Banánköztársaság
Dicsőség Matolcsynak! – Ismét gyarapodott a jegybanki képtár – Pompás üzlet, vagy érdeksérelem ?
Az MNB-Ingatlan Kft., vagyis inkább a Magyar Nemzeti Bank nemrégiben több festőművész alkotásaiból 740 millió forintért vásárolt képeket. Dicsőség Matolcsynak?
Jó nevű művészek alkotásairól van szó,
Rippl-Rónai József, Frey Krisztián, Korniss Dezső munkái kerültek a banki trezorokba, vagy kiválasztottak irodáinak falára. Még szeptemberben Lakner László 18 képét vásárolta meg az MNB ingatlanos cége 410 ezer euróért. A műkincsek valutatartaléknak is jók, olyasmi ez, mint az arany. De az arany most drága, pillanatnyilag jobb az értékeket műkincsekben tezaurálni.
<<<<<<<<<< A Városi Kurír legfrissebb hírei >>>>>>>>>>>>>>><
Dicsőség Matolcsy György bankelnöknek!
Nyilván szereti a szépet, s ő olyan mecénás, aki szűkös viszonyok között is áldoz a rangos művészetre. De ki fizeti a számlát? Nem érdemes sokat találgatni, mi fizetjük. Mi adózó polgárok, mindannyian. S hogy miként? Nagyon egyszerűen.
Nemzeti valutánk a forint folyamatos leértékelődése nyomán a jegybank nyeresége folyamatosan nő.
Ne firtassuk ennek pénzügy-technikai részleteit, fogadjuk el a tényt, hogy a rövid néhány hónap alatt, amióta a forint-euró árfolyam a 360 körül tántorog, a jegybank könyv szerint összesen mintegy 200 milliárd forint nyereségre tett szert. Ez látszatra nagyon jónak hangzik, de ez nem valódi nyereség, hanem tisztességes demokráciákban inkább törvény szerint a költségvetés bevétele. (Lenne!) Az államháztartás és a jegybank pénzügyi mérlege közötti kapcsolatot (eléggé elnagyolt megfogalmazásban) a törvény úgy szabályozza, hogy az MNB esetleges veszteségét a költségvetés megtéríti, a bank viszont a nyereséget az eredménytartalékba helyezheti, vagy osztalékként befizetheti a költségvetésbe.
Matolcsy elnöksége óta
a gyakorlatban a jegybanktörvény 2016. évi módosítása óta jószerint csak a törvény egyik fele érvényesül, mert a jegybanki nyereségből az MNB alapítványokat gründolt, ilyen-olyan ingatlan-üzleteket finanszírozott és persze műkincseket vásárolt. Tény hogy egyszer az állami költségvetés is nagyobb összeget kapott a banki nyereségből, de a mind tetemesebb államháztartási hiány fedezetére jobbára (újra és újra) állami kötvényeket bocsátanak ki, amelyeket a lakosság és leginkább a kereskedelmi bankok vásárolnak meg. Legutóbb pedig a magyar állam ismét hitelfelvevőként jelent meg a nemzetközi tőkepiacon, jóllehet a Fidesz és Orbán Viktor a külföldi eladósodást eddig következetesen kiátkozta, és pénzügyi gondjaink megoldására alkalmazhatatlannak minősítette.
Hanem a magyar államháztartásnak nagyon kell a bevétel
Olyannyira, hogy immár a külföldi hitel is jó, sőt, a kormány a szegényeket gondozó alapítványoktól, civil szervezetektől, önkormányzatoktól von el filléresnek tekinthető (de számukra létfontosságú) összegeket a járvány költségeire hivatkozva. De a jegy-banki nyereség tabu. Abból lehet festményeket venni.
Pompás üzlet? Tartalékolás? Nem!
Ez szerintem a köztársaság érdekeinek nyílt megsértése! És vélhetően jogellenes is – új jegybanktörvény ide, vagy oda! De ha netán mégsem, akkor is mélységesen erkölcstelen!
Szerző
Friss
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni