Kerítésen innen
Csányi Sándor: Mondjon nekem egy embert Magyarországon, aki képes befolyásolni Orbán Viktort
Csányi Sándor közgazdász, bankár, üzletember, 2011 óta Magyarország egyik leggazdagabb és 2014 óta a második legbefolyásosabb személye. 2019-ben a Forbes szerint, 307 milliárd forintos vagyonával ő a világ 1941. leggazdagabb embere. 2010 óta a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke. 2018-tól a FIFA alelnöke.2019-ől az UEFA alelnöke, az UEFA Nemzeti válogatottak versenyeztetési bizottságának elnöke. Tagja az UEFA pénzügyi bizottságának, a professzionális futball stratégiai tanácsának.
30 évi szívós munka eredménye….
Az OTP elnök-vezérigazgatójával a Heti Világgazdaság karácsonyi száma készített interjút. Szemlénkben igyekszünk a riportalany legérdekesebbnek tartott gondolataira fókuszálni.
Szóba került, hogy majdnem 30 évi szívós munkával építette fel azt, amije van. Elmondta bosszantja-e az oligarchák villámgyors gazdagodása:
„Az oligarcha szót mindenki rosszul használja. Az valójában olyan gazdag embert jelent, aki képes befolyásolni a politikát. Mondjon nekem egy embert Magyarországon, aki képes befolyásolni Orbán Viktort vagy a Fideszt! Oroszországban voltak oligarchák a kilencvenes években, Jelcin elnöksége idején. Van, aki gyorsabban, van, aki lassabban szerezte a vagyonát, a sebesség talán össze is függhet a politikával, de ez mindig így volt. Engem nem visel meg lelkileg, hogy ki hány milliárdot szerzett és hogyan, amíg nem kap előnyöket, és nem vonatkoznak rá más szabályok, mint rám. De ilyen a bankvilágban jelenleg nincs.”
Vigyázott, hogy ne sorolják be sehová,
ugyanakkor korrekt kapcsolatra törekszik minden kormánnyal. Aki vele nem tud együttműködni, az nem is való emberek közé. Nem rossz ellenségnek se – ha rákényszerítik, tud harcolni –, de barátnak jobb:
„Orbán Viktor okos és észszerűen gondolkodik. Én pedig bankár vagyok, mindig távol tartottam magam a politikától.” /……. / „Én egy regnáló miniszterelnökre nem mondom, hogy a barátom, de régóta ismerjük egymást. Ő sok emberrel beszél, sok véleményt meghallgat, és sokkal befogadóbb, mint általában hiszik. Az én véleményemet is meghallgatja, bár amikor a bankoknak rendkívül káros külön¬adókat és az egész gazdaságra nézve hátrányos tranzakciós illetéket bevezették, mintha elfeledkezett volna erről.”
… az Orbán-kormány kóstolgatja az OTP-t?
Szóba került az is, hogy az Orbán-kormány kóstolgatja-e az OTP-t. Úgy hírlik, egy konkurens házibank felépítésére törekszik, először a politikai kegyenci státuszból csúfosan kiesett Spéder Zoltán, az egykori alelnöke, most pedig Mészáros Lőrinc és Vida József asszisztálásával:
„Ezzel csak az újságírók riogatnak, nekünk nincs félnivalónk az integrált Takarékbanktól. Drukkolok nekik, hogy jó bankot csináljanak, mert a vidéknek nagyon kellene. Spéderben valóban volt revansvágy, hiszen – most már elmondhatom – nem jószántából ment el innen. Sokat ártott nekünk az, hogy akadályozta a külföldi akvizíciókat, több jó üzlettől estünk el miatta, amikkel ma még előbbre tarthatnánk. Azt gondolom, méltatlan volt a szerep, amit az FHB Bankban és a takarékszövetkezetekben játszott, de nem kívántam neki azt, ami történt vele.”
Támogatja azokat a lépéseket, amelyek a gyerekvállalást ösztönzik,
a bankok pedig most is kereshetnek az ezekhez kapcsolódó hiteleken. A MÁP Plusz más, szerinte pozitív, ha a magyar lakosság finanszírozza az államadósságot forintban, és nem a külföldiek devizában, hiszen így csökken az ország sérülékenysége, főleg recesszió esetén:
„Ha az MNB-nek árfolyamcélja is lenne, az összes spekuláns megrohanná a piacot, a forint pedig nagyon könnyen rángatható. Most viszont működik a korrekció, legutóbb is visszajött az árfolyam 330 alá. Persze ha egyszer bevezetnénk az eurót, megszűnne az árfolyamkockázat, de ennek az időpontja beláthatatlan.”
Egyes területeken az ellátás kritikus….
Ez a legsúlyosabb problémának az egészségügy helyzetét látja Magyarországon. Egyes területeken az ellátás kritikus, és ez a helyzet csak az állami és a magánegészségügyi ellátók, valamint az állami társadalombiztosítás és a magán¬egészségügyi biztosítók közös erőfeszítéseivel oldható meg:
„Enélkül kilátástalan, hogy akár középtávon érdemi előrelépést lehessen elérni. Mintákért nem kell messzire menni. Szlovákiában például egy kisváros kórházát kísérletként átadták egy magáncégnek az állami egészségügyi intézményeknek járó normatív finanszírozási lehetőséggel együtt, és sokkal jobban kezdett működni. De az osztrák rendszer ellátási és biztosítási lába is jól működik, biztos, hogy lehetne abból is tanulni.”
Ahogyan az egész interjúban, arról is igen óvatosan fogalmazott, mit gondol az önkormányzati választás eredményéről?
„Nem lepődtem meg, a saját tapasztalataim alapján ezt vártam. De ennél többet nem akarok mondani, mert a jobboldali barátaimtól is szeretnék karácsonyi ajándékot kap”
/Az interjú teljes szövege a Heti Világgazdaság ünnepi számában olvasható./
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Dübörgünk! – Rákosdubaj felhőkarcolója telibe találja a leszálló repülőket
- Ki, hogy… Orbán például így…..
- Hajdu Péter érti az idők szavát: középre tarts – ‘… k*rvára nem találkoztam Rogán Antallal, még csak telefonon sem egyeztettem vele’
- Katonai-riszatoborzó Zalaegerszegen, avagy a helyi kultúros érezte, hogy pálya van…..
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
Pingback: Csányi Sándor szerint 1700 milliárd forintos kiigazításra lehet szükség! - Városi Kurír