így tehát a norvég játékosnak elsőszámú feladata, hogy végre nyerjen egy játszmát Alcaraz ellen…

A finálé magyar idő este 10 órakor kezdődik az Arthus Ashe centerpályán.

Iga Swiatek a női bajnok

Iga Swiatek
Iga Swiatek. Fotó: USTA

A harmadik Grand Slam-trófeájára hajtó lengyel kiválóság a négy között a fehérorosz Arina Szabalenkát verte 3:6, 6:1, 6:4-re, míg Ons Jabeur az előzőleg sorozatban 13 győzelemnél tartó Caroline Garciát győzte le 6:1, 6:3-ra.

A 21 éves Iga Swiatek idei második GS-döntőjére készülhetett, legutóbb a Roland Garroson szerepelt a fináléban, ahol 2020 után másodszor diadalmaskodott. Hét esztendővel idősebb riválisa nemrég Wimbledonban jutott döntőbe, ám alulmaradt a kazah Jelena Ribakinával szemben. New York-i sikerével történelmet írhatott volna, mivel ő lehetett volna az első afrikai és az első arab GS-bajnok. 

A tavasszal 37 meccsen át veretlen Swiatek 2014 óta az első lehetett Serena Williams után, aki egy idényben hét tornagyőzelmet arat, s ugyancsak 2014 óta ő volt az első világranglista-vezető, aki bejut a US Open döntőjébe. Előzőleg szintén Serena Williams volt képes erre. Swiatek imponáló statisztikával büszkélkedhetett a döntőkben, ugyanis miután 2019-ben elbukta első fináléját Luganóban, a többi kilencet sorra megnyerte úgy, hogy ezek során egyetlen szettet sem veszített.

Ami kettejük egymás elleni mérlegét illeti, 2019 óta négyszer csaptak össze, és döntetlenre álltak, legutóbb májusban, a római fináléban küzdöttek meg, akkor a varsói játékos nyert 6:2, 6:2-re. Kemény pályán 1-1 volt az egymás elleni mutatójuk.

Az már a szombati csúcstalálkozó előtt biztos volt, hogy Swiatek marad a WTA-rangsor élén, a jelenleg ötödik Jabeur pedig hétfőn visszatér a karriercsúcsot jelentő második helyre. Ők ketten voltak csak képesek idén arra, hogy két GS-fináléba jussanak be. 

Az eddig New Yorkban mindössze egy szettet vesztő tunéziai rendkívül idegesen kezdett, és az első három gémben összesen csak két labdamenetet tudott nyerni. A tunéziai 3:0-nál „érkezett meg” a mérkőzésbe, elkezdte szórni a nyerőket, visszabrékelt, egyenlíteni viszont nem tudott. Swiatek 3:2 után ismét lendületbe jött, és fél óra elteltével szettelőnybe került.

A folytatásban is a lengyel akarata érvényesült, Jabeurnek csak felvillanásai voltak, a fontos pontokból egyet sem tudott hozni. Ismét 3:0 állt az eredményjelzőn, aztán az afrikai megint 3:2-re felzárkózott, majd a játszma negyedik brékje révén 4:4-nél utolérte Swiateket. Ekkor azonban mindhárom bréklabdáját elpuskázta, majd 5:6-nál mérkőzéslabdát hárított. A rövidítésben is egymás hibáiból éltek, aztán a hajrát a lengyel bírta egy kicsit jobban, aki végül 1 óra 51 perc elteltével ünnepelhetett. 

Női egyes, döntő:
    
Iga Swiatek (lengyel, 1.) – Ons Jabeur (tunéziai, 5.) 6:2, 7:6(5)

Forrás: MTI

Djokovics negyedszer nyert Wimbledonban

Szerző